- -

Jak dnes žije Bernie Ecclestone? Toto je jeho noblesní farma za stovky milionů

Vypadalo to, že F1 bude vládnout do chvíle, kdy odejde na věčnost, jiní jej ale nakonec do důchodu poslali dříve. Jak tedy dnes žije a co si myslí?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Jak dnes žije Bernie Ecclestone? Toto je jeho noblesní farma za stovky milionů

20.12.2017 | Petr Prokopec | 11 příspěvků

Vypadalo to, že F1 bude vládnout do chvíle, kdy odejde na věčnost, jiní jej ale nakonec do důchodu poslali dříve. Jak tedy dnes žije a co si myslí?

V předminulém roce změnila Formule 1 majitele. Společnost Liberty Media podle původních plánů měla u vesla nechat i Bernieho Ecclestonea, nakonec ale došlo na střídání stráží. „Malý velký muž“ musel z kola ven a jeho pravomoce a povinnosti si rozdělila řada lidí včetně Rosse Brawna, někdejšího hlavního stratéga stáje Ferrari. Ecclestone se následně stáhl do ústraní a jen tu a tam okomentuje šampionát, který byl pro něj dříve naprosto vším.

„Za těch 50 let ve Formuli 1 jsem si nikdy neužil takového klidu, jaký mám nyní. I když bych byl rád, kdybych se občas dočkal nějakého toho vzrušení,“ popisuje aktuální životní situaci Bernie, který nyní tráví většinu času na svém ranci Fazienda Ycatu, jenž leží 130 kilometrů severně od brazilského Sao Paula. Usedlost koupil krátce poté, co se v roce 2012 oženil s místní podnikatelkou Fabianou.

Jak velký přitom ranč je? „Pár hektarů, přesně to nevím, není to ani důležité. Stačí, když se podíváte na všechny světové strany - a všude tam, kde uvidíte horizont, je stále naše farma,“ dodává neskromně Bernie. Za nemovitost i veškeré pozemky měl zaplatit méně než 10 milionů Eur (cca 257 mil. Kč), jakkoliv se v té době jednalo o „zchátralou kuřecí farmu“. Od té doby však ranč prošel výraznou proměnou a dnes více než co jiného připomíná luxusní usedlost odpočívajícího miliardáře. Kterým Ecclestone nakonec je.

„Pro Krista boha, hlavně neříkejte, že je to ráj. To slovo je díky daňovým rájům vnímáno negativně,“ dodává Bernie, který by zjevně nerad přilákal pozornost vládních úředníků. S těmi již má bohaté zkušenosti kvůli úplatkářské aféře, ze které se musel vykoupit. Mnichovskému soudu tehdy nabídl 100 milionů dolarů (2,2 mld. Kč), protože „jsem byl unaven nekonečným posloucháním dlouhých překladů z Němčiny“.

Peníze ale navzdory tomu, co se traduje, nebyly nikdy pro Ecclestona tak důležité. Nejenže se za obří sumu vykoupil ze zmíněného řízení, navrch přidal ještě přes 1 milion dolarů na charitu, když se soudce zeptal, jestli by něco nepřihodil. A pořád jsou to „drobné” ve srovnání s tím, co dříve vytáhl z kapsy ještě dobrovolněji. Když se v roce 2009 rozváděl se svou druhou ženou Slavicou, bez okolků jí odsouhlasil odstupné ve výši 600 milionů dolarů (13,1 mld. Kč). Prodejem svého podílu ve společnosti CVC, která byla majoritním akcionářem Formule 1, se však jeho již tak velký majetek ještě navýšil - přišel si na další stovky milionů dolarů.

Znamená to tedy, že se Bernie stal farmářem a někdejší královská motoristická disciplína jej již vůbec nezajímá? To ani zdaleka, nicméně pro nové majitele nemá zrovna příznivá slova, zejména na ono rozdělení pravomocí. „Demokracie nemá ve Formuli 1 místo. Oni to velmi brzo zjistí. Zatím nedokázali vůbec nic,“ nebere si Ecclestone servítky. Někdejším přátelům se ale neuzavírá.

„Vettel nebo Verstappen mohou kdykoliv zavolat. V minulosti řada pilotů skončila v mém motorhomu, když měli problémy.“ Že přitom nejde jen o prázdná slova, dokládají telefonáty, které Bernie jeden po druhém přijímá. Nejprve poklábosí s dlouholetým kamarádem Flaviem Briatorem, poté s bývalým jezdcem Carlosem Reutermannem, jemuž byla diagnostikována rakovina.

Něco se přece jen změnilo. Dříve Ecclestone prohlašoval, že z paddocku jej budou muset vynést nohama napřed, nyní to už vypadá na zasloužilý odpočinek v ústraní. Z rušného Londýna se chce natrvalo přestěhovat do své usedlosti ve švýcarském Gstaadu, kterou vlastní již dvaatřicet let, a značnou část roku chce pobývat na zmiňovaném brazilském ranči.

Je zajímavé, že ačkoliv farma leží hned vedle pozemku někdejšího šéfa brazilské Grand Prix a současně v rodné zemi Ayrtona Senny, tohoto jezdce Bernie za vůbec nejlepšího závodníka F1 nepovažuje. „Pro mě je jím Alain Prost. Kdyby měl více štěstí, mohl klidně získat šest titulů,“ přilévá trochu oleje do možná příliš poklidného ohně Ecclestone.

Stran toho se Bernie ještě vyjádřil k hrozbám Ferrari, že Italové opustí šampionát. To je ale podle někdejšího principála Formule 1 „ohraná písnička. Kdykoliv nevyhrávají, obvykle panikaří. S Maxem Mosleyem jsme jim pomohli nesčetněkrát. To ale oni vždycky popřou,“ dodává spokojený důchodce nikoliv z Vysočiny, ale z brazilské Fazienda Ycatu. Tam žije zjevně jinak než kdy dříve, jeho názory ale přílišného zjemnění ani na prahu devadesátky nedoznaly...

Jak dnes žije Bernie Ecclestone? Toto je jeho noblesní farma za stovky milionů - 1 - Bernie Ecclestone brazilsky ranc 01Jak dnes žije Bernie Ecclestone? Toto je jeho noblesní farma za stovky milionů - 2 - Bernie Ecclestone brazilsky ranc 02Jak dnes žije Bernie Ecclestone? Toto je jeho noblesní farma za stovky milionů - 3 - Bernie Ecclestone brazilsky ranc 03Jak dnes žije Bernie Ecclestone? Toto je jeho noblesní farma za stovky milionů - 4 - Bernie Ecclestone brazilsky ranc 04Jak dnes žije Bernie Ecclestone? Toto je jeho noblesní farma za stovky milionů - 5 - Bernie Ecclestone brazilsky ranc 05Jak dnes žije Bernie Ecclestone? Toto je jeho noblesní farma za stovky milionů - 6 - Bernie Ecclestone brazilsky ranc 06Jak dnes žije Bernie Ecclestone? Toto je jeho noblesní farma za stovky milionů - 7 - Bernie Ecclestone brazilsky ranc 07Jak dnes žije Bernie Ecclestone? Toto je jeho noblesní farma za stovky milionů - 8 - Bernie Ecclestone brazilsky ranc 08Jak dnes žije Bernie Ecclestone? Toto je jeho noblesní farma za stovky milionů - 9 - Bernie Ecclestone brazilsky ranc 09Jak dnes žije Bernie Ecclestone? Toto je jeho noblesní farma za stovky milionů - 10 - Bernie Ecclestone brazilsky ranc 10Jak dnes žije Bernie Ecclestone? Toto je jeho noblesní farma za stovky milionů - 11 - Bernie Ecclestone brazilsky ranc 11Jak dnes žije Bernie Ecclestone? Toto je jeho noblesní farma za stovky milionů - 12 - Bernie Ecclestone brazilsky ranc 12Jak dnes žije Bernie Ecclestone? Toto je jeho noblesní farma za stovky milionů - 13 - Bernie Ecclestone brazilsky ranc 13Jak dnes žije Bernie Ecclestone? Toto je jeho noblesní farma za stovky milionů - 14 - Bernie Ecclestone brazilsky ranc 14Jak dnes žije Bernie Ecclestone? Toto je jeho noblesní farma za stovky milionů - 15 - Bernie Ecclestone brazilsky ranc 15Jak dnes žije Bernie Ecclestone? Toto je jeho noblesní farma za stovky milionů - 16 - Bernie Ecclestone brazilsky ranc 16Jak dnes žije Bernie Ecclestone? Toto je jeho noblesní farma za stovky milionů - 17 - Bernie Ecclestone brazilsky ranc 17Jak dnes žije Bernie Ecclestone? Toto je jeho noblesní farma za stovky milionů - 18 - Bernie Ecclestone brazilsky ranc 18
Takhle tráví podzim svého života zasloužilý důchodce nikoliv z Vysočiny, ale z Formule 1

Zdroj: Blick

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 11 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama