Reklama

Ztrátová Tesla opravdu koupila ztrátové Solar City, za téměř 63 miliard

Automobilka si od sloučení slibuje snížení svých nákladů o 3,63 mld. Kč ročně. Zároveň má zhoustnout i síť butiků, profitovat mají též zákazníci.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Ztrátová Tesla opravdu koupila ztrátové Solar City, za téměř 63 miliard

1.8.2016 | Petr Prokopec | 2 příspěvky

Automobilka si od sloučení slibuje snížení svých nákladů o 3,63 mld. Kč ročně. Zároveň má zhoustnout i síť butiků, profitovat mají též zákazníci.

Na sklonku června šéf automobilky Tesla Elon Musk oznámil, že zvažuje koupi společnosti SolarCity. To se tak úplně nelíbilo investorům, neboť obě firmy si o zisku mohou nechat pouze zdát a jejich spojení se nezdálo být cestou k eliminaci tohoto problému. Musk ovšem stejně jako třeba v případě Autopilotu prosadil svou, což bylo aktuálně zpečetěno dohodou. Ta má hodnotu 2,6 miliardy dolarů (cca 62,92 mld. Kč), přičemž k finálnímu uzavření dojde za 45 dní.

Během této doby musí SolarCity ze zákona vyčkat, zda některá třetí strana nenabídne výrobci solárních panelů lepší podmínky k odkoupení. Jelikož ovšem jde o firmou založenou Muskem a vedenou jeho dvěma bratranci, nedá se předpokládat, že by kdokoliv jiný vstoupil do hry. Finálnímu sloučení tedy nejspíše již nic nezabrání, přičemž dle Tesly k němu dojde ve čtvrtém letošním čtvrtletí. Poté se nejspíše název SolarCity stane minulostí.

Akcionáři SolarCity pak mohou výměnou za svůj dosavadní podíl očekávat akcie Tesly, jejichž hodnota (0,110) je vypočítána na základě pětidenního průměru cen akcií automobilky z konce června. Aktuální hodnota akcií Tesly krátce po oznámení odkoupení SolarCity pak sice poklesla, ovšem jen o něco málo více než procento a záhy znovu zamířila zpátky.

Tisková zpráva doprovázející tuto událost nikterak nezmiňuje automobily. Místo toho jsou ve hře dobíjecí stanice a pakety Powerwall a Powerpack, jež do budoucna nejspíše budou adaptovány na uskladnění solární energie. Spoluprací mají Tesla a SolarCity společně ušetřit zhruba 150 milionů dolarů ročně (3,63 mld. Kč), zredukovány ovšem mají být také náklady zákazníků.

Dále si Tesla od koupě SolarCity slibuje rozšíření své sítě butiků, jež aktuálně zahrnuje přibližně 190 prodejních míst. Dá se přitom předpokládat, že kromě automobilů zde budou nabízeny také další produkty spojené s alternativním pohonem i způsobem života. Jestli jde však reálně o něco více než trhání jednoho trnu v Muskově patě druhým, ukáže jen čas.

Ztrátová Tesla opravdu koupila ztrátové Solar City, za téměř 63 miliard - 1 - Tesla kupuje SolarCity 01Ztrátová Tesla opravdu koupila ztrátové Solar City, za téměř 63 miliard - 2 - Tesla kupuje SolarCity 02Ztrátová Tesla opravdu koupila ztrátové Solar City, za téměř 63 miliard - 3 - Tesla kupuje SolarCity 03
Muskova Tesla nakonec skutečně koupilo Muskovo SolarCity. To bylo dosud vedené jeho dvěma bratranci

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 2 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše