Reklama

Škoda Kodiaq prošla crash testem. Je tak bezpečná, jak se zdá?

Od roku 2007 žádná Škoda nezískala v nárazových zkouškách horší než pětihvězdičkové hodnocení a zdá se, že ani nový Kodiaq nechce trhat partu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Škoda Kodiaq prošla crash testem. Je tak bezpečná, jak se zdá?

31.5.2017 | Petr Prokopec | 5 příspěvků

Od roku 2007 žádná Škoda nezískala v nárazových zkouškách horší než pětihvězdičkové hodnocení a zdá se, že ani nový Kodiaq nechce trhat partu.

S posledním květnovým dnem organizace Euro NCAP publikovala nové kolo výsledků nárazových testů. Toho se zúčastnily čtyři vozy, finálních verdiktů bylo zveřejněno šest. To kvůli dvojímu metru, který Euro NCAP na zkoušené vozy aplikuje. V prvém případě je posuzována standardní výbava, ve druhém pak mohou výrobci přihlásit ke crash testům také variantu s rozšířenou bezpečnostní výbavou, která je obvykle za příplatek.

Smyslem je poukázat na smysl moderních elektronických bezpečnostních a asistenčních systémů, jež mají nemalou měrou navýšit ochranu posádky i ostatních účastníků silniční dopravy. Nicméně ve skutečnosti se spíše dozvíte, kterak prvky jako autonomní brzdy či monitoring jízdních pruhů ovlivňují celkové hodnocení. Stačí zahrnout je do standardní výbavy a rázem je ze tří nebo čtyř hvězd pětihvězdičkový verdikt, který samozřejmě zlepšuje prodejnost.

Nicméně již mnohokrát jsme si také řekli, že stačí málo - třeba trocha bahna - a rázem jsou oba systémy vyřazeny ze hry. Dle Euro NCAP byste přitom měli mít deklarovánu onu pětihvězdičkovou bezpečnost, ve skutečnosti vás ovšem chrání jen samotný skelet vozu, který finálnímu hodnocení neodpovídá. O míře zkreslení ostatně vypovídá i fakt, že ačkoliv se přítomnost autonomních brzd promítne do tří kategorií, bezpečnost dětí nikterak neovlivňuje.

Znovu a znovu bychom si tedy mohli stěžovat, že bruselská organizace je často mimo realitu, nemá to ale cenu. Místo toho se podíváme na výsledky testů, jimiž tentokráte prošly Mini Countryman, Nissan Micra, Suzuki Swift a Škoda Kodiaq. České SUV si probereme separátně, na zbývající trojici (respektive pětici, neboť dvojí metr se týká obou Japonců) si posvítíme záhy.

Nyní ale již přistupme ke Škodě Kodiaq, která získala od Euro NCAP pět hvězd. Pokračuje tak v tradici moderních mladoboleslavských modelů, u nichž jsme horší verdikt naposledy zaznamenali v roce 2007, kdy byla testována Fabia druhé generace. Její nástupce se ovšem již pyšní pětihvězdičkovým hodnocením, stejně jako Citigo, Rapid, Yeti, Octavia či druhá a třetí generace Škody Superb.

U nového, až sedmimístného, SUV se přitom na verdiktu do značné míry podílí přítomnost autonomních brzd s detekcí chodců, jež najdete ve standardní výbavě. To ovšem neznamená, že by v Bruselu neměli vůči Škodě Kodiaq nějaké výtky. Kupříkladu při nárazu celou částí přídě dochází k ohrožení hrudníku u cestujících vzadu. Pokud navíc přijde řeč na náraz s odsazením, přechází riziko na řidiče.

Jak jsme ovšem řekli, přítomnost autonomních brzd dané problémy maže, přihazuje totiž 2,5 bodu. Výsledkem tak je 92procentní hodnocení u dospělé posádky, což je v případě tohoto kola nejvyšší číslo. Za ochranu dětí pak Kodiaq získává 77 %, tedy méně než třeba Mini či Nissan. Problémem je totiž vysoké riziko poranění krčních partií 10letých dětí při čelním nárazu s odsazením.

Za ochranu chodců Škoda obdržela 71 procent, i přes přítomnost oněch brzd byla totiž v některých případech zaznamenána nízká bezpečnost pro pánve pěších. Nicméně to asi posádku příliš trápit nebude, tedy vyjma svědomí. Přesuneme se proto k elektronickým berličkám, za něž si Kodiaq odváží 54 %. Na tomto hodnocení se odráží absence monitoringu jízdních pruhů.

Tím prozatím končíme, výsledky zbývající trojice - tedy Mini Countryman, Nissanu Micra a Suzuki Swift - si můžete projít alespoň telegraficky v tabulkách níže.

Tip: Projděte si výsledky dalších crash testů Euro NCAP.

Stručný přehled výsledků posledních crash testů Euro NCAP

Škoda Kodiaq prošla crash testem. Je tak bezpečná, jak se zdá? - 1 - Euro NCAP 2017 Mini Nissan Skoda Suzuki 01Škoda Kodiaq prošla crash testem. Je tak bezpečná, jak se zdá? - 2 - Euro NCAP 2017 Mini Nissan Skoda Suzuki 02Škoda Kodiaq prošla crash testem. Je tak bezpečná, jak se zdá? - 3 - Euro NCAP 2017 Mini Nissan Skoda Suzuki 03

Tabulka s klíčovými výsledky Škody Kodiaq

Škoda Kodiaq prošla crash testem. Je tak bezpečná, jak se zdá? - 4 - Euro NCAP 2017 Skoda Kodiaq 01Škoda Kodiaq prošla crash testem. Je tak bezpečná, jak se zdá? - 5 - Euro NCAP 2017 Skoda Kodiaq 02Škoda Kodiaq prošla crash testem. Je tak bezpečná, jak se zdá? - 6 - Euro NCAP 2017 Skoda Kodiaq 03Škoda Kodiaq prošla crash testem. Je tak bezpečná, jak se zdá? - 7 - Euro NCAP 2017 Skoda Kodiaq 04Škoda Kodiaq prošla crash testem. Je tak bezpečná, jak se zdá? - 8 - Euro NCAP 2017 Skoda Kodiaq 05

Záběry s následky jednotlivých testů

Škoda Kodiaq prošla crash testem. Je tak bezpečná, jak se zdá? - 9 - Euro NCAP 2017 Skoda Kodiaq 06Škoda Kodiaq prošla crash testem. Je tak bezpečná, jak se zdá? - 10 - Euro NCAP 2017 Skoda Kodiaq 07Škoda Kodiaq prošla crash testem. Je tak bezpečná, jak se zdá? - 11 - Euro NCAP 2017 Skoda Kodiaq 08Škoda Kodiaq prošla crash testem. Je tak bezpečná, jak se zdá? - 12 - Euro NCAP 2017 Skoda Kodiaq 09Škoda Kodiaq prošla crash testem. Je tak bezpečná, jak se zdá? - 13 - Euro NCAP 2017 Skoda Kodiaq 10Škoda Kodiaq prošla crash testem. Je tak bezpečná, jak se zdá? - 14 - Euro NCAP 2017 Skoda Kodiaq 11

Zjistěte více: Podrobné výsledky crash testu Škody Kodiaq na stránkách Euro NCAP.

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 5 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše