Reklama

Formule 1 tvrdě poznává dopady odchodu Bernieho Ecclestona, zisky letí dolů

Za poslední čtvrtletí si stáje rozdělily o 13 procent méně financí než loni. Za Ecclestona by se to nestalo, za něj se to totiž v novodobé historii nestalo nikdy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Formule 1 tvrdě poznává dopady odchodu Bernieho Ecclestona, zisky letí dolů

23.11.2017 | Petr Prokopec | 5 příspěvků

Za poslední čtvrtletí si stáje rozdělily o 13 procent méně financí než loni. Za Ecclestona by se to nestalo, za něj se to totiž v novodobé historii nestalo nikdy.

Formule 1 si ráda říká „sport”, už mnoho dekád to ale je především show generující obrovské peníze. Své o tom ví hlavně Bernie Ecclestone, který z ef-jedniček udělal neskutečně efektivní multimiliardový byznys. Nemuseli jste milovat, kam se za jeho éry F1 posunula, nemuseli jste obdivovat jeho názory a nemuseli jste se klanět před jeho obchodními praktikami. Jednu věc mu ale nikdy nikdo upřít nemohl - na pár desítkách „víkendových” představení ročně vybral tolik jako žádný jiný cirkusový impresário na světě.

Jeho osoba byla nepochybně polarizujícím faktorem a řada týmů proti jeho politice protestovala. Jeho přístup favorizoval hlavně Ferrari, ačkoliv italský tým naposledy získal Pohár konstruktérů v roce 2008. Nahrával také McLarenu, který v posledních letech doslova paběrkuje. A vstřícný byl třeba i k Williamsu, který šampionát vyhrál dokonce před 20 léty. Na tuto kritiku Ecclestone vždy reagoval tím, že tohle všechno pomáhá efektivitě celého byznysu a neváhal dodat, kolik peněz z celkových příjmů F1 se týmům rozděluje. Nelhal, příjmy z prodeje komerčních práv byly obrovské a soustavně se zvyšovaly dekády - kupříkladu loni si tak stáje mohli rozdělit 965 milionů dolarů. To bylo 21 miliard korun, skoro miliarda za každý závod jen pro týmy a oproti už tak štědrému 2015 zlepšení o devět procent.

Nicméně Ecclestone je mimo hru a nový majitel Liberty Media již od počátku zmiňuje řadu změn. Měly nahrávat všem, vedení dosazené Liberty se tváří jako jedna velká veselá parta, která potěší diváky i týmy a z kritizovaného klání udělá znovu zářivou královnu motoristického sportu. Možná to všechno dokáže, týmy ale netěší už teď. Za poslední čtvrtletí si totiž týmy mohly rozdělit „pouze” 273 milionů dolarů (5,94 mld. Kč), tedy o podstatných 13 procent méně než loni. To se za Ecclestona v blahé paměti nikdy nestalo, Bernie vždy mohl na kritiku odvětit, že „sehnal” zase nějaké peníze navíc. Liberty tu možnost nemá a je pozoruhodné, co také za (už teď, nové vedení má F1 pod palcem chvíli) menšími zisky seriálu stojí.

Krom klesajících příjmů je to také utrácení Liberty Media, které si nechalo postavit v Londýně nové kanceláře, najalo nový personál, investovalo do digitalizace a zároveň hodlá každý podnik přeměnit v jakousi pouťovou atrakci. To lze na jedné straně kvitovat, zvláště investice do oné digitalizace, která pod Ecclestonovým vedením strádala. Jenže zrovna teď se klesající příjmy týmům hodí nejméně - letošní monoposty se výrazně liší od těch loňských, a to stálo peníze.

Kritika na sebe tak nenechala dlouho čekat. Niki Lauda, nevýkonný šéf stáje Mercedesu už během závodu v Brazílii uvedl, že jej aktuálně netrápí ani tak chystané návrhy pro rok 2021, nýbrž ono navyšování nákladů, jenž jde ruku v ruce s poklesem příjmů. „Kde ale máme brát peníze? Měly by zde být nějaké návrhy, jak je vydělat, ale zatím je nikde nevidím.“

Ředitel týmu Force India Otmar Szafnauer je v tomto směru poněkud smířlivější, když dodává: „Pokud budeme ujištěni, že toto utrácení se ve dvou- či tříletém horizontu vyplatí, pak uděláme krok zpátky, abychom mohli udělat dva kupředu. S tím se dokážu ztotožnit. Musíte nejprve investovat, abyste posléze zaseté ovoce mohli sklízet - a pokud se tak bude dít ve dvou třech letech, je to v pohodě. Musíme si ale být jisti, že budeme investovat rozumně.“

Obdobné hlasy zaznívají také ze stáje Haas. „Neříkám, že z toho mám noční můry, ale problém to je. Pokud nám ale vysvětlí, že došlo k investicím a ty se vyplatí, pak s tím lze jen souhlasit. Jsou to organizátoři šampionátu a musí propagovat sport, zatímco my potřebujeme peníze. Pokud tedy do situace vnesou jasno, jsem s tím v pohodě. F1 je velký byznys, pročež nelze měnit věci ze dne na den, chce to čas,“ říká šéf týmu Gunther Steiner.

Je pochopitelně možné, že stojíme na prahu transformace, která pro tuto chvíli šampionát zatíží vyššími výdaji a nižšími příjmy, které se v dlouhodobém horizontu odrazí pozitivně i v ekonomickém smyslu slova. Nakonec jde často o novinky, které by pod vedením Bernieho E. zavedeny být ani nemohly. Je ale opravdu reálné, že to takto dopadne?

Sami bychom si na to nevsadili, Eric Boullier, závodní ředitel McLarenu, ale též zůstává neutrální, třebaže varuje před unifikovanými motory, které by snížily vliv konstruktérů, tedy zejména automobilek.

„Ve Formuli 1 se chystá změna kultury. Liberty je vlastníkem šampionátu a zamýšlí jej vést po svém, protože je jeho. Pokud přitom chtějí jít cestou kombinace sportu a showbyznysu, poté možná automobilky přijdou o část vlivu. Je ale na nich, aby nám řekli, co bude, s jakými kartami chtějí hrát a čeho chtějí dosáhnout,“ dodává Boullier s tím, že se tedy máme nechat překvapit, co se stane a co nikoliv - zatím to zjevně neví ani on...

Formule 1 tvrdě poznává dopady odchodu Bernieho Ecclestona, zisky letí dolů - 1 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone 14Formule 1 tvrdě poznává dopady odchodu Bernieho Ecclestona, zisky letí dolů - 2 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone 15Formule 1 tvrdě poznává dopady odchodu Bernieho Ecclestona, zisky letí dolů - 3 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone 16Formule 1 tvrdě poznává dopady odchodu Bernieho Ecclestona, zisky letí dolů - 4 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone 17Formule 1 tvrdě poznává dopady odchodu Bernieho Ecclestona, zisky letí dolů - 5 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone 18Formule 1 tvrdě poznává dopady odchodu Bernieho Ecclestona, zisky letí dolů - 6 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone 19Formule 1 tvrdě poznává dopady odchodu Bernieho Ecclestona, zisky letí dolů - 7 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone 20Formule 1 tvrdě poznává dopady odchodu Bernieho Ecclestona, zisky letí dolů - 8 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone 21Formule 1 tvrdě poznává dopady odchodu Bernieho Ecclestona, zisky letí dolů - 9 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone 22Formule 1 tvrdě poznává dopady odchodu Bernieho Ecclestona, zisky letí dolů - 10 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone 23Formule 1 tvrdě poznává dopady odchodu Bernieho Ecclestona, zisky letí dolů - 11 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone 24Formule 1 tvrdě poznává dopady odchodu Bernieho Ecclestona, zisky letí dolů - 12 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone 25Formule 1 tvrdě poznává dopady odchodu Bernieho Ecclestona, zisky letí dolů - 13 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone 26Formule 1 tvrdě poznává dopady odchodu Bernieho Ecclestona, zisky letí dolů - 14 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone 27Formule 1 tvrdě poznává dopady odchodu Bernieho Ecclestona, zisky letí dolů - 15 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone 28Formule 1 tvrdě poznává dopady odchodu Bernieho Ecclestona, zisky letí dolů - 16 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone 29Formule 1 tvrdě poznává dopady odchodu Bernieho Ecclestona, zisky letí dolů - 17 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone 30Formule 1 tvrdě poznává dopady odchodu Bernieho Ecclestona, zisky letí dolů - 18 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone 31Formule 1 tvrdě poznává dopady odchodu Bernieho Ecclestona, zisky letí dolů - 19 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone 33Formule 1 tvrdě poznává dopady odchodu Bernieho Ecclestona, zisky letí dolů - 20 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone 34Formule 1 tvrdě poznává dopady odchodu Bernieho Ecclestona, zisky letí dolů - 21 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone 36Formule 1 tvrdě poznává dopady odchodu Bernieho Ecclestona, zisky letí dolů - 22 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone 37
Formule 1 je dítě Bernieho Ecclestona a i když byl za mnohé své kroky kritizován, peníze do tohoto sportu uměl dostat měrou vrchovatou. Novým majitelům už to začíná drhnout v momentě, kdy beztak sklízejí hlavně plody Ecclestonovy práce

Zdroj: Motorsport

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 5 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama