Naštvaný občan našel chytrý způsob boje proti nekvalitním silnicím. A není sám

Špatný stav silnic je něco, co k České republice patří stejně neodmyslitelně jako vysoká konzumace piva. Dá se s tím z pohledu běžného občana něco dělat?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Naštvaný občan našel chytrý způsob boje proti nekvalitním silnicím. A není sám

6.5.2018 | Mirek Mazal | 8 příspěvků

Špatný stav silnic je něco, co k České republice patří stejně neodmyslitelně jako vysoká konzumace piva. Dá se s tím z pohledu běžného občana něco dělat?

I když se stav českých silnic v posledních letech spíše zlepšil, k dobrému má stále daleko. Křehké základy historických spojnic, nekvalitní výstavba nových cest a nedostatečná údržba obojího nechává zejména po zimě silnice v dost bídném stavu, kterému neustávající doprava pochopitelně nepomáhá. Výmoly se tak postupně mění v pasti na mamuty, ve kterých není problém nejen prorazit pneumatiku, ale klidně i poškodit disk či podvozek auta.

Stav věci je všem dobře znám, dlouhodobé řešení ale zůstává v nedohlednu. Co s tím z pohledu běžného občana, když ani volit „Ano, bude líp” nepomáhá? Buď můžeme sedět s hlavou v dlaních a nebo odpovědným osobám připomenout, že svou práci prostě nedělají dobře. Jak na to, ukazují dva čerstvé příklady ze světa.

V prvním případě jde o muže z anglického Swindonu v hrabství Wiltshire, který podle svých slov už nemohl vystát rozbité silnice okolo svého bydliště. Upozornit místní autority nepomáhalo, a proto se rozhodl upozornit na každý výtluk poněkud morbidním způsobem. A svým vynálezem spustil pravděpodobně nejúčinnější protest za poslední dobu.

Otec tří dětí ve věku 56 let jménem Neville Daytona umístil plastové panenky do každé jámy, která po náročné zimě dlouho čekala na opravu. Dal je tam tak, aby vypadaly, jako by zapadlé zoufale volaly o pomoc. Nezvyklým způsobem chtěl upozornit na špatný stav silnic, které nikdo neopravuje. „Cesty jsou nechutné. Každý o tom mluví. Myslel jsem, že s tím něco udělám,“ dodal hlavní aktér „panenkové kauzy”.

Vyčnívajících hlav si všimla místní radnice a její zástupci se hned postarali nápravu. Mluvčí se přesto vymlouval: „Naši pracovníci výmoly v posledních měsících několikrát opravili, ale stále se znovu objevovaly kvůli problémům s hydroizolací dálnice. Firma Highways England zodpovědná za most a hydroizolaci až teď vyřešila základní problém, což snad ušetří další panenky od uříznutí hlavy.“ Mluvčí dále odkázal podobně rozzuřené spoluobčany, aby nerovnosti hlásili raději přes internet, i když sám musí vědět, že to dříve k ničemu nevedlo.

Zajímavé je, že nejprve z děr jen mizela torza panenek. Daytona byl naštěstí připraven a operativně do děr pokládal další hračky. Říká, že panenky dostal od charity už rozbité, takže je nemusel ničit, použil to, co už by stejně nebude k užitku. A postupem času je zkrášloval: „Myslel jsem, že se jim bude hodit klobouk, takže jsem chodil po obchodech a nakonec jsem vybral mašličku,“ říká s úsměvem.

Není to ale jediný způsob, jak s elegancí vzdorovat ignoraci úřadů. Pro změnu v americkém Portlandu někdo také vtipně upozorňuje na chybějící asfalt. Neznámý člověk vytvořil z děravých silnic květináč se zasazenými rostlinkami konopí a ani v tomto případě úřady rázem nechtěly být vláčeny médii. Vzhledem ke stavu našich komunikací bychom se mohli nechat inspirovat...

Naštvaný občan našel chytrý způsob boje proti nekvalitním silnicím. A není sám - 1 - Nenasilny boj proti deravym silnicim 01Naštvaný občan našel chytrý způsob boje proti nekvalitním silnicím. A není sám - 2 - Nenasilny boj proti deravym silnicim 02Naštvaný občan našel chytrý způsob boje proti nekvalitním silnicím. A není sám - 3 - Nenasilny boj proti deravym silnicim 03Naštvaný občan našel chytrý způsob boje proti nekvalitním silnicím. A není sám - 4 - Nenasilny boj proti deravym silnicim 04Naštvaný občan našel chytrý způsob boje proti nekvalitním silnicím. A není sám - 5 - Nenasilny boj proti deravym silnicim 05Naštvaný občan našel chytrý způsob boje proti nekvalitním silnicím. A není sám - 6 - Nenasilny boj proti deravym silnicim 06
Každý kreativní boj za lepší cesty se počítá. Angličan používá panenky, Američan konopí. Těšíme se na další formy vzdoru

Zdroj: Swindon Advertiser

Mirek Mazal

Diskuze 8 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše