Reklama

Proč jsou dnes SUV tak široce populární? Jeden z šéfů Kie prozradil důvod

Ještě v předminulé dekádě by po nich sotva štěkl pes, dnes je nejžádanějším modelem Kie SUV a na druhé místo se žene další. Proč tomu tak je?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Proč jsou dnes SUV tak široce populární? Jeden z šéfů Kie prozradil důvod

10.1.2018 | Petr Prokopec | 33 příspěvků

Ještě v předminulé dekádě by po nich sotva štěkl pes, dnes je nejžádanějším modelem Kie SUV a na druhé místo se žene další. Proč tomu tak je?

V současné době prakticky nenajdete automobilku, která by nenabízela SUV nebo crossover mezi ním a jiným druhem auta. Tímto směrem ostatně míří i jedni z posledních „jednorožců“, tedy Rolls-Royce a Ferrari. Není to ale překvapivé - zájem publika o tato auta trvá a zatím to nevypadá, že by měl polevit. Za příklad mohou posloužit evropské prodeje Renaultu Captur, jež jsou zhruba na úrovni třech čtvrtin prodejů modelu Clio. To přitom patří do nejpopulárnější kategorie aut, má svou historii a loajální klientskou základnu.

Ještě patrnější je nárůst obliby crossoverů a SUV u korejské Kie. Model Sportage je dlouhodobě nejžádanějším vozem značky, nová generace představená v roce 2016 laťku zvedla ještě ještě výše. Kupříkladu loni v listopadu bylo prodáno 9 214 aut, což je dvojnásobné množství oproti Kie Cee'd. Na jejích 4 867 registrací se přitom musely „složit“ hned tři verze - pětidveřový hatchback, třídveřový hatchback a kombík.

Korejské automobilce se ovšem podařilo zabodovat i s novým modelem Stonic. Ten zamířil na trh až ve druhém pololetí, nicméně již ve zmiňovaném listopadu bylo prodáno 3 372 aut. Dá se předpokládat, že letos se tento model dostane před Cee'd. Pro výrobce je to velmi pozitivní zpráva, s vyšší stavbou karoserie přichází vyšší ceny a daleko vyšší výdělek.

Proč tomu tak ale je? Proč se o modely z ještě před dvěma dekádami okrajového segmentu dnes zajímá tolik lidí? Podle šéfa britského zastoupení automobilky Paula Philpotta za tímto posunem stojí hlavně změna vnímání samotných SUV, o které se ovšem museli postarat jiní. Philpott říká, že SUV je dnes vnímáno jako něco prestižního, jako model stojící nad zbytkem nabídky, což tak dříve rozhodně nebývalo.

„Před deseti lety bylo takto označeno dieselové Mitsubishi Pajero. Dnes onen termín odkazuje na sportovní model se zvýšeným podvozkem,“ konstatuje změnu image těchto aut a důvod jejich současné popularity u „jeho” značky.

Jak vnímáte SUV vy, nám povězte sami, soudě podle prodejů na našem trhu ale nutně musí být i přístup velké části Čechů k nim podobný. Osvětluje to popularitu nových SUV Kie a jiných běžných značek, pořád to ovšem nevrhá příliš mnoho světla na to, kde se vzala jejich obliba jako taková. Fakt, že těmto autům dal lepší image vstup značek jako BMW, Mercedes nebo Porsche do tohoto segmentu je nepochybný, jenže ony s nimi začínaly v době, kdy o ně nestál každý druhý...

Proč jsou dnes SUV tak široce populární? Jeden z šéfů Kie prozradil důvod - 1 - prvni test kia sportage press delwhi 01Proč jsou dnes SUV tak široce populární? Jeden z šéfů Kie prozradil důvod - 2 - prvni test kia sportage press delwhi 02Proč jsou dnes SUV tak široce populární? Jeden z šéfů Kie prozradil důvod - 3 - prvni test kia sportage press delwhi 15Proč jsou dnes SUV tak široce populární? Jeden z šéfů Kie prozradil důvod - 4 - prvni test kia sportage press delwhi 16Proč jsou dnes SUV tak široce populární? Jeden z šéfů Kie prozradil důvod - 5 - prvni test kia sportage press delwhi 17Proč jsou dnes SUV tak široce populární? Jeden z šéfů Kie prozradil důvod - 6 - prvni test kia sportage press delwhi 18Proč jsou dnes SUV tak široce populární? Jeden z šéfů Kie prozradil důvod - 7 - prvni test kia sportage press delwhi 06Proč jsou dnes SUV tak široce populární? Jeden z šéfů Kie prozradil důvod - 8 - prvni test kia sportage press delwhi 04Proč jsou dnes SUV tak široce populární? Jeden z šéfů Kie prozradil důvod - 9 - prvni test kia sportage press delwhi 07Proč jsou dnes SUV tak široce populární? Jeden z šéfů Kie prozradil důvod - 10 - prvni test kia sportage press delwhi 19Proč jsou dnes SUV tak široce populární? Jeden z šéfů Kie prozradil důvod - 11 - prvni test kia sportage press inter 03Proč jsou dnes SUV tak široce populární? Jeden z šéfů Kie prozradil důvod - 12 - prvni test kia sportage press inter 02Proč jsou dnes SUV tak široce populární? Jeden z šéfů Kie prozradil důvod - 13 - prvni test kia sportage press inter 18Proč jsou dnes SUV tak široce populární? Jeden z šéfů Kie prozradil důvod - 14 - prvni test kia sportage press inter 19Proč jsou dnes SUV tak široce populární? Jeden z šéfů Kie prozradil důvod - 15 - prvni test kia sportage press infred 43
Kia Sportage je dlouhodobě nejžádanějším vozem korejské automobilky. Nová generace pak pozdvihá laťku ještě o trochu výše

Zdroj: Autocar

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 33 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše