Fiat koupí zbývající podíl v Chrysleru, stane se jeho jediným vlastníkem

Po dlouhém vyjednávání s americkým fondem VEBA je konečně jasno. Italský Fiat koupí za 3,65 miliardy dolarů zbývajících podíl a ovládne celý Chrysler.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Fiat koupí zbývající podíl v Chrysleru, stane se jeho jediným vlastníkem

2.1.2014 | Adam Šrámek | 2 příspěvky

Po dlouhém vyjednávání s americkým fondem VEBA je konečně jasno. Italský Fiat koupí za 3,65 miliardy dolarů zbývajících podíl a ovládne celý Chrysler.

Fiat bude moci konečně odkoupit akcie zbývajících 41,46 % podílu v Chrysleru, neboť jeho vleklý spor s americkým zaměstnaneckým penzijním fondem VEBA konečně dosáhl rozuzlení. Obě strany se dohodly, že transakce za 3,65 miliard dolarů údajně proběhne do konce ledna. Dohoda tedy znamená konečné spojení Fiatu a Chrysleru. Pod jednou střechou tak v nejbližší budoucnosti definitivně najdeme značky jako je Jeep, Ferrari, Maserati a Dodge. Trápící se Fiat by navíc mohl pro zvednutí nálady alespoň částečně znepříjemnit život ostatním gigantům jako Volkswagen či GM.

Dohoda by však mohla být rozhodující také pro budoucnost značky Alfa Romeo, neboť se sníží závislost Fiatu na evropských trzích. Dohoda je považována za významný průlom i pro Sergia Marchionneho - výkonného ředitele Fiatu a Chrysleru. Ten tvrdí, že vzájemná dohoda zabrání původní klauzuli, která požadovala, aby byly akcie Chrysleru prodány formou veřejné nabídce. Připomeňme, že Fiat se v Chrysleru začal angažovat už v roce 2009.

Výsledkem také je, že Fiat se bude moci čerpat technologie Chrysleru rychleji a využít jeho aktuální ziskovosti, což se s ohledem na jeho evropské neúspěchy rozhodně hodí. Zejména oživení Alfy Romeo prý závisí na know-how americké značky. Marchionne dodává, že nová vlastnická struktura s jednotným řízením umožní plně realizovat vizi vytvoření globálního výrobce automobilů, který je z pohledu mixu zkušeností, perspektivy a know-how, stabilní a otevřenou organizací.

Zaměstnanecký penzijní fond VEBA amerického syndikátu United Auto Workers dříve hrozil, že neprodá své podíly v Chrysleru Fiatu, ale na sekundárním trhu. Problém byl především v ceně, kterou oba subjekty podílu přisuzovaly a navíc opce Fiatu na přednostní odkup akcií VEBA. Fiat nejprve nabízel za zbývající akcie 1,2 miliardy dolarů, zatímco fond si podíl cenil na tři miliardy. Prodej se kvůli těmto rozporům nakonec natáhl až na několik měsíců.

První transakce s hodnotou 1,75 miliardy dolarů bude Fiatem hrazena v hotovosti a zbytek pak akcionářům "přiteče" ve formě mimořádných dividend. Dalších 700 milionů dolarů bude pocházet od Chrysleru ve čtyřech jednotlivých splátkách, i když veškeré akcie Chrysleru budou ve vlastnictví Fiatu už po první platbě. Dohoda, která je pozitivní zprávou pro všechny zúčastněné, byla uzavřena v neděli.


Fiat koupí zbývající podíl v Chrysleru, stane se jeho jediným vlastníkem - 1 - Fiat a Chrysler 2014Fiat koupí zbývající podíl v Chrysleru, stane se jeho jediným vlastníkem - 2 - Alfa Romeo 4C zive 06
Fiat čeká na lepší budoucnost, protože v Evropě se trápí. Převzetí Chrysleru v širším kontextu znamená i změny pro Alfu Romeo

Adam Šrámek

Diskuze 2 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama