Německý dokument ukázal, jak nesmyslné jsou zákazy dieselů v tamních městech

Jedno německé město za druhým v poslední době zakazuje vjezd dieselům starým klidně jen 5 let kvůli drobným překročením koncentrací NOx. Dokument televize ARD postavil tyto kroky do nového světla.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Německý dokument ukázal, jak nesmyslné jsou zákazy dieselů v tamních městech

9.1.2019 | Petr Prokopec

Jedno německé město za druhým v poslední době zakazuje vjezd dieselům starým klidně jen 5 let kvůli drobným překročením koncentrací NOx. Dokument televize ARD postavil tyto kroky do nového světla.

Prakticky celý loňský rok se mluvilo o dieselových motorech a jejich budoucnosti. Velkou zásluhu na tom měla německá organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH), která zahájila hon na novodobé čarodějnice a postupně u naši západních sousedů dosáhla zákazu vjezdu starších dieselů i benzinů do tamních metropolí. Podle DUH jejich emise NOx zvyšují koncentrace těchto plynů ve městech takovým způsobem, že to má zásadní vliv na zdraví lidí.

Německá média tyto kroky vesměs příliš nekritizují, o to větším překvapením je dokument nazvaný „Dieselová katastrofa”, který byl v pondělí odvysílán televizní stanicí ARD. Ten se mimo jiné pokusil lidem otevřít oči a upozornil na to, co všechno je v našem okolí zdrojem emisí NOx a v jaké intenzitě. Nejlépe tak ukazuje, jak absurdní zákazy vjedu dieselů do center německých měst jsou - řeší totiž drobná překročení ničím nepodložených limitů, přičemž při úplně obyčejných lidských činnostech jsme pravidelně vystavování koncentracím mnohem vyšším.

Příkladem mohou být novoroční ohňostroje, při kterých je do ovzduší uvolněno více oxidů uhlíku, než připadá na roční konto několika aut. Výsledky za poslední oslavy sice prozatím nejsou k dispozici, nicméně třeba na takový Londýn, do jehož centra dopadlo během předloňského ohňostroje 28,8 kilogramu NOx. Pokud si přitom uvědomíme, že rozloha zasaženého území činí pouze 1,572 kilometru čtverečného, pak by ony oslavy mohly být pomalu smrtící.

Ve výsledku ovšem nemusíme zacházet jen k novoročním kratochvílím, s produkcí škodlivých emisí jsou totiž spojené i mnohem obyčejnější činnosti, aniž bychom si to uvědomovali. Je to prakticky stejné, jako v případě CO2, jehož značnou část v ovzduší má na svědomí každý živý tvor. Třeba skot se stará i o produkci velkého množství metanu, což je další skleníkový plyn, přesto nikdo nepožaduje, aby byl osazen nějakým anti-emisním systémem.

Vraťme se ale zpátky k NOx, přičemž začneme u samotného evropské limitu maximální koncentrace 40 mg/m3, který je neobvykle nízký. I na kvalitu ovzduší mimořádně přísná Kalifornie toleruje 57 mg - kdyby takový limit platil v Německu, nepadl by jediný zákaz, tuto hranici totiž koncentrace NOx nepřekračují v žádném z měst.

Onen evropský limit ostatně nevychází z žádných vědeckých studií, nýbrž z dat, jež mezinárodní zdravotní organizace WHO odvodila z emisí vyprodukovaných běžnými plynovými sporáky. Ty produkují až 1 300 miligramů oxidů dusíku a ve špatně odvětraných prostorách se mohou postarat až o 32,5násobek povoleného limitu na veřejných prostranstvích. Přesto se ani v tomto případě nemluví o dramatických dopadech na zdraví.

Jen u sporáků ale nezůstává, dalšími domácími zdroji jsou svíčky se 140 mikrogramů a plynové boilery s 80 mg. Pokud jste tedy kupříkladu před Vánoci s každou nedělí zapalovali o jednu adventní svíci více, znovu jste se mohli vystavit výrazně větší koncentraci NOx, než o jakou se starají naftová auta v ulicích měst. Tedy za předpokladu, že nejste kuřáci - podle plicního specialisty doktora Dietera Köhlera se při kouření dostávají do těla až gramy NOx, zaznělo též v dokumentu ARD.

Je tedy zjevné, že ač DUH pracuje s platnými limity, jiné emise než ty automobilové ignoruje. Obzvláště pikantní je to v Hamburku, kde se nachází druhý největší přístav v Evropě se spoustou lodí osazených obřími naftovými motory s emisemi odpovídajícími desítkám tisíc moderních naftových aut. Přesto se pozornost soustředí na hrstku automobilů projíždějících centrem.

I když zákazy nenacházejí zastání u mnoha odborníků ani obyčejných Němců, o podporu německých a evropských politiků je asi hned tak něco nepřipraví. Je tedy pravděpodobné, že budou dále pokračovat, ač je velmi nepravděpodobné, že by něco mohly zlepšit. První srovnávací data ze dvou hamburských ulic ukazují, že po zákazu vjezdu starších dieselů totiž došlo k navýšení produkce NOx. Když pak v Oldenburgu došlo k úplnému uzavření centra kvůli maratonu a auta tedy do některých ulic nesměla, limity byly nadále překračovány, připomíná ARD.

Pochopitelně nechceme tvrdit, že emise NOx jsou neškodné. Stejně jako je jisté, že starší auta jich produkují více než ta moderní. Nicméně kdy jindy je třeba používat rozum a nebrat za stěžejní ta fakta, se kterými vyrukovala organizace, jejímž hlavním posláním je utrácení peněz daňových poplatníků za pochybný boj proti zhoršení klimatu? Pokud by ji skutečně šlo o lepší ovzduší, auta by nebyla, nemohla být její prioritou.


Německý dokument ukázal, jak nesmyslné jsou zákazy dieselů v tamních městech - 1 - Diesely nejsou nejhorsi 2019 ilustracni foto 01Německý dokument ukázal, jak nesmyslné jsou zákazy dieselů v tamních městech - 2 - Diesely nejsou nejhorsi 2019 ilustracni foto 02Německý dokument ukázal, jak nesmyslné jsou zákazy dieselů v tamních městech - 3 - Diesely nejsou nejhorsi 2019 ilustracni foto 03
Svíčky...

Německý dokument ukázal, jak nesmyslné jsou zákazy dieselů v tamních městech - 4 - Diesely nejsou nejhorsi 2019 ilustracni foto 04Německý dokument ukázal, jak nesmyslné jsou zákazy dieselů v tamních městech - 5 - Diesely nejsou nejhorsi 2019 ilustracni foto 05Německý dokument ukázal, jak nesmyslné jsou zákazy dieselů v tamních městech - 6 - Diesely nejsou nejhorsi 2019 ilustracni foto 06
...plynové sporáky...

Německý dokument ukázal, jak nesmyslné jsou zákazy dieselů v tamních městech - 7 - Diesely nejsou nejhorsi 2019 ilustracni foto 07Německý dokument ukázal, jak nesmyslné jsou zákazy dieselů v tamních městech - 8 - Diesely nejsou nejhorsi 2019 ilustracni foto 08Německý dokument ukázal, jak nesmyslné jsou zákazy dieselů v tamních městech - 9 - Diesely nejsou nejhorsi 2019 ilustracni foto 09
...nebo cigarety se mohou postarat o větší koncentrace než automobilový provoz v ulicích měst, připomíná ARD

Německý dokument ukázal, jak nesmyslné jsou zákazy dieselů v tamních městech - 10 - Hamburk zakaz dieselu 2018 dopravni znaceni 01Německý dokument ukázal, jak nesmyslné jsou zákazy dieselů v tamních městech - 11 - Hamburk zakaz dieselu 2018 dopravni znaceni 02Německý dokument ukázal, jak nesmyslné jsou zákazy dieselů v tamních městech - 12 - Hamburk zakaz dieselu 2018 dopravni znaceni 03Německý dokument ukázal, jak nesmyslné jsou zákazy dieselů v tamních městech - 13 - Hamburk zakaz dieselu 2018 dopravni znaceni 04Německý dokument ukázal, jak nesmyslné jsou zákazy dieselů v tamních městech - 14 - Hamburk zakaz dieselu 2018 dopravni znaceni 05Německý dokument ukázal, jak nesmyslné jsou zákazy dieselů v tamních městech - 15 - Hamburk zakaz dieselu 2018 dopravni znaceni 06Německý dokument ukázal, jak nesmyslné jsou zákazy dieselů v tamních městech - 16 - Hamburk zakaz dieselu 2018 dopravni znaceni 07Německý dokument ukázal, jak nesmyslné jsou zákazy dieselů v tamních městech - 17 - Hamburk zakaz dieselu 2018 dopravni znaceni 08
Přesto jsou to ale v prvé řadě auta, proti nimž se například v centru Hamburku bojuje

Zdroj: ARD

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama