Přípravy nové sportovní Lady skončily tragicky, zkušený testovací pilot zemřel

Dělat testovacího pilota automobilky zní jako práce snů, jenže najíždění zkušebních kilometrů probíhá v plném provozu a pokazit se může kdykoli cokoli. V tomto případě skončily testy tragicky.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Přípravy nové sportovní Lady skončily tragicky, zkušený testovací pilot zemřel

26.6.2019 | Mirek Mazal

Dělat testovacího pilota automobilky zní jako práce snů, jenže najíždění zkušebních kilometrů probíhá v plném provozu a pokazit se může kdykoli cokoli. V tomto případě skončily testy tragicky.

Před pár dny na předměstí hlavního ruského automobilového centra v Toljatti předčasně skončil vývoj utajovaného modelu automobilky Lada. Maskovaný prototyp nové Granty Sport narazil do nákladního auta stojícího před ním. Předprodukční vůz byl prakticky zcela zničen, následky havárie pro účastníky a pozůstalé ale vyznívají ještě mnohem hůře.

Bílá Lada srazila řidiče Kamazu a poté se zastavila až o zadní traverzu umístěnou pod sklopným valníkem. Vážný incident přilákal pozornost městských i celostátních médií. Noviny potvrdily úmrtí muže z náklaďáku a tovární jezdec sbírající potřebná data do výroby opustil živé duše o dva dny později na nemocničním lůžku.

Nové auto už nikdy neotestuje Alexandr Ivanovič Terjaev, který celý život chystal nové Lady a i ve svých 64 letech byl zaměstnán v oddělení silničních zkoušek AvtoVAZu. Jeho tělo bylo pohřbeno před pár dny do rodinného hrobu na toljattském hřbitově.

Terjaevův smutný osud připomíná, jak moc umí být práce na vývoji nových vozů nevděčná, nakonec jako spousta jiných. Na jednu stranu jde jistě o atraktivní povolání, o kterém každý automobilový nadšenec sní, na tu druhou ale přináší svá rizika. Nová a mnohdy nevyzkoušená řešení se testují v běžném provozu a následky mohou být i takové, jaké vidíte na fotkách níže.

Policie ani AvtoVAZ zatím neznají přesnou příčinu nehody, vzhledem ke zkušenostem pilota je ve hře i technická závada. Další vývoj vozu byl s ohledem na situaci zastaven a je otázkou, kdy a jakým způsobem bude obnoven. Připomeňme, že Granta Sport měla být nejlevnějším sportovním modelem značky, zajímavější řidičské zážitky měla nabídnout asi za 250 tisíc Kč. Přispění Terjaeva v závěrečných fázích příprav vozu je označováno za významné a jeho tragická smrt tak příchod vozu na trh zpozdí v každém případě.


Přípravy nové sportovní Lady skončily tragicky, zkušený testovací pilot zemřel - 1 - Testovaci Lada narazila do Kamazu foto 01Přípravy nové sportovní Lady skončily tragicky, zkušený testovací pilot zemřel - 2 - Testovaci Lada narazila do Kamazu foto 02Přípravy nové sportovní Lady skončily tragicky, zkušený testovací pilot zemřel - 3 - Testovaci Lada narazila do Kamazu foto 03Přípravy nové sportovní Lady skončily tragicky, zkušený testovací pilot zemřel - 4 - Testovaci Lada narazila do Kamazu foto 04
Důležitý testovací pilot Lady zahynul při závěrečných zkouškách chystané Granty Sport. Ve hvězdách je tak nyní i osud samotného auta

Zdroj: Drom

Mirek Mazal

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama