Reklama

Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut

Nových modelů v nabídce jednotlivých značek stále přibývá a každý z nich musí dostat nové jméno. Najít jej ale dnes vůbec není jednoduché.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut

24.10.2017 | Petr Prokopec | 9 příspěvků

Nových modelů v nabídce jednotlivých značek stále přibývá a každý z nich musí dostat nové jméno. Najít jej ale dnes vůbec není jednoduché.

Vymyslet zcela nový název automobilu je velmi tvrdý oříšek. Je třeba, aby byl úderný, ale zároveň srozumitelný. Zároveň je třeba, aby do značné míry ctil firemní tradice, na druhou stranu však mnohdy musí oslovit globální publikum. Tedy i takové zákazníky, kteří o zemi původu nemají žádné tušení. A také nesmí být už kdekoli na světě použitý a vyjadřovat cokoli hanlivého.

Automobilky si kvůli naplnění těchto cílů najímají dobře placené experty, přesto občas nedojdou ke zcela uspokojivému výsledku. Své o tom ví třeba takové Hyundai, které v letošním roce představilo nové SUV s názvem Kona. Již během představení jména jsme přitom mluvili o možné asociaci s koninou, mnohem více však Korejci narazili v Portugalsku. Záhy totiž zjistili, že Kona je slangový výraz pro ženské genitálie a přistoupili ke změně.

Je pak otázkou, jaký úspěch bude mít Seat s chystaným třetím SUV, které bude sdílet mechanický základ se Škodou Kodiaq. Španělé se totiž rozhodli jít proti davu a volbu názvu nechávají na publiku. To samozřejmě jen muselo ctít tradici, dle které automobilka pojmenovává své vozy podle španělských měst. Seat tak během léta obdržel 10 130 možných variací, z nichž byly vybrány čtyři finální možnosti - Alboran, Aranda, Avila a Tarraco. Jaké označení ale bude to vítězné, je nyní sporné. Je přitom možné, že Seat nakonec přijde požádat o radu experta Roberta Pyraha, jenž se automobilovými názvy zabývá. A odhalil pozadí toho, jak jména nových modelů vznikají.

„V polovině 90. let jsme v případě možnosti použít reálná slova dosáhli vrcholu,“ říká k tomu Pyrah. A dodává, že všechna skutečná, emotivní, zábavná a nápadná jména byla v tu chvíli vyčerpána. Bylo tak stále těší nalézt slova, která znějí přirozeně.“ Průmysl se však této situaci přizpůsobil, nicméně stále lpěl na jistých tradicích, zvláště pak v některých segmentech - třeba v případě SUV.

U těchto vozů je dle Pyraha důraz kladen na písmena „Q“ a „K“, která mají symbolizovat jistou robustnost. Zástupci této kategorie jsou historicky třeba Nissan Qashai či nověji Škody Kodiaq a Karoq. Právě proto česká automobilka sáhla po těchto označeních a používá rovnou K i Q, třebaže oficiálně hovoří o inspiraci kdesi na Aljašce. Jistě, skutečné jméno se hodilo, jeho výběr ale stál až na konci procesu definovanému docela jinými aspekty než: „Zajedeme na Aljašku a uvidíme.”

Konkrétní postup je pak v případě té které značky dán do značné míry tím, jak moc je automobilka odvážná, jak moc si troufne zamířit mimo své mantinely či mantinely odvětví - pokud je přitom úspěšná, ostatní ji následují. „Téměř všechna SUV nyní mají technicky znějící názvy. Stalo se přitom již zvykem, že každá se snaží začlenit písmena jako K a Q. Mnohem snadnější je pak následně možná změna názvu,“ dodává Pyrah s tím, že pokud nazvete model třeba Komiq, trh snáze přijme třeba změnu třeba na Kotlíq - to žertujeme, ale pro ukázku.

Ne vždy ovšem dojde na následování úspěšného výpadu mimo konvence. Pyrah v tomto ohledu nadmíru obdivuje korejskou automobilku Kia, která byla natolik odvážná, že představila modely Pro_cee'd a Cee'd. Tím se vymanila z davu, zároveň lze přitom na adresu názvu připsat nemalý úspěch samotného vozu. Dokázala by to ale Kia s konvenčnějším jménem? To není jisté.

Stejně tak je otázkou, jakým způsobem by se vyvíjelo portfolio Volkswagenu či Lamborghini, kdyby obě značky v minulosti nelpěly na některých svých tradicích. Němci totiž řadu svých aut pojmenovali dle větrů (Passat, Jetta, Scirocco), zatímco Italové velmi často užívají názvy odkazující buď přímo na býky, nebo na produkty, které jsou s býky spojené.

Ford pro změnu dlouho lpěl na tom, aby jeho modely začínaly písmenem „F“. Po vozech jako Focus, Fusion či Fiesta se však objevily Kuga či C-Max, jenž byly dle Pyraha snahou poukázat na něco nového. Modrý ovál tím chtěl říci: „Podívejte, naše kmenové portfolio je tu - a značí je písmeno F - ale tady jsou odlišné názvy, jenž označují jiný produkt.“

Jak je tedy zjevné, myslet na vše nezbytné a přijít s opravdu dobrým názvem pro nový automobil je skutečně náročné. Jak si s ní poradit? K tomu Pyrah dává pár základních vodítek.

Jak vymyslet dobré jméno pro nový model auta?

Zbořte konvence

„Opel donedávna používal jen jména končící na na písmeno A - Astra, Vectra, Insignia, Mokka... Jméno Adam byl pokus pustit na trh auto, které bylo na poměry Opelu odlišné, aby se dostal na trhy vozů jako je Fiat 500. Jméno bylo signálem, že zkouší něco jiného.”

Vynalezte nové slovo

„Mám rád třeba jméno Verso. Toyota je obecně dobrá ve schopnosti nafukovat styl pojmenování svých modelů, aniž by bořila konvence. Verso není skutečné slovo, ale je dost blízko a je dostatečně výmluvné - zní versatilně, všestranně - takže Toyota k tomu přistoupila docela chytře.”

Nebojte se technických konotací

„Quattro je jméno z minulosti, které miluji a které opravdu rezonuje. Ale také pomohlo Audi dostat se z hlavního proudu. Tohle jméno bylo odlišné - říká 'čtyři', reprezentuje výkon a rychlost a zní prostě dynamicky. Pro značku vykonalo zázraky.”

Hrajte si s vlastní tradicí

„Renault vždy používal čísla pro označení svých modelů, ale později přešel na francouzsky znějící slova jako Zoe či Espace. Myslím si, že na přeplněném trhu se spoustou rivalů používajících též alfanumerická označení svých modelů se Renault rozhodl udělat ctnost z toho, že je francouzský.”

Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 1 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 01Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 2 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 02Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 3 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 03Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 4 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 04Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 5 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 05Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 6 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 06Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 7 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 07Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 8 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 08Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 9 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 09Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 10 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 10Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 11 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 11Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 12 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 12Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 13 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 13Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 14 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 14Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 15 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 15Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 16 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 16

Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 17 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 17Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 18 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 18Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 19 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 19Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 20 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 20Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 21 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 21Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 22 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 22Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 23 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 23Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 24 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 24Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 25 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 25Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 26 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 26Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 27 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 27Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 28 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 28Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 29 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 29Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 30 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 30Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 31 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 31Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 32 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 32Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 33 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 33Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 34 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 34Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 35 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 35Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 36 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 36Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 37 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 37Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 38 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 38Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 39 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 39Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 40 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 40Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 41 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 41Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 42 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 42Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 43 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 43Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 44 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 44Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 45 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 45

Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 46 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 46Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 47 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 47Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 48 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 48Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 49 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 49Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 50 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 50Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 51 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 51Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 52 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 52Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 53 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 53Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 54 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 54Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 55 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 55Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 56 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 56Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 57 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 57Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 58 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 58Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 59 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 59Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 60 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 60Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 61 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 61Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 62 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 62Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 63 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 63Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 64 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 64Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 65 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 65Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 66 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 66Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 67 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 67Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 68 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 68Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 69 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 69Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 70 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 70Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 71 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 71Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 72 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 72Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 73 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 73Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 74 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 74Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 75 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 75

Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 76 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 76Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 77 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 77Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 78 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 78

Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 79 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 79Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 80 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 80Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 81 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 81Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 82 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 82Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 83 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 83Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 84 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 84Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 85 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 85Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 86 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 86Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 87 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 87

Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 88 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 88Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 89 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 89Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 90 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 90Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 91 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 91Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 92 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 92Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 93 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 93Proč si nové Škody říkají Kodiaq a Karoq? Expert odhalil pozadí vzniku jmen aut - 94 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 94
Škoda Kodiaq je příklad jména, který šel cestou popisovanou Pyrahem - hlásí se k SUV a jde o nové a technicky znějící slovo bez asociací s čímkoli hanlivým

Zdroj: Autocar

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 9 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše


Reklama