Reklama

Ex-šéfa Fordu vyhazov mrzet nemusí, na cestu dostal neskutečné peníze. A nejen ty

Snad nikdo si nepřeje, aby byl vyhozen z práce, už kvůli tomu, že přijde o svůj příjem. S podmínkami Marka Fieldse by si ale leckdo mohl propuštění i přát.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Ex-šéfa Fordu vyhazov mrzet nemusí, na cestu dostal neskutečné peníze. A nejen ty

25.5.2017 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Snad nikdo si nepřeje, aby byl vyhozen z práce, už kvůli tomu, že přijde o svůj příjem. S podmínkami Marka Fieldse by si ale leckdo mohl propuštění i přát.

Tento týden celý svět překvapila zpráva o vyhazovu šéfa Fordu Marka Fieldse. Automobilka totiž pod jeho vedením vykazovala velice slušné zisky a netrpěla žádným z vnějšku viditelným problémem, investory ale trápil pokles cen akcií, který si se způsobem Fieldsova vedení firmy spojili. A ať už byl tento pohled odůvodněný nebo ne, Fields musel nejen ze svého postu, ale i z Fordu jako takového odejít.

Odchod ale přišel přišel ovšem před koncem Fieldsova kontraktu, proto se Ford musel s někdejším šéfem domluvit na podmínkách odchodu. Oficiálně je to nazýváno kompenzací za to, že „souhlasil s rezignací” a podobě rozličných „zlatých padáků” to dává docela nový rozměr. Šestapadesátiletý manažer totiž dostal po tříletém působení ve vedení značky takřka 58 milionů dolarů (cca 1,368 miliardy korun). Největší část z této sumy - 29,4 mil. USD/693,34 mil. Kč - přitom připadá na veřejně neobchodovatelné akcie, kterých se ovšem Fields do roku 2020 nesmí zbavit.

Další suma 17,5 milionu dolarů (412,7 mil. Kč) připadá na benefity spojené s odchodem do důchodu, mimo to ovšem dostal Fields i motivační bonus stejně jako zbytek vedení Fordu, a to ve výši 2,1 milionu dolarů (49,52 mil. Kč). Jakkoliv jde přitom o nejnižší částku z odstupného, zrovna tato vzbuzuje údiv. Podobný „motivační bonus” při odchodu z firmy za situace, kdy pod jeho vedením padla hodnota akcií Fordu o nemalých 40 procent...

Tím se dostáváme k poslední složce velkorysého odstupného, jíž jsou akciové opce v hodnotě 8,1 milionu dolarů (191,02 mil. Kč). Ty již Fields prodat může, zvláště pokud nevěří svému nástupci Jimu Hackettovi, že přivede Ford opětovně do období blaha. Na jakýkoliv okamžitý efekt jeho kroků je ale třeba zapomenout - samozřejmě, na fungování automobilky se dají změnit i jiné věci, samotná auta se ale s ohledem na obvykle čtyřletý vývoj nových produktů hned tak nezmění.

Zpět ale k Fieldsovi, jemuž je výkonný prezident firmy Bill Ford „vděčný. Mark u nás měl úžasnou kariéru, ale toto je období bezprecedentních změn.“ My pak jen můžeme dodat, že je to evidentně i doba bezprecedentních odstupných. Automobilka totiž kromě velkorysé finanční kompenzace umožní Fieldsovi ještě „rozumné“ užívání firemního letadla, a to do 1. srpna. To se pak i ten padák může hodit...

Ex-šéfa Fordu vyhazov mrzet nemusí, na cestu dostal neskutečné peníze. A nejen ty - 1 - Mark Fields Ford konec 02Ex-šéfa Fordu vyhazov mrzet nemusí, na cestu dostal neskutečné peníze. A nejen ty - 2 - Mark Fields Ford konec 01Ex-šéfa Fordu vyhazov mrzet nemusí, na cestu dostal neskutečné peníze. A nejen ty - 3 - Mark Fields Ford konec Perex
Mark Fields má nemalý důvod k úsměvu, svou kariéru u Fordu totiž i přes vyhazov zakončí opravdu velkolepě

Zdroj: Jalopnik

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 1 příspěvek

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše