Na ruských autech se v zimě objevuje tento u nás nepoužívaný symbol. Co značí?

U nás prakticky neznámé označení se v Rusku v zimě stává koloritem. Jeho nepoužití může vést i k pokutě, řidiči ale momentálně bojují za jeho zrušení.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Na ruských autech se v zimě objevuje tento u nás nepoužívaný symbol. Co značí?

5.11.2018 | Petr Prokopec

U nás prakticky neznámé označení se v Rusku v zimě stává koloritem. Jeho nepoužití může vést i k pokutě, řidiči ale momentálně bojují za jeho zrušení.

Zima se blíží a s ní i ježdění na zasněžených cestách. Svatý Martin, který dle pranostik jezdí na bílém koni, není daleko, a tak existuje jistá pravděpodobnost, že nás příroda překvapí a přinese letos bílou zimu. Meteorologové ale pro následující týdny předpovídají spíše druhé babí léto než mráz, led a sněžení. Nicméně Rusko není Česko, a tak tamní řidiči řeší o trochu jiné problémy než to, kdy přesně přezout na zimní pneumatiky.

Na velké části území se i nadále počítá s tím, že teploty v příštích měsících budou klesat až k minus 40 stupňům Celsia. Za takového počasí asi nepřekvapí, že mnohé silnice zůstávají ukryty pod sněhem od října až někdy do poloviny dubna. A stejně tak nezaskočí, že klasické pneumatiky, ať již letní, zimní nebo celoroční, na nich nepoužívá prakticky žádný ruský motorista. Místo toho přichází ke slovu u nás zakázané obutí osázené hřeby. Používají se třeba i ve skandinávských zemích, v Rusku ale pro jejich nasazení platí pravidla, s nimiž se jinde nesetkáme.

Pokud tedy zamíříte do Norska, Finska či Švédska, pak vězte, že pneumatiky s hřeby můžete mít nasazeny až po 1. listopadu, respektive po 1. říjnu v případě poslední zmíněné země. Nejzazším termínem pro jejich sejmutí je pak druhé pondělí následující po Velikonocích. Ve Švédsku jsou pak stejné regule spojené také s použitím sněžných řetězů, přičemž za porušení zákona padají opravdu přísné pokuty.

Rusko je pak na tom obdobně, i když zde je vymezení používání těch či oněch pneumatik ještě striktnější. Kupříkladu letní jsou zcela zakázány v prosinci, lednu a únoru. Obutí s hřeby je pak dovoleno od září do května, během června, července a srpna je ovšem pro změnu také zcela zakázáno. A co je možná nejpodstatnější, řidiči na použití takových pneumatik musí upozornit okolí viditelnou speciální nálepkou.

Jde právě o znak s „položeným E“, který vidíte na snímcích. Nálepka má sloužit k varování ostatních řidičů, kteří díky ní snadno rozpoznají, že vůz před nimi je osazen pneumatikami s hřeby a jeho vlastnosti mohou být na některých úsecích výrazně jiné než na klasických zimních. Za použití pneu s hřeby a neosazení auta nálepkou pak hrozí pokuta až 500 rublů (cca 175 Kč). Stejná suma se platí také za porušení zákazu jejich užívání během zmiňovaných tří letních měsíců.

Proč o tom ale hovoříme zrovna nyní? Právě toto pravidlo se v posledních měsících stalo předmětem možné změny legislativy. Ministerstvo vnitra již od května pracuje na novele, která by nutnost použití oné nálepky zrušila. Autoři návrhu dodávají, že v podstatě „ztratila na významu, neboť jízdní dynamika moderních vozů je z převážné části ovlivňována zcela jinými faktory“. Zatím jde ale jen o návrh - povinnost tedy v tuto chvíli platí, včetně hrozby oné pokuty za její nedodržení.

Jakkoliv jde o poměrně malou sumu, asi nikdo z nás by ji nechtěl platit opakovaně. Nálepky, jaké ve světě nemají obdoby, jsou tedy v Rusku běžným koloritem. A jak můžete vidět na záběrech níže, někteří Rusové si z nich trochu utahují. Možná naposledy, návrh na zrušení je již v závěru legislativního procesu a je možné, že „Éčka“ si letos Rusové na auta lepí naposledy...


Na ruských autech se v zimě objevuje tento u nás nepoužívaný symbol. Co značí? - 1 - Rusko pneumatiky s hreby nalepka 08Na ruských autech se v zimě objevuje tento u nás nepoužívaný symbol. Co značí? - 2 - Rusko pneumatiky s hreby nalepka 09
Na ruských autech se v zimě objevuje tento u nás nepoužívaný symbol. Co značí? - 3 - Rusko pneumatiky s hreby nalepka 07Na ruských autech se v zimě objevuje tento u nás nepoužívaný symbol. Co značí? - 4 - Rusko pneumatiky s hreby nalepka 06
Rusové musí mít na autě vylepenou tuto nálepku, pokud užívají pneumatiky s hřeby

Na ruských autech se v zimě objevuje tento u nás nepoužívaný symbol. Co značí? - 5 - Rusko pneumatiky s hreby nalepka 01Na ruských autech se v zimě objevuje tento u nás nepoužívaný symbol. Co značí? - 6 - Rusko pneumatiky s hreby nalepka 02Na ruských autech se v zimě objevuje tento u nás nepoužívaný symbol. Co značí? - 7 - Rusko pneumatiky s hreby nalepka 03Na ruských autech se v zimě objevuje tento u nás nepoužívaný symbol. Co značí? - 8 - Rusko pneumatiky s hreby nalepka 04Na ruských autech se v zimě objevuje tento u nás nepoužívaný symbol. Co značí? - 9 - Rusko pneumatiky s hreby nalepka 05
Jak vidíte, řada z nich si z této povinnosti dělá spíše legraci. Vláda tedy již pracuje na tom, že tuto specificky ruskou povinnost zruší

Petr Prokopec

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše