Jméno Schumacher znovu ryli na pohár mistra světa. Jak vyhrál, někteří nechápou

Dnes už je to trochu zapomenutá historie, ale když Michael Schumacher prvně získal titul mistra světa F1 v roce, kdy zemřel Senna, neobešlo se to bez kontroverzí. Jeho syn Mick začal v F3 podobně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

16.10.2018 | Petr Prokopec

/

Jméno Schumacher znovu září na poháru pro mistra světa formulového závodění. Není u toho legendární Michael, jeho boty ale začíná vyplňovat devatenáctiletý syn Mick, který se stál králem Formule 3. V letošní sezóně vyhrál osm z třiceti závodů, a ve třech dojel na druhém a ve třech na třetím místě. To mu souběžně s dalšími dobrými umístěními nakonec vyneslo 365 bodů, svého nejbližšího soupeře Dana Ticktuma tak Mick nechal daleko za sebou, o 57 bodů.

Je však otázkou, co přesně za jeho vůbec prvním mistrovským titulem stojí - zda postupné ovládnutí nového stroje, nebo možné zákulisní intriky. Pokud si totiž nalijeme čistého vína, je třeba přiznat, že „QuickMick“ až do poloviny letošní sezóny zase tak „quick” nebyl a nepatřil mezi nejlepší piloty. Ve Formuli 3 odstartoval loni, a to rovnou u špičkového týmu Prema, který sérii ovládá od roku 2013. Schumacher Jr. ale přesto stál jen jednou na pódiu, a to na bronzovém stupínku.

Letos to zpočátku vypadalo na podobnou „katastrofu“. Než Mick dorazil do Spa, kde se od 27. do 28. července jely tři závody, měl na kontě pouze dvě třetí místa. Výrazně tak ztrácel na již zmiňovaného Ticktuma, který se již mohl chlubit dvěma prvenstvími, jedním stříbrem a jedním bronzem. Jenže belgický okruh je evidentně pro Schumacherovy něco jako živá voda - seděl Michaelovi a sedí i jeho synovi.

V prvním závodě ve Spa sice Mick dojel na čtvrtém místě a ve druhém musel dokonce odstoupit, nicméně ten třetí vyhrál. A tím odstartoval vlnu úspěchů, jež začala zdvihat nejedno obočí. Již o dva týdny později totiž Schumi Junior dosáhl dalšího zlata na Silverstone, na sklonku srpna zabodoval i na italském Misanu. Byl to ovšem až Nürburgring, kde prokázal svou dominanci - vyhrál totiž všechny tři závody v řadě.

Jeho vítězná šňůra pokračovala i dva týdny na to, kdy se Formule 3 přesunula do rakouského Spielbergu na Red Bull Ring. Tam už zůstalo „jen“ u dvou zlatých a jednoho stříbrného vavřínu. O tomto víkendu se pak šampionát vrátil zpět do Německa, přičemž v prvním závodě na Hockenheimringu Schumi skončil dvanáctý, ve druhém a třetím však druhý. A to mu s přehledem stačilo na zisk titulu.

To je skutečně razantní zlepšení formy - Mick se z leda nadprůměrných výsledků posunul během jednoho závodu k naprosté dominanci, a to zejména jeho úhlavnímu soupeři nevoní. Ticktum se tak „vybrečel” na svém účtu na Instagramu (příspěvek v mezičase smazal), když uvedl:

„Nikdo z tohoto startovního pole neměl šanci. Dokonce i jeho týmoví kolegové, kteří jsou velmi dobří jezdci, nebyli ve srovnání s ním ničím. (...) Nejsem ufňukaný loser. A nejsem ubrečený. Cítím obrovský respekt k Mickovi, který si za poslední roky užil své. Jen se zkrátka zdá, že to všechno přišlo odnikud. Oceňuji, že se pořád mám co učit, nepopírám to. (...) Bohužel ale bojuji předem prohranou bitvu, protože se nejmenuji Schumacher,” napsal mimo jiné britský pilot.

Ticktum tedy působí jako ufňukaný poražený, neboť nevznesl žádná konkrétní obvinění, nemá v ruce nic konkrétního. Říká ale, že Mickův vzestup je podezřelý celému paddocku Formule 3 a nepřímo připomíná časy, kdy začínal zářit jeho otec. Nedá se říci, že Michael Schumacher začal v F1 vítězit zničeho nic, byl to po letech první nový muž ve Formuli 1, který dokázal opakovaně porážet Ayrtona Sennu a nakonec i v roce, kdy tragicky zahynul, šampionát ovládl. Neobešlo se to ale bez kontroverzí vinících Schumacherův tým z používání nelegálních praktiky a samotného Schumiho ze způsobených nehod, které mu přišly vhod.

Nic z toho ale nebylo prokázáno a stejně tak je tomu v tomto případě. Nakonec je otázkou, jakou ilegální výhodu by musel Mick používat, aby pomohla jen jemu a ne týmovým soupeřům, kteří jej dříve poráželi. Nebo že by mu snad nadržovali samotní pořadatelé? Však šéf FIA je jedním z nejlepších přátel Michaela Schumachera. Nic z toho se nezdá pravděpodobné, proto také šéfové Red Bullu, pro jehož juniorku Ticktum jezdí, Brita hned pokárali s tím, že tyto spekulace nikomu nepomáhají; proto také nejspíše pilot svůj výše citovaný příspěvek zase smazal. Jak se tedy mohlo stát, že se Mick Schumacher takto zlepšil?

Důvody budou zřejmě dva. Tím prvním nutně musí být samotný pilot, bez jehož výkonu je něco takového nemožné. Mick mohl po vítězství ve Spa, pro jeho rodinu památném místě (otec tam odjel první závod a poprvé tam zvítězil), přijít k sebevědomí, které dříve postrádal. Musí pro něj být jistě těžké účastnit se závodů jako syn někoho, kdo vládne naprosté většině statistik nejvyšší ligy automobilového sportu a každý ho s ním bude srovnávat. Vždy. Vyhraný závod na takovém místě mu mohl ukázat, že na to má, že se nesnaží zbytečně, že může být podobně dobrý.

Druhým důvodem může být přístup týmu Prema. Ten po prvním Schumacherově vítězství nejlépe mohl teprve poznat marketingový potenciál jeho jména a začal jej maximálně podporovat. Mick se s novou situací vyrovnal dokonale a ze soupeřů udělal kompars, který to evidentně špatně nese. Podobně jako v minulosti nejednou sokové jeho otce

Jakkoliv tedy Mick v počátcích své kariéry své příjmení záměrně tajil, nyní je již nenahrazuje jménem matky za svobodna. A vlastně i dobře dělá, neboť takové Ferrari uvedlo, že jakožto Schumacher má u stáje vždy dveře dokořán. Jen Scuderie se ale o Micka nezajímá, vějičku mladému závodníkovi hází i Red Bull. A stranou samozřejmě nezůstává ani Mercedes, který již novému mistrovi světa F3 pogratuloval a připomněl, že to byla právě pohonná jednotka třícípé hvězdy, jež mu zajistila titul.

Zdá se tedy, že Schumi Junior si bude moci vybírat, kam zamíří. Čeká se však, že zatím to bude pouze Formule 2, angažmá v F1 pro rok 2020 je ovšem otevřené. Pokud bude v F2 stejně úspěšný jako v F3, neexistuje jediný důvod, proč by nemohl zamířit úplně nejvýše. Zajímavé pak bude vidět, jak si povede proti lidem, kteří s jeho otcem ještě stihli svádět bitvy na trati...

Jméno Schumacher znovu ryli na pohár mistra světa. Jak vyhrál, někteří nechápou - 1 - Mick Schumacher mistr sveta F3 2018 01Jméno Schumacher znovu ryli na pohár mistra světa. Jak vyhrál, někteří nechápou - 2 - Mick Schumacher mistr sveta F3 2018 02Jméno Schumacher znovu ryli na pohár mistra světa. Jak vyhrál, někteří nechápou - 3 - Mick Schumacher mistr sveta F3 2018 03Jméno Schumacher znovu ryli na pohár mistra světa. Jak vyhrál, někteří nechápou - 4 - Mick Schumacher mistr sveta F3 2018 04Jméno Schumacher znovu ryli na pohár mistra světa. Jak vyhrál, někteří nechápou - 5 - Mick Schumacher mistr sveta F3 2018 05Jméno Schumacher znovu ryli na pohár mistra světa. Jak vyhrál, někteří nechápou - 6 - Mick Schumacher mistr sveta F3 2018 06Jméno Schumacher znovu ryli na pohár mistra světa. Jak vyhrál, někteří nechápou - 7 - Mick Schumacher mistr sveta F3 2018 07Jméno Schumacher znovu ryli na pohár mistra světa. Jak vyhrál, někteří nechápou - 8 - Mick Schumacher mistr sveta F3 2018 08Jméno Schumacher znovu ryli na pohár mistra světa. Jak vyhrál, někteří nechápou - 9 - Mick Schumacher mistr sveta F3 2018 09Jméno Schumacher znovu ryli na pohár mistra světa. Jak vyhrál, někteří nechápou - 10 - Mick Schumacher mistr sveta F3 2018 10Jméno Schumacher znovu ryli na pohár mistra světa. Jak vyhrál, někteří nechápou - 11 - Mick Schumacher mistr sveta F3 2018 11Jméno Schumacher znovu ryli na pohár mistra světa. Jak vyhrál, někteří nechápou - 12 - Mick Schumacher mistr sveta F3 2018 12Jméno Schumacher znovu ryli na pohár mistra světa. Jak vyhrál, někteří nechápou - 13 - Mick Schumacher mistr sveta F3 2018 13Jméno Schumacher znovu ryli na pohár mistra světa. Jak vyhrál, někteří nechápou - 14 - Mick Schumacher mistr sveta F3 2018 14Jméno Schumacher znovu ryli na pohár mistra světa. Jak vyhrál, někteří nechápou - 15 - Mick Schumacher mistr sveta F3 2018 15Jméno Schumacher znovu ryli na pohár mistra světa. Jak vyhrál, někteří nechápou - 16 - Mick Schumacher mistr sveta F3 2018 16
Mick Schumacher vyhrál svůj první mistrovský titul a někteří jej nepřímo obviňují z nekalého jednání. Co nám to jen připomíná...