Reklama

Až díky této klíčové součásti bude Tesla Model 3 s to nabídnout skutečný autopilot

I když je Model 3 nabídce Tesly níže než větší S a X, na rozdíl od nich je teprve ten vybaven hardwarem, který dovolí skutečné autonomní řízení.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Až díky této klíčové součásti bude Tesla Model 3 s to nabídnout skutečný autopilot

4.10.2017 | Marek Bednář | 8 příspěvků

I když je Model 3 nabídce Tesly níže než větší S a X, na rozdíl od nich je teprve ten vybaven hardwarem, který dovolí skutečné autonomní řízení.

Modely S a X americké automobilky Tesla nemůžou být bez technických úprav autonomní na úrovni vyšší než 2, tedy že stále spoléhají na řidiče jako na „záchrannou síť”, když se něco pokazí. Model 3 už ale na řidiče spoléhat možná nebude muset, jak ukazují obrázky jeho baterie, pohonného ústrojí a pomocných rámů vpředu a vzadu.

Vidíme na nich i řízení, které má jeden elektromotor navíc. Ten hlavní je pořád na tyči řízení, která tu není vyobrazena, ale všimněte si ještě jednoho u pravé strany vozu. Podle dostupných zpráv to je záložní motor posilovače řízení pro případ, že by ten hlavní selhal.

Obrázky, které si můžete prohlédnout níže, pocházejí z příručky pro zásahové složky, jak se do auta dostat v případě nehody, nebo jak ho odpojit od elektřiny. Podobné dokumenty jsou minimálně v USA dostupné pro většinu existujících automobilů. U elektrických aut jsou obzvlášť důležité, protože s nimi řada hasičů nemá zatím velké zkušenosti a protože jejich baterie můžou po nárazu začít hořet a vybuchovat.

Pro nás je ale v tuto chvíli zajímavé, že obrázky ukazují zmíněný druhý, na první pohled zbytečný elektromotor na řízení, a to pravděpodobně s vlastní kabeláží. Pokud je to tak, tento elektromotor by znamenal, že se Model 3 může posunout na autonomii úrovně 3, kdy za běžné jízdy nepotřebuje řidiče ani na to, aby automatiku hlídal. Úrovní autonomie je dle amerického SAE celkem 5, kdy pátá a nejvyšší znamená v podstatě auto bez volantu a pedálů, jen s displejem pro zadání cíle.

Tesla údajně není sama v implementaci záložních elektromotorů pro řízení. Volvo S90, a tedy nejspíš i kombík V90, mají mít zdvojený elektromotor posilovače řízení právě s tímto účelem a GM prý testuje několik desítek elektromobilů Bolt s podobnou úrovní autonomie na silnicích Detroitu, San Francisca a arizonského Scottsdale. Podle mluvčího je v plánech GM začít provozovat autonomní vozy nejprve jako sdílená auta.

Samozřejmě, informace o tom, že Model 3 má záložní elektromotor posilovače řízení, ještě neznamená, že do pár let budou tyto vozy jezdit téměř samy. Spousta dalších součástek ještě musí být dovyvinuta a zdokonalena, aby si člověk za volantem mohl při jízdě po dálnici třeba zdřímnout. Tohle je jen krok na dlouhé cestě, ale velmi podstatný.

Z jiného zdroje se dozvídáme také o několika dalších detailech Modelu 3, které dosud nebyly známé. Například to, že má na přídi mřížku pro vstup chladicího vzduchu, byť to tak na první pohled nevypadá. Je umístěna u dolního konce nárazníku a je určena pro chlazení baterií. Také má za sebou klapky, které se uzavřou, když průtok vzduchu není potřeba.

Zajímavé také je, že její přední nárazník standardně není připraven na registrační značku. Nejen, že nemá prolis, nemá ani žádnou skrytou konzoli, na kterou by se dal přišroubovat rámeček se speciálním adaptérem. Abyste sem umístili značku, musíte do nárazníku někam vyvrtat díry pro šroubky. Samozřejmě, pro evropské trhy se to změní a i v USA si lze poradit tak, abyste nepoškodili čelní stranu. Ukazuje to video níže.

Až díky této klíčové součásti bude Tesla Model 3 s to nabídnout skutečný autopilot - 1 - tesla model 3 zalozni motor posilovace 01Až díky této klíčové součásti bude Tesla Model 3 s to nabídnout skutečný autopilot - 2 - tesla model 3 zalozni motor posilovace 02
Tohle je pravděpodobně záložní elektromotor posilovače řízení


Než svět objeví všechny detaily Modelu 3, pár měsíců to zabere

Zdroj: Jalopnik

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 8 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše