Reklama

Paradox: za manuály alespoň v pár autech vděčíme zemi, kde je skoro nikdo nechce

Ruční řazení bylo dříve u výkonnějších aut standardem, dnes zřídka dostanete něco jiného než automat. A nadšenci z Evropy za těch pár výjimek nemohou.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Paradox: za manuály alespoň v pár autech vděčíme zemi, kde je skoro nikdo nechce

21.9.2017 | Petr Prokopec | 22 příspěvků

Ruční řazení bylo dříve u výkonnějších aut standardem, dnes zřídka dostanete něco jiného než automat. A nadšenci z Evropy za těch pár výjimek nemohou.

Ještě před 10 až 20 léty bylo skoro nemyslitelné, aby sportovní auto nenabízelo manuální řazení. Často nabízelo jen takové, kvůli zapojení řidiče do hry, úspoře hmotnosti, lepší výsledné dynamice, kde čemu. Automaty se ale od té doby staly citelně lepšími a leckdy i rychlejšími, začaly mít díky více kvaltům s dlouhými posledními převody nižší normovanou spotřebu a také lépe odolávaly neopatrnému zacházení zákazníků, a tak s nimi začalo být spojováno podstatně méně záručních oprav.

Zejména kvůli těmto faktorům je mnohé automobilky začaly silně preferovat a zákazníci protestovali jen z menšiny. Rychle se tak stalo, že ryze manuální BMW M začaly být primárně „automatická”, Ferrari postupně přešlo jen na automaty a nedávno jej následovalo i Lamborghini. Zdálo se, že stejnou cestu nastoupí i Porsche a manuální převodovky u svých aut vypustí i ono. Poté, co se manuál ztratil z nabídky 911 991 GT3, kdysi též ryze „manuálního stroje”, málokdo věřil, že se něco změní. Jenže trh ukázal, že se s tím nemíní spokojit a začal hnát ceny předchozích GT3 verzí do astronomických výšin.

Porsche zareagovalo Caymanem GT4 a 911 R, po kterých se jen zaprášilo. Také u modelu 911 GT3 vrátilo manuál do hry a navíc jej u verze Touring nabízí jen jako jedinou volbu. Říkáte si, že Porsche prostě nemohlo ignorovat skupinku nadšených řidičů, která nemá hluboko do kapsy? Ano, vlastně ano, pozoruhodné ale je, odkud se tito lidé primárně rekrutují.

Podobně jako v případě BMW, které ještě někde nabízí BMW M6 F13 s manuální převodovkou, přišel hlavní impuls pro změnu strategie ze zámoří, z USA. Američané všeobecně preferují automaty a znalost řízení aut se třemi pedály a „fofrklackem“ tam není úplně rozšířená. Jenže současně je tam velká skupina nadšenců, kteří to s manuály umí a také si auta s nimi - a jen s nimi - kupují. Potvrzuje to šéf tamního zastoupení Porsche Joe Lawrence. V USA je 20 až 25 procent Porsche 911 Carrera objednáváno s manuálem, u modelů 718 Boxster a Cayman je toto číslo ještě vyšší.

„V případě 911 R jsme zjistili, že Amerika kráčí v čele poptávky po manuálu. PDK je úžasnou záležitostí, každý ví, že na závodním okruhu je s touto převodovkou rychlejší, ale mezi nadšenci je stále skupina opravdových puristů požadujících manuální převodovku,“ říká Lawrence. A dodává, že ačkoliv PDK díky své rychlosti na čas potlačilo zájem o třípedálovou koncepci, ta se nyní opětovně vrací zpátky na výsluní.

Tento obrat je velmi dobrou zprávou pro všechny, kdo po manuálním Porsche touží. Díky opravdu početné americké klientele automobilka hodlá tuto převodovku i nadále ponechat ve své nabídce, ačkoliv to ještě před pár lety vypadalo na absolutní konec. Zejména kvůli evropskému publiku. Zájem o manuály u Porsche v Evropě klesl pod 10 procent, což z této převodovky činilo ohrožený druh.

Zlenivěli Evropané? Či již netouží po zábavě za volantem, jen po rychlých časech na okruhu? Ne až tak úplně, jde tu do značné míry o opačné společenské vnímání stejné věci. Manuální řazení má v Evropě většina aut (asi dvě třetiny), a tak pokud někdo chce ukázat, že „na to má”, připlatí si za automat. V Americe je u běžných aut naprosto dominující řazení samočinné (přes 95 procent), a tak pokud někdo chce ukázat, že „je víc”, že je fajnšmekr, volí ruční řazení. Manuál je v USA „status symbol”, je to znak toho, že majitel vozu umí řídit lépe než naprostá většina ostatních, a tak je u aut pro náročné řidiče vyhledáván i proto.

Jen díky Američanům je tak nyní podle Lawrence globální zájem o manuály na takové úrovni, že se vývoj a výroba těchto skříní značce znovu vyplácí a nehodlá s nimi přestat. „V dohledné budoucnosti s nimi budeme u dvoudveřových sportovních vozů nadále pokračovat,“ uzavírá. Díky za to, Ameriko, tohle bychom od tebe vážně nečekali...

Paradox: za manuály alespoň v pár autech vděčíme zemi, kde je skoro nikdo nechce - 1 - Porsche 911 GT3 Touring 2017 zive foto 01Paradox: za manuály alespoň v pár autech vděčíme zemi, kde je skoro nikdo nechce - 2 - Porsche 911 GT3 Touring 2017 zive foto 02Paradox: za manuály alespoň v pár autech vděčíme zemi, kde je skoro nikdo nechce - 3 - Porsche 911 GT3 Touring 2017 zive foto 03Paradox: za manuály alespoň v pár autech vděčíme zemi, kde je skoro nikdo nechce - 4 - Porsche 911 GT3 Touring 2017 zive foto 04Paradox: za manuály alespoň v pár autech vděčíme zemi, kde je skoro nikdo nechce - 5 - Porsche 911 GT3 Touring 2017 zive foto 05Paradox: za manuály alespoň v pár autech vděčíme zemi, kde je skoro nikdo nechce - 6 - Porsche 911 GT3 Touring 2017 zive foto 06Paradox: za manuály alespoň v pár autech vděčíme zemi, kde je skoro nikdo nechce - 7 - Porsche 911 GT3 Touring 2017 zive foto 07Paradox: za manuály alespoň v pár autech vděčíme zemi, kde je skoro nikdo nechce - 8 - Porsche 911 GT3 Touring 2017 zive foto 08Paradox: za manuály alespoň v pár autech vděčíme zemi, kde je skoro nikdo nechce - 9 - Porsche 911 GT3 Touring 2017 zive foto 09Paradox: za manuály alespoň v pár autech vděčíme zemi, kde je skoro nikdo nechce - 10 - Porsche 911 GT3 Touring 2017 zive foto 10Paradox: za manuály alespoň v pár autech vděčíme zemi, kde je skoro nikdo nechce - 11 - Porsche 911 GT3 Touring 2017 zive foto 11Paradox: za manuály alespoň v pár autech vděčíme zemi, kde je skoro nikdo nechce - 12 - Porsche 911 GT3 Touring 2017 zive foto 12Paradox: za manuály alespoň v pár autech vděčíme zemi, kde je skoro nikdo nechce - 13 - Porsche 911 GT3 Touring 2017 zive foto 13Paradox: za manuály alespoň v pár autech vděčíme zemi, kde je skoro nikdo nechce - 14 - Porsche 911 GT3 Touring 2017 zive foto 14Paradox: za manuály alespoň v pár autech vděčíme zemi, kde je skoro nikdo nechce - 15 - Porsche 911 GT3 Touring 2017 zive foto 15Paradox: za manuály alespoň v pár autech vděčíme zemi, kde je skoro nikdo nechce - 16 - Porsche 911 GT3 Touring 2017 zive foto 16
Nejžhavější novinkou Porsche je 911 GT3 Touring - tedy model, který se pyšní pouze manuální převodovkou

Zdroj: Road and Track

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 22 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše