Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Mechanici obuli auto místo pneumatik jen do řetězů, v Rusku to funguje skvěle
6.8.2019 | Mirek Mazal
Použití řetězů pro zvýšení trakce na standardních kolech s pneumatikami je relativně běžné, ale co použít jen ony řetězy? V Rusku to zkusili, bláznivý nápad může mít jen jednoho autora.
Ruský tým automechaniků v čele s plešatým Vladem vytáhl další pokus z kategorie výstředních experimentů. Parta chlapů sehnala asi 50 metrů řetězu a vyrobili z nich náhradu pneumatik staré Lady. Z dílny se odvážili vyjet na testovací jízdu do jak jinak než zasněžené krajiny ruského venkova.
Nejprve bylo nutné sehnat vyřazené plechové ráfky, na které se přivařily kulatě vytvarované řetězy. Svařením všech spojů vznikla pevná pětipaprsková kostra velikosti původních kol s pneumatikami. Vlad ještě před opuštěním garáže použil žlutý sprej, aby nové vybavení zadní nápravy sladil s oprýskanou barvou zašlé karoserie, takže ani smysl pro styl mu zjevně nechybí...
První testovací jízda překvapila fungováním řetězových kol na zasněžené silnici. Jednotlivá očka se zařezávala do měkkého povrchu a nebylo si nač stěžovat. Žigulík se proměnil ve skoro nezastavitelný off-road s řetězy místo kluzkého vzorku. Svařená konstrukce odolala náročným terénním pokusům, odřela se jen žlutá barva.
Vladovy pokusy obvykle končí větší či menším fiaskem, v tomto případě tomu tak ale nebylo, auto bylo schopno se takto po sněhu dlouhodobě pohybovat. Sám tak ohodnotil experiment jako obrovský úspěch a nový vynález může do zasněžených končin Ruska jen doporučit. V jiných koutech světa, kde po většinu roku nejsou cesty pokryty sněhem, už to taková sláva jistě nebude.










Lada s řetězovými koly na hnané nápravě navzdory zdánlivé absurditě tohoto experimentu projela skoro vše
Zdroj: Garage 54@Youtube
Bleskovky
Číňané hodili na své nové auto vzrostlý strom a zkusili s ním dál jezdit. Podívejte se, jak dopadli
včera
Unikl celý katalog laků pro nové BMW řady 3, je to pozoruhodná směsice klasických hitů i moderních výstřelků
5.12.2025
V této zemi ze dne na den zrušili všechna měření rychlosti, místo nich instalují obří dopravní značky
2.12.2025
Nové na MotoForum.cz
- Toprak Razgatlioglu: „Pokud mi bude chybět mistrovství světa superbiků, vrátím se.“ včera 20:17
- Nováček na superbiku Mattia Rato (20) byl ohromen 6.12.2025
- Věci se vyvinuly úplně jinak: Bláznivá sezóna MotoGP 2025 6.12.2025
- KTM: První test 850cc v Jerezu 5.12.2025
- Alberto Surra nemohl říct ne mistrovství světa superbiků 5.12.2025
Nejnovější články
Systém na výrobu elektřiny přímo „ze silnice” s pomocí brzdících kamionů je žhavý kandidát na cenu Leštěný prd roku
včera
Číňané hodili na své nové auto vzrostlý strom a zkusili s ním dál jezdit. Podívejte se, jak dopadli
včera
Někdo spočítal přesný počet log na nejvíc kolotočářském Mercedesu dneška a výsledek bere dech
včera
Západní politici se báli čínských elektromobilů, světový trh s auty ale zatím začínají ovládat docela jiné vozy
včera
Odpor proti nařizování elektromobilů v EU roste. Už i nizozemská sněmovna žádá jeho zrušení, zájem o tato auta po letech klesá
včera
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva
