Reklama

„Prodávejte víc aut, ať vypadáme dobře před investory,” píše Musk zaměstnancům

Tento kvartál je prý pro Teslu poslední šancí ukázat, že automobilka umí být alespoň trochu zisková, píše osobně Elon Musk. A chce prodat, co se dá.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

„Prodávejte víc aut, ať vypadáme dobře před investory,” píše Musk zaměstnancům

20.9.2016 | Marek Bednář | 13 příspěvků

Tento kvartál je prý pro Teslu poslední šancí ukázat, že automobilka umí být alespoň trochu zisková, píše osobně Elon Musk. A chce prodat, co se dá.

Vypadat navenek co nejlépe je důležité, jistě nejen ve světě obchodu a jistě nejen ve Spojených státech. Právě v USA si ale na tomto dávají firmy hodně záležet a platí to tím spíše, čím více bojují o cenu svých akcií. Pravidelně se tak můžeme dočíst o bitvách německé prémiové trojky o pozici prodejní jedničky, která mívá bizarní projevy i následky. Každý prostě chce být první, a tak klidně parazituje na svých budoucích prodejích ve prospěch těch současných, hlavně aby si do určitého měsíce, kvartálu či roku mohl připsat co nejvíce prodejních čárek.

Tyto snahy se nevyhýbají ani americké Tesle, která zdánlivě nemá o co bojovat - ceny jejích akcií vidíme klesat zřídka, i když má opravdu vážné potíže. Je nyní otázkou, zda si je vědoma, že z víry investorů v lepší zítřky nemůže žít věčně, nebo dosavadní prodeje v rámci třetího kvartálu jsou tak mizerné, že potřebují vylepšit stůj co stůj. Na každý pád je firma vylepšit chce, a to až trochu křečovitě.

Důvod, proč tato snaha přichází nyní, je fakt, že za 10 dnů končí třetí čtvrtletí letošního roku. Firma nezveřejňuje měsíční prodejní statistiky, protože nechce, ty kvartální ale zveřejňovat musí z vůle samotné SEC (americká komise pro cenné papíry), a tak se právě kvartální odbyt snaží vyhnat co nejvýše. A reálné důvody neskrývá - toto čtvrtletí je prý klíčové pro to, aby Tesla vypadala dobře před investory.

Elon Musk to téměř doslova uvedl v e-mailu, který osobně poslal zaměstnancům. „Říkal jsem si, že bude lepší napsat vám přímo, abyste věděli, jak kritický tento kvartál je. Třetí čtvrtletí bude naše poslední příležitost ukázat investorům, že Tesla umí být aspoň trochu v černých číslech dřív, než přijde na trh Model 3. (...) Je to jednoduše tak, že budeme v lepší pozici před investory, když titulky v novinách nebudou hlásat: 'Tesla je znovu ve ztrátě', nýbrž 'Tesla popřela všechna očekávání a je zisková'. To by bylo skvělé!” píše se v něm.

Tenhle e-mail připomíná, jak moc si automobilka potřebuje udržet důvěru investorů, aby vůbec přežila - přes veškeré dotace a další nestandardní podpory jsou to právě peníze od investorů, z nichž jediných žije. Z citovaného e-mailu přímo nevyplývá, jak přesně mají zaměstnanci Tesly výsledkům přispět, z podstaty věci i dalších okolností je ale jasné, že tu jde hlavně o prodeje aut. Lidé z fóra Tesla Motors Club informují o velkém výprodeji skladových zásob firmy, s nimiž přichází jinak neobvyklé dodatečné slevy až 7 500 dolarů, tedy přes 180 tisíc Kč. To je hodně peněz i na vozy této značky a je z toho zjevné, že automobilka chce právě teď prodat vozů co nejvíce.

Důvodem pro tuto horečnatou aktivitu je jistě i spojení s další Muskovou ztrátovou firmou, SolarCity, kvůli němuž jsou akcie zhruba o 10 % níže. Toto sloučení navíc leží v žaludku některým investorům Tesly tak moc, že podali žaloby k soudům ve státě Delaware. Konkrétně byly žaloby čtyři a podali je Penzijní fond města Riviera Beach, Penzijní systém arkansaských učitelů a dva individuální investoři, P. Evan Stephens a Ellen Prasinos. Vztah mezi Elonem Muskem a vedením SolarCity je podle nich příliš blízký na to, aby bylo rozhodování o sloučení objektivní.

Vskutku, Elon Musk je generální ředitel SolarCity. Obě společnosti mají dohromady dluh 5,2 miliardy dolarů, tedy asi 125,8 miliardy korun. Tesla je na tom trochu hůře, za první pololetí vykázala ztrátu 575,5 milionu dolarů na 2,42 miliardy dolarů tržeb. SolarCity mělo ztrátu „jen” 533,4 milionu, tržby ovšem činily pouze 308,4 milionu dolarů. Podle Tesly jsou žaloby bezpředmětné, ovšem jak to uvidí soudy, se zatím nechme překvapit.

Z nastalé situace ovšem lze i profitovat. Nevíme, jak moc se tyto snahy Tesly projevují v Evropě, minimálně v USA se ale nyní všechny modely značky dají koupit levněji než kdy dříve. Pokud tedy po Tesle z jakéhokoli důvodu prahnete, zdá se být následujících 10 dnů ideálním šancí na levnou koupi. Je dost možné, že podobná se hned tak nebude opakovat...

„Prodávejte víc aut, ať vypadáme dobře před investory,” píše Musk zaměstnancům - 1 - Elon Musk dalsi 02„Prodávejte víc aut, ať vypadáme dobře před investory,” píše Musk zaměstnancům - 2 - elon musk tesla model s 02„Prodávejte víc aut, ať vypadáme dobře před investory,” píše Musk zaměstnancům - 3 - Tesla Model S Elon Musk Perex„Prodávejte víc aut, ať vypadáme dobře před investory,” píše Musk zaměstnancům - 4 - Elon Musk Tesla Secret Master Plan II 2016 Perex„Prodávejte víc aut, ať vypadáme dobře před investory,” píše Musk zaměstnancům - 5 - elon musk solarcity 01„Prodávejte víc aut, ať vypadáme dobře před investory,” píše Musk zaměstnancům - 6 - tesla elon musk krci rameny
Elon Musk

Zdroje: Bloomberg poprvé a podruhé, Tesla Motors Club

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 13 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše