Reklama

Kolik berou Clarkson a spol. za přípravy The Grand Tour? Víme to docela přesně

Jak reálně drahé bylo pro Amazon angažovat trojici moderátorských es? Málo to není, původní spekulace o rozpočtu nemusely přehánět.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Kolik berou Clarkson a spol. za přípravy The Grand Tour? Víme to docela přesně

18.7.2017 | Petr Prokopec | 3 příspěvky

Jak reálně drahé bylo pro Amazon angažovat trojici moderátorských es? Málo to není, původní spekulace o rozpočtu nemusely přehánět.

Již od uzavření dohody mezi Jeremy Clarksonem, Richardem Hammondem, Jamesem Mayem a společností Amazon se spekuluje o tom, na kolik tahle legrace americký internetový gigant přišla. Dle neoficiálních informací si Amazon objednal tři sezóny nového motoristického pořadu The Grand Tour, z nichž každá bude mít 12 epizod. A za šestatřicet zhruba hodinových dílů měl Amazon zaplatit 160 milionů liber (cca 4,7 miliardy korun).

Tato suma neměla zahrnovat jen samotnou výrobu pořadu, ale taktéž gáže všech zúčastněných a veškeré další náklady, pochopitelně. S ohledem na monumentálnost show a věhlas hlavních aktérů se částka 4,44 milionu liber (131 mil. Kč) rozpočítaná na jednu epizodu nezdála až tak ukrutně velká a nyní se ukazuje, že ve skutečnosti může být právě taková.

Do účetních knih Amazonu pochopitelně nevidíme, realistických informací ale přesto není těžké se dopátrat. Američané totiž show neprodukují přímo, výrobu pro ně kompletně zajišťuje společnost W. Chump and Sons, kterou - navzdory jejímu podivnému jménu - založili Clarkson, Hammond a May s producentem Andym Wilmanem právě za účelem výroby The Grand Tour.

Firma W. Chump and Sons (její název zahrnuje mix prvních písmen z příjmení všech čtyř zakládajících členů) nyní zveřejnila své finanční výsledky, které podle jejích vlastních slov odráží produkci televizních pořadů za období od 1. ledna do 31. prosince 2016. Z nich pak vyplývá, že trojice moderátorů - a jeden producent - vydělali za loňský rok díky The Grand Tour 8,39 milionu liber (247,7 mil. Kč) před zdaněním. Z této sumy následně zaplatila 1,67 milionu liber (49,3 mil. Kč) na daních, čistý zisk 6,7 milionu liber (198,8 milionu Kč) pak mířil za Clarksonem a spol.

Pokud si dotyční rozdělují zisk rovným dílem (což bychom očekávali), pak si každý loni přišel asi na 50 milionů Kč. To rozhodně není málo na roční angažmá, i když se vsadíme, že leckdo počítal s vyššími Clarksonovými výdělky než je „,mrzkých pár desítek milionů”. Je ale třeba dodat, že kromě The Grand Tour se Jezza věnuje internetovému projektu DriveTribe i psaní pro The Sunday Times, vydává knihy, DVD, účastní se živých show... Jeho celkové příjmy mohou být ještě docela jinde.

Tím ale ještě nekončíme, ze zveřejněných výsledků rovněž vyplývá, že roční obrat společnosti činil 35,33 milionu liber (1,04 miliardy korun). Právě to je suma, která bude mít blízko celkovým nákladům Amazonu na výrobu celé první sezóny. Kdyby to tak mělo být každý rok, pak jsme u celkové sumy na tři sezóny okolo 100 milionů GBP - (skoro 3 miliardy Kč). Dále také víme, že veškerý zbylý personál zajišťující přípravy The Grand Tour pro W. Chump and Sons stál firmu tři miliony liber (88,6 mil. Kč).

Oněch 100 milionů liber za tři roky je znovu hodně peněz, ale citelně méně než se spekulovalo. Celkové náklady pro Amazon ale přesto mohou činit oněch spekulovaných 160 milionů GBP - zbytek může snadno spolknout reklama. The Grand Tour tak snadno můžeme srovnávat s hollywoodskou produkcí, kde propagace a marketing taktéž stojí takřka tolik co výroba...

Kolik berou Clarkson a spol. za přípravy The Grand Tour? Víme to docela přesně - 1 - The Grand Tour trailer poradny video 01Kolik berou Clarkson a spol. za přípravy The Grand Tour? Víme to docela přesně - 2 - The Grand Tour trailer poradny video 02Kolik berou Clarkson a spol. za přípravy The Grand Tour? Víme to docela přesně - 3 - The Grand Tour trailer poradny video 03Kolik berou Clarkson a spol. za přípravy The Grand Tour? Víme to docela přesně - 4 - The Grand Tour trailer poradny video 04Kolik berou Clarkson a spol. za přípravy The Grand Tour? Víme to docela přesně - 5 - The Grand Tour trailer poradny video 05Kolik berou Clarkson a spol. za přípravy The Grand Tour? Víme to docela přesně - 6 - The Grand Tour trailer poradny video 06Kolik berou Clarkson a spol. za přípravy The Grand Tour? Víme to docela přesně - 7 - The Grand Tour trailer poradny video 07Kolik berou Clarkson a spol. za přípravy The Grand Tour? Víme to docela přesně - 8 - The Grand Tour trailer poradny video 08Kolik berou Clarkson a spol. za přípravy The Grand Tour? Víme to docela přesně - 9 - The Grand Tour trailer poradny video 09Kolik berou Clarkson a spol. za přípravy The Grand Tour? Víme to docela přesně - 10 - The Grand Tour trailer poradny video 10Kolik berou Clarkson a spol. za přípravy The Grand Tour? Víme to docela přesně - 11 - The Grand Tour trailer poradny video 11Kolik berou Clarkson a spol. za přípravy The Grand Tour? Víme to docela přesně - 12 - The Grand Tour trailer poradny video 12Kolik berou Clarkson a spol. za přípravy The Grand Tour? Víme to docela přesně - 13 - The Grand Tour trailer poradny video 13Kolik berou Clarkson a spol. za přípravy The Grand Tour? Víme to docela přesně - 14 - The Grand Tour trailer poradny video 14Kolik berou Clarkson a spol. za přípravy The Grand Tour? Víme to docela přesně - 15 - The Grand Tour trailer poradny video 15Kolik berou Clarkson a spol. za přípravy The Grand Tour? Víme to docela přesně - 16 - The Grand Tour trailer poradny video 16Kolik berou Clarkson a spol. za přípravy The Grand Tour? Víme to docela přesně - 17 - The Grand Tour trailer poradny video 17Kolik berou Clarkson a spol. za přípravy The Grand Tour? Víme to docela přesně - 18 - The Grand Tour trailer poradny video 18Kolik berou Clarkson a spol. za přípravy The Grand Tour? Víme to docela přesně - 19 - The Grand Tour trailer poradny video 19Kolik berou Clarkson a spol. za přípravy The Grand Tour? Víme to docela přesně - 20 - The Grand Tour trailer poradny video 20Kolik berou Clarkson a spol. za přípravy The Grand Tour? Víme to docela přesně - 21 - The Grand Tour trailer poradny video 21
Na první sezóně The Grand Tour všichni zúčastnění řádně vydělali. I když asi zase ne tolik, kolik jste si původně mysleli

Zdroj: The Guardian

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 3 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše