Falešný Range Rover zaparkovali v Číně vedle originálu, jsou skoro k nerozeznání

Tragikomická situace, ke které může dojít jen v Číně. Na parkovišti se sešla dvě stejně vyhlížející auta, jedno ale byl originál, druhé jen čínská kopie. Najít mezi nimi pět rozdílů je složité.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Falešný Range Rover zaparkovali v Číně vedle originálu, jsou skoro k nerozeznání

15.4.2019 | Petr Prokopec

Tragikomická situace, ke které může dojít jen v Číně. Na parkovišti se sešla dvě stejně vyhlížející auta, jedno ale byl originál, druhé jen čínská kopie. Najít mezi nimi pět rozdílů je složité.

Není žádným tajemstvím, že čínské automobilky často kopírují designy evropských, amerických či třeba japonských vozů. Jedním z nejznámějších případů je plagiát Range Roveru Evoque, který je od roku 2015 prodáván pod názvem Landwind X7. Za jeho zrodem stojí automobilka Jiangling Motors, která svou novinku ukázala již v roce 2014 na autosalonu v Kantonu. Tam se shodou okolností nacházel i šéfdesignér britské značky Ian Callum, který při spatření čínské kopie nevěřil vlastním očím.

Range Rover okamžitě rozjel vlastní šetření, aby zdokumentoval, že Číňané okopírovali jeho design. Jakmile se to stalo, nejprve si stěžoval u čínské vlády. Jak se ovšem dalo předpokládat, příliš nepochodil a vše bylo smeteno ze stolu. Následně se rozjely právní tahanice, během nichž došlo na několik zajímavých zvratů. První přišel v roce 2016, kdy byl anulován jak patent Range Roveru, tak Jianglingu. V prvním případě totiž Číňanům vadilo, že žádost o patent byla podána až v listopadu 2011, zatímco vůz se vyráběl od června.

Mnohem podstatnější však byla skutečnost, proč ostrouhala i čínská automobilka. V jejím případě totiž došlo na anulaci patentu kvůli přílišné vizuální podobnosti s britským originálem. Range Rover tak byl rázem na koni, ovšem soud své rozhodnutí velmi dlouho oddaloval. Landwind X7 se tak prodával jak housky na krámě, zatímco v případě několikrát dražšího Evoque nebyly registrace až tak oslnivé. Na druhou stranu však byly pořád vyšší než v případě Spojených států.

Právní bitva se natáhla na několik let, letos na sklonku března však vyvrcholila. A překvapivě ve prospěch Britů. Soud přitom nařídil čínské značce, aby Landwind X7 stáhla z prodeje a zároveň ukončila i jeho výrobu. Mimo to ještě musí vyplatit Britům kompenzaci. Co totiž bylo očividné, to bylo nakonec potvrzeno i justicí. Jiangling měl skutečně zkopírovat minimálně pět designových elementů nejmenšího Range Roveru, a něco tak okatého zřejmě již ani čínský soud nechtěl přehlížet.

Nejde o první vítězství evropské automobilky nad čínskou, jednoznačně však jde o to nejpodstatnější. I když bychom měli říci, že reálně zase tak moc neznamená. Landwind totiž může s prodejem pokračovat, neboť faceliftované proveden se od originálu vzdálilo výrazněji. Modernizací pak prošel i samotný Evoque, jehož druhá generace též vypadá trochu jinak.

Jak absurdní byl dosavadní stav, nejlépe dokumentují fotografie pořízené přímo v Číně. Na ní je Landwind X7 zachycen dokonce i s neoficiální příplatkovou výbavou, tedy s logem „Evoque“. A kousek od něj stojí skutečný Range Rvoer Evoque. Poznáte vůbec, který je pravý? Na první pohled je to skoro nemožné, plagiát odhalí až zkoumání detailů.

Je vskutku smutné, že současný automobilový a vlastně ne jen automobilový svět ekonomicky do značné míry stojí a padá s odbytem v zemi, kde si léta nedělali hlavu ani s tak zjevným případem plagiátorství. Je nakonec hezké, že čínský soud dal Britům zapravdu, je ale otázka, jak moc se tím lze utěšovat. Pokud bude případné kopírování dalších aut řešeno znovu řadu let, neznamená to prakticky vůbec nic, životní cykly moderních aut jsou stále kratší...


Falešný Range Rover zaparkovali v Číně vedle originálu, jsou skoro k nerozeznání - 1 - Range Rover Evoque vs Landwind X7 2019 nova sada 01Falešný Range Rover zaparkovali v Číně vedle originálu, jsou skoro k nerozeznání - 2 - Range Rover Evoque vs Landwind X7 2019 nova sada 02Falešný Range Rover zaparkovali v Číně vedle originálu, jsou skoro k nerozeznání - 3 - Range Rover Evoque vs Landwind X7 2019 nova sada 03Falešný Range Rover zaparkovali v Číně vedle originálu, jsou skoro k nerozeznání - 4 - Range Rover Evoque vs Landwind X7 2019 nova sada 04Falešný Range Rover zaparkovali v Číně vedle originálu, jsou skoro k nerozeznání - 5 - Range Rover Evoque vs Landwind X7 2019 nova sada 05Falešný Range Rover zaparkovali v Číně vedle originálu, jsou skoro k nerozeznání - 6 - Range Rover Evoque vs Landwind X7 2019 nova sada 06Falešný Range Rover zaparkovali v Číně vedle originálu, jsou skoro k nerozeznání - 7 - Range Rover Evoque vs Landwind X7 2019 nova sada 07Falešný Range Rover zaparkovali v Číně vedle originálu, jsou skoro k nerozeznání - 8 - Range Rover Evoque vs Landwind X7 2019 nova sada 08
Jak moc jsou si původní Range Rover Evoque a původní Landwind X7 podobné? To nejlépe posoudíte sami, na prvni pohled jsou oba vozy skoro k nerozeznání

Zdroj: Auto Junk

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama