Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Šéf automobilky si nechal první vyrobený kus slavného auta, přišlo se na něj až po jeho smrti
19.1.2020 | Mirek Mazal
Není úplně obvyklé, aby šéfové automobilek shromažďovali ve svých garážích první vyrobené exempláře určitých modelů. Tady se to ale stalo.
Ve své době nejrychlejší a nejvýkonnější americký supersport Dodge Viper RT/10 byl milníkem pro jeho výrobce i celou automobilovou historii. Nezkrotná Zmije disponovala největším motorem na trhu s dvojicí výfuků vyvedených po stranách, jejichž koncovky čněly do stran před zadní poháněnou nápravou. Osobitý model pro jednou změnil poměry uvnitř mateřského Chrysleru i v rámci celého automobilového průmyslu.
Viper byl nepostradatelný zachránce produkčního útlumu okolo 80. let 20. století, ikona televizního seriálu rovněž pomohla obnovit konkurenceschopnost detroitských automobilek. Bez hulvátského roadsteru či kupé by nejspíše nevznikl ani Chevrolet Corvette Z06 generace C5 nebo modernizovaný Ford GT.
První produkční Viper RT/10 z roku 1992 nese výrobní číslo 001 a kupodivu neskončil v muzeu. Koupil si jej osobně strůjce moderního úspěchu Fordu a Chrysleru, nedávno zesnulý manažer Lee Iacocca. Že si jej pořídil, někteří věděli, až smrt uznávaného šéfa, který po dlouholetém boji s Parkinsonovou chorobou zemřel 2. července 2019 ve věku 94 let za zdmi svého domova v kalifornském Bel Air ale ukázala, že první Viper mu zůstal až do jeho smrti.
Rudě červený roadster ujel za dlouhých 28 let jen 6 220 mil (10 010 kilometrů) a je k nerozeznání od jeho podoby při slavném představení hrdým autorem a následným jediným majitelem. Pečlivě udržovaný kus samozřejmě neobsahuje výdobytky moderní doby jako ABS nebo kontrola trakce, místo moderních berliček stačil osmilitrový desetiválec do V, manuální převodovka a nesmrtelná odvaha správného jezdce.
Neexistuje vzácnější Viper, aukční firma Bonhams jej jako artefakt doby plnotučných sporťáků vyvíjených gentlemany jako Carroll Shelby, Bob Lutz a právě Lee poslal včera do dražby. Odhadovalo se, že vůz bude prodán za 100 až 125 tisíc dolarů (2,3 až 2,8 milionu Kč), ale zájem o něj dalece předčil očekávání. Aukční kladívko jej nakonec přikleplo novému majiteli za 285 500 dolarů, tedy asi 6,5 milionu Kč. Inu, málokteré auto spojí v jedno hned několik ikon svého druhu.













První vyrobený Dodge Viper přímo ze sbírky Lee Iacoccy zamířil do dražby, prodal se více jak dvakrát dráž, než kdokoli čekal
Zdroj: Bonhams
Bleskovky
Novinář poprvé nafotil a natočil nemaskované elektrické Ferrari na ulici. Vypadá tak snad ještě hůř, to se nezdálo být možné
včera
Když hoří desítky elektrických aut, tohle je jediná fotka, kterou zveřejní hasiči, aby někdo náhodou neviděl, co vlastně hořelo
včera
Sériové silniční auto se poprvé v historii rozjelo na 400 metrech na víc než 300 km/h. Dlouze mrkněte a neuvidíte nic
15.6.2026
Nejnovější články
Mechanikovi se dostalo do rukou čínské auto s nájezdem 493 tisíc km. Popsal, v jakém je po takovém zápřahu stavu, co se na něm pokazilo
před hodinou
Nový kombík Audi dostal blatníky z RS6, aby konečně dokázal, že i univerzální auto může být sexy
před 3 hodinami
Uzdravuje se Mercedes? Hned dvěma autům dal nový motor V8 a slibuje 27 ostrých novinek, na přelomový krok ale pořád čekáme
před 4 hodinami
Už zase? BMW říká, že o jeho novou i3 je takový zájem, že ji lidi nechá objednat dřív, současně ale varuje před kolapsem prodejů i zisků
před 6 hodinami
Mazda ukázala absurditu boje proti spalovacím autům. Její nový pohon má zápornou bilanci CO2, za jízdy čistí vzduch
včera
Živá témata na fóru
- S větrem ve vlasech.... 06.17. 09:28 - pavproch
- IT poradna 06.17. 06:12 - pavproch
- Onboard videa 06.16. 20:35 - řidičBOB
- Škoda Auto obecně 06.16. 19:02 - mattonecz
- Lampárna (stěžovatelna) 06.16. 15:09 - pavproch
- Audi klub - pro ty, co chteji Auto 06.16. 12:12 - mattonecz
- Policejní kontroly a měření 06.15. 08:29 - řidičBOB
- Rychlodotazy 06.14. 19:44 - jerry
