Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Poník pro jeden trik od Mercedesu obětoval hrdost, zvuk i 400 kg hmotnosti, aby na chvíli o pár metrů vyhrával ve sprintech
5.6.2024 | Petr Miler
Na srovnání nového Mercedesu-AMG C63 s jeho soupeři od Audi a BMW je nejlépe vidět, jak lze v podobném klání vyhrát a stejně odejít jako drtivě poražený. Nejnovější a nesilnější, ale také nejdražší a nejtěžší auto sice vítězí, ovšem jak dlouho? A co předvede jinde než v přímém směru?
Proč Mercedes vzal široce respektovaný model C63 od AMG a vzal mu jeho klíčové unikum v podobě osmiválcového motoru, který nahradil dvoulitrovým hybridem, nepochopil nikdo, dokonce ani Mercedesu tradičně naklonění Němci. Tohle auto prohrálo i v jejich srovnávacím testu, prohrálo prakticky všechno, co mohlo, a i u zákazníků se potýká s téměř nulovým zájmem. A když si přečtete komentáře u přiloženého videa, teprve pochopíte, kolik odporu k němu lidé chovají. Vezmeme jednu z těch slušných posměšných reakcí, které si získaly širokou oblibu: „Tohle je jeden z deseti nových C63, které byly kdy prodány,” říká s úsměvem jeden z diskutujících.
Video, ve kterém vůz v provedení kombi participuje, by tak mohlo být vnímáno jako velké zadostiučinění, neboť lidé z Carwow právě tento Mercedes postaví proti jeho úhlavním soupeřům od BMW (M3 Touring) a Audi (RS4 Avant). A C63 zvítězí ve všech dynamických kláních, jen v testu brzd „vyhraje” jeho vysoká hmotnost, navrch má tehdy (historickou optikou paradoxně nejlehčí) Audi. Takže úspěch a vše je odpuštěno, skeptici se mýlili? Ani omylem.
Mercedes stvořil poníka pro jeden trik, a to jsou právě vystoupení ve sprintech. Tím vše hasne, navíc velmi rychle. Asi nikdo nečeká, že až 680koňové auto s elektromotory prohraje ve sprintech s 450- resp. 510koňovou konkurencí, i když je citelně lehčí. Zejména Audi je o neuvěřitelných 445 kg (!) lehčí a vedle 2 190 kg Mercedesu je rázem lehké i BMW se svými 1 865 kg, jinak též šílenou hmotností. Na hmotnost ale Mercedes doplatí v jakékoli jiné disciplíně a jak dlouho mu vydrží jeho dynamika v přímce? Baterky jednou dojdou a pak už tu budeme mít jen 476 koní dvoulitrového turba proti 2,2 tuny. Spalovací motor je tu jediný stabilní zdroj výkonu, na který je spoleh, všechno ostatní musí přijít na úkor něčeho jiného.
A to není vše, poslechněte si, jak auto zní, upřímným hodnocením nechceme urážet vysavače. A podívejte se, kolik stojí, je o desítky procent dražší než jeho soupeři, přitom nakonec zvítězí sotva o délku auta a desetinu sekundy, přičemž na konci čtvrtmílového sprintu už ztrácí. Sám Mat přiznává, že kdyby mělo BMW pár set metrů navíc, vyhraje, neboť maximální výkon dává pohon nového C63 je po dobu 10 sekund.
Tohle je zkrátka obrovská marnost a výhra, kterou jako výhru berou jen skalní fandové třícípé hvězdy. Automobilka obětovala hrdost, zvuk i dobrých 400 kg hmotnosti, aby tohle auto na chvíli a o pár metrů vyhrávalo ve sprintech. To není rozumný obchod. Morálním vítězem celého klání je pro nás Audi, které se v této podobě vyrábí od roku 2017, od té doby neposílilo a přesto zůstává relevantní - mj. díky „nízké” hmotnosti 1 745 kg, která se v momentě jeho zrodu zdála být vedle tehdejšího BMW M3 F80 Competition (od 1 595 kg) vysoká. Jak rychle se věci mění...



Nový Mercedes C 63 S je neskutečná minela. Dostává jeden palec dolů za druhým od tisku i zákazníků, a to i když zvítězí v tom jediném, co umí - při akceleraci v přímém směru. Foto: Mercedes-Benz
Zdroj: Carwow@Youtube
Bleskovky
Fanoušci Wankelů by teď měli slavit výročí historického vítězství v Le Mans, místo toho truchlí nad smutnou ztrátou
před 4 hodinami
Fotbalista se natočil, jak jede se svým BMW 307 km/h v běžném provozu. Skončil na 4 roky ve vězení
před 11 hodinami
From hero to zero za 16 dnů: „Policista roku” si užíval slávy jen 2 týdny, pak sám skončil za mřížemi
12.8.2026
Nové na MotoForum.cz
- Filip Salač: od Jerezu až k historickému vítězství v Silverstone 12:41
- SP race project míří do Katedrály rychlosti a chce v Assenu bojovat o TOP 10 včera 17:37
- Kawasaki Z500 a Z500 SE 2027: na sportovní notu včera 12:38
- Euro Moto (ex-IDM) pokračuje v Assenu včera 10:50
- Manuel González po Silverstone: „Slavil jsem vítězství, ale nebyl jsem si jistý, jestli závod skončil“ 12.8.2026
Nejnovější články
Němci zjistili, že jejich dotace na elektromobily pro „chudé rodiny” se často používají pro nákup drahých Porsche „českou cestou”
před 2 hodinami
Číňané už otevřeně říkají, že jejich nový motor je lepší než ty v Mercedesech. I ty jsou totiž z Číny
před 3 hodinami
Fanoušci Wankelů by teď měli slavit výročí historického vítězství v Le Mans, místo toho truchlí nad smutnou ztrátou
před 4 hodinami
Cenově dostupné Ferrari 250 GTO jindy klidně za miliardu nakonec existuje, prodává ho věhlasná aukční firma
před 5 hodinami
Porsche se napravuje a pod tíhou kritiky vrátilo manuál běžné 911. Je skutečný, cena auta je ovšem neskutečná. A dostupnost též
před 7 hodinami
Tiskové zprávy
- Liftago Limousine je nově dostupné přímo v aplikaci
tisková zpráva - Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva
