- -

James May popsal, proč lidem skutečně vadí systém start-stop. A kdy ho vezmou na milost

Měli jsme zato, že jeden z nejméně populárních prvků moderních aut je odmítán z racionálních důvodů. James May ale nabízí jiný pohled na věc.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

James May popsal, proč lidem skutečně vadí systém start-stop. A kdy ho vezmou na milost

19.4.2018 | Petr Prokopec | 48 příspěvků

Měli jsme zato, že jeden z nejméně populárních prvků moderních aut je odmítán z racionálních důvodů. James May ale nabízí jiný pohled na věc.

Pokud vlastníte modernější automobil (a on už dnes vážně nemusí být až tak moderní), či jste se s ním alespoň svezli, pak jste jistě v praxi zažili systém start-stop. Tedy automatické vypínání a následné opětovné nastartování motoru kupříkladu v dopravních kolonách či na semaforech. Spousta lidí tomuto řešení nemůže přijít na jméno a již automaticky po usednutí do vozu mačká tlačítko spojené s její deaktivací, někteří si jej nechávají vypnout i trvale.

Stranou teď nechme skutečnost, zda tento systém skutečně šetří palivo (záleží na způsobu využití, často však nikoli) a neničí motor (zcela nepochybně ano). Místo toho se zaměřme na důvody onoho odporu vůči němu. My jsme je detailně probírali už před léty a považovali jsme je za převážně racionální, James May ale nabízí jiný pohled. Jak je u něj obvyklé, je otázkou, jak vážně jej můžeme brát, nemáme ale v tomto případě pocit, že by jen žertoval. Dle oblíbeného moderátora totiž averzí vůči technologii trpí hlavně dříve narození motoristé. Tedy lidé, pro které v minulosti jakékoliv jiné vypnutí pohonné jednotky než klíčkem či tlačítkem představovalo poruchu.

„I dnes, pokud se vůz sám od sebe náhle vypne někde na křižovatce, začínám cítit hluboko v žaludku náhlý záchvat paniky. Je to taková lehčí forma psychického otřesu, spouštěč vzpomínek na hororovou situaci z minulého života. Jak si přitom nyní člověk může být jist, že auto znovu nastartuje, když v minulých dekádách tomu tak rozhodně nebylo?“ ptá se vcelku pochopitelně May. Je přitom skoro jisté, že vůz opravdu nastartuje, nicméně naše podvědomí těch, kteří vyrostli na autech, která svou spolehlivostí měla daleko k dnešním, je v nejistotě.

„Je to ale ještě také o něčem jiné. Když jsem řídil Land Rover Discovery, nechal jsem start-stop zapnutý. Když jsem přijel k přechodu pro chodce a zastavil, systém vypnul pohonnou jednotku. Zcela nevědomky jsem přitom lehce svíral volant a v něm cítil, jak pozvolna vyprchává účinek posilovače a jak se volant stává netečným. Cítil jsem, jak auto umírá. A bylo to stejné, jako kdyby vám v náručí umíral váš oblíbený domácí mazlíček. Bylo to příšerné a já ten pocit nenáviděl,“ přidává May další emotivní důvod neobliby start-stopu.

I toto osvětlení je plně pochopitelné. Pro řadu lidí zkrátka automobil i nadále představuje něco víc než věc. Každý víkend ho láskyplně myjí, dopřávají mu ten nejlepší olej a nikdy nesešlápnou plyn až na podlahu, dokud vše není v ideální provozní teplotě. Tito motoristé pak sice snesou, když za ně chytrá elektronika provádí korekce třeba v rámci stabilizace či třeba řízení, nicméně zapnutí a vypnutí pohonné jednotky chtějí mít ve svých rukou. S motorem pro ně auto ožívá a zase zmírá.

„A právě proto má každé auto, které jsem řídil a které bylo osazeno start-stopem, tlačítko, které umožňuje deaktivaci tohoto systému. Není přitom důvod, aby tady to tlačítko bylo, pokud tím důvodem není právě má generace. Nicméně ta jednou vymře. A poté bude klid,“ uzavírá své zamyšlení James. A opravdu nemáme pocit, že by mluvil jen do větru. Ostatně se rozhlédněte na křižovatkách okolo sebe, komu motor automaticky „chcípá“ a kdo jej mermomocí drží neustále při životě. A zjistíte to samé, co May. Nebo máte jinou zkušenost?

James May popsal, proč lidem skutečně vadí systém start-stop. A kdy ho vezmou na milost - 1 - Start stop skodi mazani motoru 01James May popsal, proč lidem skutečně vadí systém start-stop. A kdy ho vezmou na milost - 2 - Start stop skodi mazani motoru 02James May popsal, proč lidem skutečně vadí systém start-stop. A kdy ho vezmou na milost - 3 - Start stop skodi mazani motoru 03James May popsal, proč lidem skutečně vadí systém start-stop. A kdy ho vezmou na milost - 4 - Start stop skodi mazani motoru 04James May popsal, proč lidem skutečně vadí systém start-stop. A kdy ho vezmou na milost - 5 - Start stop skodi mazani motoru 05James May popsal, proč lidem skutečně vadí systém start-stop. A kdy ho vezmou na milost - 6 - Start stop skodi mazani motoru 06James May popsal, proč lidem skutečně vadí systém start-stop. A kdy ho vezmou na milost - 7 - Start stop skodi mazani motoru 07
Systém start-stop dnes najdeme prakticky v každém moderním autě. Mnoha lidem přitom neskutečně vadí - dle Jamese Maye i proto, že s náhlým vypnutím motoru mají spojenou poruchu a nikoliv proklamované šetření paliva. Není to ale podle něj jediný důvod

Zdroj: Drive Tribe

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 48 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše