Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Mapa nejvíce sledovaných značek aut všech států světa: v ČR nevládne Škoda
20.8.2015 | Marek Bednář | Přidat příspěvek
Nejprodávanější značka a značka nejvíc sledovaná na internetu nemusí být tatáž, jak ukazují data Googlu.
Pokud sledujete dění v automobilovém světě, asi vám neuniklo, že za loňský rok nejvíc aut prodala Toyota, následovaná koncerny Volkswagen a General Motors. Tihle tři výrobci prodali za rok 2014 přes třicet milionů automobilů. Letos to bude dost pravděpodobně ještě víc a také Volkswagen bude patrně světovou jedničkou, alespoň k tomu má velmi dobře nakročeno.
Nejprodávanější značky na světě ale nemusí být ty, o které se lidé nejvíce zajímají. Zní to zvláštně, ale považte - hledáte-li na internetu Subaru WRX STI, ještě to neznamená, že si ho pak také půjdete koupit. Stejně tak můžete mít velký zájem o jeden ze dvou Hellcatů, jenže když dojde na pořízení nového auta, rozpočet může vystačit „jen” na starší Chrysler 300C, třebaže osmiválcový.
I tohle ukazuje rozsáhlá infografika, kterou máme před sebou. Vznikla z dat vyhledávače Google , který vede statistiku nejhledanějších výrazů, a to za období od dubna 2014 do března 2015. Mezi automobilkami v jednotlivých kontinentech vidíme Toyotu velmi často a také se potvrzuje, že Američané a Evropané hledají úplně jiné značky, ale ani o překvapení tu není nouze. Více vám prozradí následující přehledy rozdělené po jednotlivých kontinentech, které krom map přiblíží i konkrétní výchozí data Googlu.
Mapa světa s nejvíce sledovanými značkami aut

Evropa
Evropští uživatelé internetu mají v oblibě zejména německá auta - ve 26 ze 47 zemí byly nejvíce vyhledávány německé značky. BMW samo o sobě vítězí v 10 státech. Může nicméně překvapit Česká republika - jezdí tu miliony Škodovek, přesto lidé vyhledávají častěji značku Hyundai. Důvodem budou zřejmě ohromné peníze, které Hyundai investuje do reklamy a která motivuje lidi hledat více o propagovaných produktech.
Škoda je nicméně na děleném prvním místě např. na Slovensku a v Polsku. Volvo ve Švédsku tak překvapivé není, podobně jako Tesla v Norsku - tenhle stát je proslulý extrémní podporou elektroaut.
Mapa s nejvíce sledovanými značkami aut Evropy
Tabulka s nejvíce sledovanými značkami aut Evropy
Asie
Japonské značky z pochopitelných důvodů v Asii vedou, jenže ne úplně všude. Honda dominuje jihovýchodu tohoto kontinentu, protože také produkuje spoustu malých motocyklů, ale třeba v Japonsku je oblíbenější BMW. A v Číně to je Tesla, třebaže její prodeje tam nejsou žádný zázrak; Tesla se ale snaží prorazit stavbou dobíjecích stanic a nových dealerství.
Všimněme si také Lamborghini v některých malých státech, např. na Srí Lance, v Singapuru, Bruneji či na Maledivách. Zejména předposlední případ ale nepřekvapí...
Mapa s nejvíce sledovanými značkami aut Asie
Tabulka s nejvíce sledovanými značkami aut Asie
Severní Amerika
Zde by člověk čekal něco jako Chevrolet nebo Ford, nicméně není tomu tak - nejvyhledávanější značkou v USA i Kanadě je Toyota. Ovšem, Toyota vyrábí dobré sedany i pick-up trucky - všechno, co Američan potřebuje, dá se říci. Jenže Ford vyrábí pick-up trucky lepší, u zákazníků oblíbenější, a to je vidět i ve vyhledávání tam, kde jsou auta pro tvrdou práci potřeba víc než ve velkých městech na pobřeží.
Mapa s nejvíce sledovanými značkami aut Severní Ameriky
Mapa s nejvíce sledovanými značkami aut států USA
Tabulka s nejvíce sledovanými značkami aut států USA
Střední a Jižní Amerika
Oproti severu je v Latinské Americe mnohem více rozmanitosti. Fandů Jaguaru je nejvíce v Belize a Chevrolet má své příznivce v Kolumbii, Venezuele a Ekvádoru. Zde je to dost možná dáno faktem, že v této oblasti Chevrolet vyrábí svá auta, má tu celkem čtyři fabriky. To také může být důvod, proč se Brazilci nejvíce zajímají o Fiat - ten zde také auta montuje, a to ve dvou závodech.
Mapy s nejvíce sledovanými značkami aut Střední a Jižní Ameriky
Tabulky s nejvíce sledovanými značkami aut Střední a Jižní Ameriky
Austrálie a Oceánie
Člověk by očekával, že v Austrálii se budou lidé zajímat spíše o Holden, když se ve sledovaném období dost hovořilo o tom, že tahle značka skončí s výrobou vlastních aut a bude jen lepit svá loga na importované produkty GM. Lidi na internetu ale zajímá spíš Toyota, která je tam také velmi oblíbená mezi zákazníky.
Mapa s nejvíce sledovanými značkami aut Austrálie a Oceánie
Tabulka s nejvíce sledovanými značkami aut Austrálie a Oceánie
Afrika
Africký kontinent je opět doménou Toyoty, snad proto, že odolnost jejích aut je proslulá. Ve 26 ze 43 států byla Toyota nejvyhledávanější; úspěch má také např. BMW a hodně lidí se zajímá i o Mercedes. Ve dvou zemích je na špici Bugatti, je to Ghana a Sierra Leone. V Ghaně jezdí prý tři Veyrony, takže možná proto.
Mapa s nejvíce sledovanými značkami aut Afriky
Tabulka s nejvíce sledovanými značkami aut Afriky
Zdroj: Top Speed
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Majitel vzácného auta může děkovat zlodějům, že mu ukradli auto, po 33 letech se mu vrátilo v lepším stavu jako poklad za miliony
včera
Britové proti sobě postavili dvě z mála sériových aut s obřími motory V10 bez turba. A děly se věci
22.8.2026
Nové Audi RS5 utrpělo kruté fiasko zrovna ve chvíli, kdy se mělo předvést před fanoušky z celého světa
21.8.2026
Nové na MotoForum.cz
- Pondělí na Manx Grand Prix, dva trumfy Johnnyho Stewarta včera 16:00
- MotoGP 2026: 12 víkendů, 7 různých vítězů Grand Prix včera 10:00
- Michael Dunlop si připsal další vítězství, když vyhrál Lightweight Classic TT. 23.8.2026
- Johnny Stewart vyhrál závody Sportbike a Supersport na Manx GP 22.8.2026
- Startovní místa Moto2 od Marc VDS získá zřejmě Tech3 Racing 22.8.2026
Nejčtenější články
Koncern VW se snaží své nechtěné elektromobily prodat tak zoufale, že už mu nejsou cizí ani daňové levárny
26.7.2026
Das Auto: VW Touareg trefila raketa, dál jezdí, jako by se nechumelilo
26.7.2026
Za cenu lepší škodovky je k mání světově unikátní sporťák od Mercedesu-AMG ve stavu nového auta
26.7.2026
Ford propustil drahé zkušené techniky a nechal nová auta stavět AI. Teď musel vzít 350 lidí zpátky, aby napravili, co umělá inteligence zkazila
26.7.2026
Elektrický Mercedes CLA postavený na míru Číně je fiaskem nevídaných rozměrů. Nekupuje ho skoro nikdo, výroba byla zastavena
26.7.2026
Živá témata na fóru
- S větrem ve vlasech.... 08.25. 15:47 - pavproch
- Banky, peníze, finance, investice... 08.25. 15:21 - pavproch
- Lampárna (stěžovatelna) 08.25. 13:05 - abgx1
- Politický koutek 08.25. 09:38 - HondaMan
- Za kolik jezdíte s benzínem? 08.25. 09:30 - HondaMan
- Elektromobily a vse kolem nich 08.25. 08:50 - řidičBOB
- Lyžárna 08.25. 05:46 - pavproch
- Toyota obecně 08.24. 16:07 - Stepan
