Reklama

Musk je fajn kamarád, na elektromobilech ale nevydělá ani korunu, říká šéf Fiatu

Sergio Marchionne neudělal dobrou zkušenost s prodělečným Fiatem 500e a je přesvědčen, že Tesla přes veškeré své schopnosti nepochodí lépe.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Musk je fajn kamarád, na elektromobilech ale nevydělá ani korunu, říká šéf Fiatu

11.10.2017 | Petr Prokopec | 38 příspěvků

Sergio Marchionne neudělal dobrou zkušenost s prodělečným Fiatem 500e a je přesvědčen, že Tesla přes veškeré své schopnosti nepochodí lépe.

Nadšení pro elektromobilitu v posledních dnech prochází jistým vystřízlivěním. Nejsme to jen my, kdo k nim má střízlivý přístup, své pochybnosti na toto téma vyjádřil i Vladimír Putin a nakonec i šéf VW přiznal, že ani smrt dieselových motorů není na dohled. V případě obou těchto persón lze pochopitelně říci, že si nechtějí podřezávat větev, na které sedí, ve svých názorech ovšem nejsou osamoceny. Za slepou uličku elektromobilitu v tuto chvíli považuje i šéf koncernu FCA Sergio Marchionne.

Milovník svetrů byl před pár dny oceněn čestným doktorátem z průmyslového inženýringu na univerzitě v Trentu. Při té příležitosti vystoupil před studenty a předestřel své názory na budoucnost automobilového průmyslu, které záhy rozvinul při prezentaci kvartálních ekonomický výsledků koncernu FCA investorům. Elektrické vozy přitom v obou případech sepsul, neboť uvedl, že nejde o ideální řešení. A to jak z uživatelského, tak ekonomického hlediska.

„Pořád tu není ekonomicky schůdná cesta, jak prodávat elektrická auta. Mám rád Elona Muska, je to dobrý přítel a jeho práce v oblasti marketingu Tesly je fenomenální. Přesto zůstávám nepřesvědčen o ekonomické schůdnosti cesty, na kterou se vydal,” řekli Marchionne.

Přesto Marchionne přiznává, že právě kvůli Tesle musí zavedené automobilky v elektrickém zbrojení přidat na intenzitě, neboť „Elon Musk se pohybuje raketovou rychlostí“. Stále ovšem považuje za důležité být leda připraven na moment „co kdyby”, jinak považuje hromadné uvádění elektromobilů na trh za „akt masochismu“. Vychází pak hlavně ze špatných zkušeností, které koncern má s Fiatem 500e.

Elektrická varianta italského hatchbacku byla světu představena před pěti lety, od té doby však velkou díru do světa neudělala. Pro FCA je to vlastně jen dobře, neboť již dříve bylo potvrzeno, že Fiat na každém voze tratil zhruba půl milionu korun. To není zrovna nízká suma, pročež není překvapivé, že se Marchionne snaží, aby daný neúspěch nebyl zopakován.

Kdy tedy může nastat čas elektrických vozů? To je pochopitelně otázka, na kterou nikdo nedokáže jednoznačně odpovědět, Marchionne má ale jako vždy svůj názor: „Nesázíme na to, že by skutečný rozmach elektromobilů nastal během následující dekády. To se nestane,” uzavírá Marchionne a potvrzuje to, co jsme nejednou probírali - že brzkému nástupu elektrické mobility z významných automobilek reálně nevěří prakticky nikdo...

Musk je fajn kamarád, na elektromobilech ale nevydělá ani korunu, říká šéf Fiatu - 1 - Fiat 500E 2013 Los Angeles 03Musk je fajn kamarád, na elektromobilech ale nevydělá ani korunu, říká šéf Fiatu - 2 - Fiat 500E 2013 Los Angeles 01Musk je fajn kamarád, na elektromobilech ale nevydělá ani korunu, říká šéf Fiatu - 3 - Fiat 500E 2013 Los Angeles 08Musk je fajn kamarád, na elektromobilech ale nevydělá ani korunu, říká šéf Fiatu - 4 - Fiat 500E 2013 Los Angeles 09Musk je fajn kamarád, na elektromobilech ale nevydělá ani korunu, říká šéf Fiatu - 5 - Fiat 500E 2013 Los Angeles 02Musk je fajn kamarád, na elektromobilech ale nevydělá ani korunu, říká šéf Fiatu - 6 - Fiat 500E 2013 Los Angeles 12Musk je fajn kamarád, na elektromobilech ale nevydělá ani korunu, říká šéf Fiatu - 7 - Fiat 500E 2013 Los Angeles 10Musk je fajn kamarád, na elektromobilech ale nevydělá ani korunu, říká šéf Fiatu - 8 - Fiat 500E 2013 Los Angeles 07Musk je fajn kamarád, na elektromobilech ale nevydělá ani korunu, říká šéf Fiatu - 9 - Fiat 500E 2013 Los Angeles 06Musk je fajn kamarád, na elektromobilech ale nevydělá ani korunu, říká šéf Fiatu - 10 - Fiat 500E 2013 Los Angeles 05Musk je fajn kamarád, na elektromobilech ale nevydělá ani korunu, říká šéf Fiatu - 11 - Fiat 500E 2013 Los Angeles 04Musk je fajn kamarád, na elektromobilech ale nevydělá ani korunu, říká šéf Fiatu - 12 - Fiat 500E 2013 Los Angeles 11Musk je fajn kamarád, na elektromobilech ale nevydělá ani korunu, říká šéf Fiatu - 13 - Fiat 500E 2013 Los Angeles 29Musk je fajn kamarád, na elektromobilech ale nevydělá ani korunu, říká šéf Fiatu - 14 - Fiat 500E 2013 Los Angeles 30Musk je fajn kamarád, na elektromobilech ale nevydělá ani korunu, říká šéf Fiatu - 15 - Fiat 500E 2013 Los Angeles 31
Fiat 500e byl pro FCA ztrátovým projektem. Není proto divu, že jeho šéf Sergio Marchionne elektromobilitě příliš nefandí

Zdroje: Bloomberg, The Street

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 38 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše