Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Automobilky zastavují prodej aut v Rusku, nevyplatí se jim
19.12.2014 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Prudký pokles hodnoty rublu vehnal obyvatelstvo do showroomů hlavně luxusních značek. Ty tak na každém prodaném autě výrazně prodělávají.
Situaci v Rusku sledujeme v posledních měsících bedlivě, neboť svůj vliv má také na automobilový průmysl. Slábnoucí rubl totiž od počátku roku opravdu výrazně omezuje prodej nových aut. K prozatímnímu vrcholu došlo tento týden, kdy měna poklesla o více než 40 procent oproti hodnotě, kterou dosahovala v červnu. Není proto divu, že je v médiích často zmiňován rok 1998, kdy Rusko stálo před bankrotem. Tento stav zjevně nastal i nyní, jakkoliv se tamní vedení v čele s prezidentem Vladimírem Putinem snaží světu naznačit, že „ruského medvěda“ ani sankce Západu či znehodnocení měny neskolí.
Trochu jiný názor ovšem mají některé automobilky, zejména pak Audi, General Motors a Jaguar Land Rover. Ty již v úterý pozastavily prodej nových aut, ačkoliv stávající krize vehnala Rusy do showroomů měrou nebývalou. Prakticky každý se totiž snaží nakoupit za slábnoucí rubl vše, co má nebo by mohlo mít nějakou hodnotu. Jednou z nejfavorizovanějších věcí jsou právě luxusní automobily, pročež značky jako Porsche nebo Lexus doznaly razantního navýšení registrací.
Z rostoucích prodejů ale může mít vedení jen sotva radost, neboť ačkoliv kusově jde odbyt nahoru, namísto zisku mohou v případě aut prodaných tento týden přepočítávat ztrátu, a to právě díky znehodnocené měně. Dočasné pozastavení prodeje je tak logickým krokem, který by prodělek dále neprohluboval. Koncern General Motors přitom dodal, že ačkoliv již nasmlouvané vozy dodá dle smlouvy, ohledně znovuzahájení prodeje nemá stanovené přesné datum.
Audi pak pro změnu dodalo, že své showroomy otevře ve chvíli, kdy bude mít hotové nové ceníky, jež budou plně reflektovat skutečnou hodnotu ruské měny. Je však otázkou, kdy se tak stane, neboť situace je aktuálně značně nestálá. Poněkud růžově ji ovšem vidí Britové, kteří uvedli, že s prodejem opětovně začnou dnešním dnem. Zatím však není jisté, zda se tak skutečně stalo, přestože rubl oproti předchozím dnům trochu posílil.
Mimo tyto značky pak se zvýšením cen počítá Toyota, ta však k žádnému pozastavení prodejů nepřikročila. Mluvčí automobilky pouze uvedl, že aktuální situace dozajista sníží odbyt. Je pak otázkou, nakolik se sníží také zisk, neboť ačkoliv rubl oslabil v tomto týdnu opravdu razantně, na hodnotě ztrácí již celý letošní rok. Nejlépe přitom na danou situaci zareagovalo BMW, které již od léta přesměrovalo modely určené pro Rusko na jiné trhy.
Přesto ovšem mnichovská automobilka odhaluje, že její zisk ve čtvrtém kvartálu letošního roku poklesne o nějakých 100 až 150 milionů Eur (cca 2,75 až 4,13 miliardy korun), a to právě kvůli slabému rublu. Podle analytiků pak značky jako Daimler, Renault, Hyundai či Volkswagen mohou počítat s ještě vyšší ztrátou. Německá značka však prozatím svá auta prodává vesele dál, i když letos už několikráte na pár dní uzavřela továrnu v Kaluze.



Ruské zastoupení značky Audi prozatím pozastavilo prodej nových automobilů. K jeho obnovení dojde až po přichystání nových ceníků
Zdroj: Auto News
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
včera
„Bugatti pro chudé” ve sprintu vykleplo i tisícikoňové Lamborghini. Ani si neškrtlo, i když dostalo náskok
18.6.2026
Když hoří desítky elektrických aut, tohle je jediná fotka, kterou zveřejní hasiči, aby někdo náhodou neviděl, co vlastně hořelo
18.6.2026
Nejnovější články
Majitel Koenigseggu, který letos „flexil” na miliardové jachtě při GP Monaka, má taková auta dvě. Jedno se rozhodl prodat
včera
Šest aut, šest pomlácených zadků: Zbavit moderní vozy zadního okna možná nebyl zase tak dobrý nápad
včera
Ferrari začalo s ohyzdným elektrickým Luce dělat přesně to, o čem tvrdilo, že s ním dělat nebude
včera
Už i největší výrobce baterek na světě přiznal, že baterie s tuhým elektrolytem nejsou tou spásou, za níž bývají vydávány
včera
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
včera
Tiskové zprávy
- Liftago Limousine je nově dostupné přímo v aplikaci
tisková zpráva - Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva
