Kdy letos přezout na zimní pneu? Nenechte se zmást klamnými signály

I když prodejci pneu by byli nejraději, kdybyste přezuli už v srpnu a počasí předchozích dnů mohlo motivovat k témuž, faktem je, že ten správný čas pro většinu z nás ještě nenastal.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Kdy letos přezout na zimní pneu? Nenechte se zmást klamnými signály

29.10.2018 | Petr Prokopec

I když prodejci pneu by byli nejraději, kdybyste přezuli už v srpnu a počasí předchozích dnů mohlo motivovat k témuž, faktem je, že ten správný čas pro většinu z nás ještě nenastal.

V poslední době se větší měrou věnujeme pneumatikám, respektive výměně letních za zimní. 1. listopad je již za humny, což dle §40a zákona 361/2000 Sb. znamená, že řidiči mají povinnost použít právě zimní pneumatiky. Nicméně legislativa není až tak striktní, jak by se na první pohled mohlo zdát, neboť zákonodárci kupodivu v tomto případě měli všech pět pohromadě a pamatovali i na výkyvy počasí.

Co přesně to tedy znamená? Především tolik, že zimní pneumatiky musíte mít na svém voze nasazeny v případě, kdy je na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námraza. Případně ve chvílích, kdy lze vzhledem k povětrnostním podmínkám něco takového předpokládat. Tyto body jsou velmi důležité, neboť pokud do dané rovnice zařadíme i aktuální meteorologickou předpověď, můžete návštěvu pneuservisu ještě na dlouho odložit a vyhnout se zbytečným problémům.

Český hydrometeorologický ústav totiž předpokládá, že především tento týden bude mimořádné teplo. Jakkoli to dnes tak nemusí na všech místech země vypadat, už dnes se má začalo výrazně oteplovat a v dalších dnech máme očekávat přes den i 12 až 16 stupňů Celsia, ve východní polovině Česka pak dokonce až 20 stupňů Celsia. Průměr na příští týden se pak pohybuje okolo 15 stupňů Celsia, následně máme očekávat ochlazení. Ovšem zpočátku jen lehčí, teploty by se zprvu měly pohybovat okolo 12 stupňů Celsia, než začnou klesat. Minimálně první tři listopadové týdny tak má být velmi teplé počasí.

Zimní pneumatiky jsou ovšem koncipovány tak, aby dobře fungovaly při teplotách do 7 stupňů Celsia a i za nich fungují hůře než letní, pakliže nesněží. Minulý rok jsme vám ukazovali test, který dokládal, že na suchu a mokru fungují letní lépe za jakékoli teploty, tedy i pod nulou. Řeči o průměrné denní teplotě nižší než 8 stupňů coby vhodných podmínkách pro přezutí jsou jen ničím nepodloženým mýtem - zimní pneu jsou lepší jen na sněhu a ledu, musely by panovat teploty v řádu desítek stupňů pod nulou, aby byly lepší i na suchu.

Ani mírnější zimní počasí ale v dohledné době nelze očekávat, a tak s použitím zimního obutí lze počítat jak s vyšší spotřebou, tak především s horšími jízdními vlastnostmi - například brzdná dráha se prodlužuje až o desítky procent. V neposlední řadě budou „zimáky” trpět také větším opotřebením a můžete si je při vyšším nájezdu snadno zničit dříve, než je poprvé budete skutečně potřebovat. Přezutí z letních pneumatik v tuto chvíli nedává velký smysl, pokud nemíříte do hor, nebo tam nežijete.

Tímto vás rozhodně nechceme vyzývat k tomu, abyste na zimní pneumatiky zcela zanevřeli, o jejich přínosu za adekvátních podmínek nemá smysl diskutovat. Jen je zkrátka třeba používat hlavu více než kdy jindy a sledovat předpověď počasí. Že bude listopad, neznamená fakticky nic - může být a podle všeho bude tepleji než v předchozích říjnových dnech.

Vyjma horských oblastí tedy návštěvu pneuservisu skutečně ještě odložte, a pokud ji máte již za sebou, možná popřemýšlejte, zda si ji nestřihnout ještě jednou. Zvláště pokud máte velký nájezd a používáte dvě sady kol, jejichž výměna je jednoduchá a levná. Během příštích týdnů byste totiž zimním pneumatikám pořádně ohoblovali vzorek, a to i v noci. To může snadno přijít dráže než opakované přehození kol, nemluvě o zmíněných vlivech na bezpečnost a spotřebu. I ty nejlepší zimní pneu v teple obvykle fungují hůře než mizerné letní...

Kdy letos přezout na zimní pneu? Nenechte se zmást klamnými signály - 1 - adac test zimnich pneu 2016 ilu 01Kdy letos přezout na zimní pneu? Nenechte se zmást klamnými signály - 2 - adac test zimnich pneu 2016 ilu 02Kdy letos přezout na zimní pneu? Nenechte se zmást klamnými signály - 3 - adac test zimnich pneu 2016 ilu 03Kdy letos přezout na zimní pneu? Nenechte se zmást klamnými signály - 4 - Test zimnich pneu 2017 Auto Bild dalsi 01Kdy letos přezout na zimní pneu? Nenechte se zmást klamnými signály - 5 - test zimnich pneu autobild 2017 kvalifikace ilu 01Kdy letos přezout na zimní pneu? Nenechte se zmást klamnými signály - 6 - test zimnich pneu autobild 2017 kvalifikace ilu 02
Zimní pneumatiky jsou koncipované tak, aby to nejlepší odváděly při teplotách maximálně do 7 stupňů Celsia. V příštích týdnech lze ale čekat nejen naprůměrně teplé počasí, ale také podprůměrné srážky. Pokud tedy nebydlíte na horách či v oblasti, kde je zimní obutí vyžadováno dopravními značkami, s přezouváním ještě vydržte

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama