Řidič dokázal ošálit policejní měření rychlosti, teď jde na 3 měsíce do vězení

Velmi nekompromisně se justice vypořádala s 58letým mužem, který na svém BMW používal rušičku laserového měření rychlosti. Teď bude moci nad svým jednáním 3 měsíce v klidu přemýšlet.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Řidič dokázal ošálit policejní měření rychlosti, teď jde na 3 měsíce do vězení

18.2.2019 | Petr Miler

Velmi nekompromisně se justice vypořádala s 58letým mužem, který na svém BMW používal rušičku laserového měření rychlosti. Teď bude moci nad svým jednáním 3 měsíce v klidu přemýšlet.

Krom asi dvou třetin německých dálnic platí na všech veřejných silnicích Evropy paušální rychlostní limity a i když s nimi v této podobě dlouhodobě nesouhlasíme, nezbývá, než je respektovat. A nebo se smířit s hrozícími tresty za překročení povoleného maxima, které jsou stále přísnější a v některých zemích až kruté. Trochu jinou cestou se rozhodl kráčet 58letý Brit, který chtěl jezdit rychlostí, jakou uzná za vhodnou a trestům se přesto vyhnout.

Své BMW řady 3 tak osadil jednak detektorem radarů vysílajících rádiové vlny, které jsou - stejně jako u nás - ve Velké Británii legální. Laserové měřiče ale v podstatě nemá smysl detekovat, neboť v momentě, kdy se o nich dozvíte, už jste změřeni. A tak se rozhodl použít jejich rušičku, která už ovšem - znovu stejně jako u nás - legální není.

V České republice hrozí za použití rušičky pokuta 5 až 10 tisíc Kč, což vzhledem k „ceně” jiných přestupků nejsou malé peníze, ve Velké Británii se ale rozhodli být mnohem příkřejší. Stalo se tak poté, co policie v North Yorkshire nebyla schopna změřit laserovým radarem BMW zmíněného Michaela Twizella. Měřič zaznamenal vůz s chybovou hláškou bez jakékoli změřené rychlosti a policisté se rozhodli nad tím nemávnout rukou.

Twizella později dohledali, jeho auto zadrželi a našli v něm rušičku značky Laser Elite. Případ poslali k soudu, který příliš shovívavý nebyl. Soudce posoudil popsané jednání jako bránění průchodu spravedlnosti, neboť policie podle něj „má povinnost bránit nás před příliš rychlými auty” a řidič použitím rušičky takový proces znemožnil. Proto dostal trest 3 měsíce vězení a k tomu finanční pokutu 1 500 liber (asi 44 tisíc Kč).

To je vskutku nezvykle tvrdý trest za popsané jednání, policie je ale pochopitelně spokojena a varuje další před používáním podobných přístrojů. U nás je zřejmě podobná právní kvalifikace nereálná, neboť zmíněný trestný čin české právo nezná.

Řidič dokázal ošálit policejní měření rychlosti, teď jde na 3 měsíce do vězení - 1 - Vezeni za rusicku laseru Velka Britanie 01Řidič dokázal ošálit policejní měření rychlosti, teď jde na 3 měsíce do vězení - 2 - Vezeni za rusicku laseru Velka Britanie 02Řidič dokázal ošálit policejní měření rychlosti, teď jde na 3 měsíce do vězení - 3 - Vezeni za rusicku laseru Velka Britanie 03
Použití aktivní rušičky laserových měřičů rychlosti se 58letému Britovi příliš nevyplatilo, 3 měsíce za mřížemi budou bolet. Největším zločinem, který je na fotkách zachycen, je ale podle nás hloupě laxní „držení” volantu

Zdroj: North Yorkshire Police

Petr Miler

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama