Reklama

Šéf PSA otevřeně promluvil o elektrických vozech a emisích aut. Přijde o místo?

Pokud jde o elektromobily a to, jakou hrozbou jsou dnešní auta pro životní prostředí, táhnou šéfové firem skoro za jeden provaz. Šéf PSA už nikoli.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Šéf PSA otevřeně promluvil o elektrických vozech a emisích aut. Přijde o místo?

19.11.2017 | Petr Prokopec | 65 příspěvků

Pokud jde o elektromobily a to, jakou hrozbou jsou dnešní auta pro životní prostředí, táhnou šéfové firem skoro za jeden provaz. Šéf PSA už nikoli.

Na automobilovou dopravu je v posledních letech pohlíženo jako na jednu velkou hrozbu. Spalovací motory jsou označovány za jeden z hlavních zdrojů skleníkových plynů i znečištění vůbec a regulátoři dělají první poslední, aby jim co nejvíce zkomplikovali existenci. Nebo je nejlépe zlikvidovali zcela.

Hlasy o tom, že toto není obraz skutečného světa, slýcháme pravidelně, nikoli však z úst kohokoli povolaného. Politici držící otěže moci v Evropě říkají všichni totéž, podřízení úředníci jim vesele přitakávají a z významnějších automobilek se staví na zadní snad jedině Mazda. Ostatní jen drží ústa a krok - downsizing, hybridizace, elektrifikace, krásný svět, tak nějak lze v kostce shrnout záměry prakticky všech velkých výrobců aut prezentované ústy jejich šéfů. Teď se ale zdá, že tahle podivná parta už netáhne tak úplně za jeden provaz.

Rozum do hrsti vzal šéf aliance Peugeot-Citroën (PSA) Carlos Tavares, který jako jeden z mála řekl nahlas to, co všichni dobře vědí - že auta se spalovacími motory nejsou zase takové zlo a že přepřáhnutí na elektromobily nepřinese dramatickou změnu. Kritika dnešních automobilů kvůli emisím podle něj není fér.

„Svoboda pohybu je s ohledem na vliv na životní prostředí nepochybně jednou z výzev,“ přiznává Tavares. Zároveň však dodává, že je třeba třeba o věcech uvažovat racionálně a nikoliv jen vykřikovat do světa právě se hodící fakta vytržená z kontextu. „Kvůli posunu k elektrifikaci bychom měli přemýšlet o emisní stopě související s výrobou baterií i jejich recyklací,“ říká.

Stejně jako ropu, i lithium je třeba těžit a zpracovávat, tento proces je ale jen začátek. Většina elektřiny se celosvětově pořád vyrábí spalováním fosilních paliv, takže fakt, že auta budou jezdit na elektřinu, jen přesune produkci emisí CO2 jinam, neeliminují ji zcela.

„Automobilového průmyslu jsou plné titulky navzdory vědeckým faktům demonstrujícím docela jinou realitu,” lamentuje Tavares s tím, že automobily se dle dat samotné EU starají o 13 procent celkových emisí CO2 v Evropě a 7 procent celosvětově. „To je řadí až za produkci energie s 31 procenty a průmysl s 22 procenty. Auta jsou tak na stejné úrovni jako třeba zemědělství,“ popisuje ničím nezkreslenou skutečnost Tavares.

Jinými slovy, proti autům se zde vede lítý boj, i když nejsou zdaleka největším zdrojem emisí CO2 a jejich „přehození” na elektrický pohon nic podstatného nezmění. Dá se předpokládat, že jeho slova budou blízká mnoha lidem, v těch majících moc něco změnit ale budou rezonovat jen stěží.

V této souvislosti se musíme ptát, jaký bude další Tavaresův osud ve vedení PSA. Není prvním „hlavounem”, kdo se podobným způsobem ozývá, nikdo z jeho předchůdců ale po pronesení podobných slov dobře nedopadlo. Takový šéf amerického BMW se za obdobná vyjádření svého času musel omluvit, pak byl propuštěn...

Šéf PSA otevřeně promluvil o elektrických vozech a emisích aut. Přijde o místo? - 1 - Carlos Tavares 02Šéf PSA otevřeně promluvil o elektrických vozech a emisích aut. Přijde o místo? - 2 - Carlos Tavares 03Šéf PSA otevřeně promluvil o elektrických vozech a emisích aut. Přijde o místo? - 3 - Carlos Tavares PSA
Zejména během svého působení u Renaultu byl Tavares s elektromobily spojován, možná proto dobře ví, že jejich emise optikou celého životního cyklu nejsou zdaleka nulové a že celkový podíl automobilové dopravy na znečišťování je relativně malý

Zdroj: Auto Express

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 65 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše