Reklama

SUV s motorem W12 nemusí být drahé Bentley. Toto je vzácné a dostupné

Zatoužíte-li dnes po dvanáctiválcovém SUV, je tu jen jedno auto: Bentley Bentayga. I za méně jak desetinu jeho základní ceny ale lze pořídit podobné.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

SUV s motorem W12 nemusí být drahé Bentley. Toto je vzácné a dostupné

19.2.2017 | Petr Miler | 3 příspěvky

Zatoužíte-li dnes po dvanáctiválcovém SUV, je tu jen jedno auto: Bentley Bentayga. I za méně jak desetinu jeho základní ceny ale lze pořídit podobné.

Nemusíte být fandou SUV, přesto vám některé jejich typy mohou sympatické. Takové BMW X6 M je sice nesmysl a ještě ošklivý, když ale poznáte, co to je řítit se s takovým panelákem na kolech po vaší oblíbené okresce rychlostí, kterou nevyvine ani kdejaký sporťák, má to své kouzlo. A na piedestalu podobných lákavých absurdit dnes stojí neskutečně drahé Bentley Bentayga.

V základu stojí skoro 6 milionů Kč, kdejaký konkrétní exemplář se ale kvůli řadě příplatků prodá klidně za dvojnásobek. Cena je ale jen jakýmsi završením toho, co činí tento vůz tak výjimečným. Je to nejen nejluxusnější, ale také nejvýkonnější a nejrychlejší SUV na trhu, když jako jediné reálně překoná rychlost 300 km/h. O oba tyto tituly se přitom v jeho případě stará hlavně kouzelný šestilitrový dvanáctiválec, jehož použití v SUV je něčí mimořádným - něco podobného prostě běžně prodává.

Historie pamatuje třeba Lamborghini LM002, ale to nebylo ani tak SUV. Dnes si můžete koupit Mercedes G65 AMG, ale i to je spíše off-road. V minulosti se pak objevilo Audi Q7 s motorem V12 TDI, což je ale zase trochu jiný, naftový případ. A i když nová generace Q7 měla dostat i dvanáctiválcový benzin, je ale otázkou, jestli se tak v lavině Dieselgatových úspor stane. A pak tu byl ještě jeden vůz, který dvanáctiválec měl a na rozdíl od všech ostatních se dnes dá koupit relativně levně - VW Touareg první generace, který se s motorem W12 nabízel, i když Audi stojící na stejné platformě tento motor v nabídce nemělo.

Není těžké zapomenout, že se takové auto vůbec vyrábělo, protože je velmi vzácné. Volkswagen dokonce původně zamýšlel vyrobit jen 500 Touaregů W12 v rámci limitované edice, nakonec jej ale nabízel v rámci běžné nabídky. Přesto jich nakonec asi neprodal o mnoho více, odhadujeme nanejvýš pár jednotek tisíc. Na Mobile.de dnes totiž najdete v nabídce 1 739 ojetých Touaregů první generace a z toho jen 8 kusů s motorem W12. To je pár promile a v rámci celkové produkce tohoto modelu nebude mít dvanáctiválcová verze větší zastoupení, protože byla pochopitelně velmi drahá.

Tohle ale dnes neplatí a přes vzácnost tohoto modelu (dost pravděpodobně bude brzy vzácnější než ona Bentayga) si dnes Touareg W12 můžete koupit relativně levně. Pochopitelně, je to auto staré kolem 10 let, takže ceny pohybující se okolo půl milionu při nájezdech okolo 100 tisíc km nejsou vysloveně levné, ale vedle 5,72 milionu Kč za Bentaygu?

Ukážeme vám jeden kus, který alespoň na první pohled nabízí zajímavý poměr stavu a ceny. Je z roku 2005, tedy ještě před faceliftem a najel 120 tisíc km. Vypadá ale velmi zachovale, interiér dodnes působí luxusním a moderním dojmem a pochopitelně, pod kapotou je klenot - motor 6,0 W12 s výkonem až 450 koní, které míří na všechna čtyři kola přes šestistupňový automat. I přes hmotnost 2 480 kg zrychlí tohle auto na stovku za 5,9 sekundy a když se podíváte na video níže, uvidíte, že i na dvoustovce je jako nic. A jak při tom zní...

Tento konkrétní vůz může být váš za 17 990 Eur, tedy v přepočtu asi 486 tisíc Kč a máme pocit, že s ním naděláte ještě hodně parády. Pokud by vám bylo bližší faceliftované provedení, i taková se najdou, třeba tento vůz vypadá ještě zachovaleji a najel jen 59 tisíc km, ovšem je třeba trochu „přitlačit”, stojí 24 900 Eur, asi 672 tisíc Kč.

To jsou vcelku sympatické cenovky za něco, co vám dnes jinak dopřeje jen Bentley, však takové peníze snadno nasypete do nové Octavie. A i když ani my pro SUV nehoříme, dvanáctiválcový Touareg bude jistě zajímavější svezení, už pro ten motor...

SUV s motorem W12 nemusí být drahé Bentley. Toto je vzácné a dostupné - 1 - VW Touareg W12 ojety prodej 01SUV s motorem W12 nemusí být drahé Bentley. Toto je vzácné a dostupné - 2 - VW Touareg W12 ojety prodej 02SUV s motorem W12 nemusí být drahé Bentley. Toto je vzácné a dostupné - 3 - VW Touareg W12 ojety prodej 03SUV s motorem W12 nemusí být drahé Bentley. Toto je vzácné a dostupné - 4 - VW Touareg W12 ojety prodej 04SUV s motorem W12 nemusí být drahé Bentley. Toto je vzácné a dostupné - 5 - VW Touareg W12 ojety prodej 05SUV s motorem W12 nemusí být drahé Bentley. Toto je vzácné a dostupné - 6 - VW Touareg W12 ojety prodej 06SUV s motorem W12 nemusí být drahé Bentley. Toto je vzácné a dostupné - 7 - VW Touareg W12 ojety prodej 07SUV s motorem W12 nemusí být drahé Bentley. Toto je vzácné a dostupné - 8 - VW Touareg W12 ojety prodej 08SUV s motorem W12 nemusí být drahé Bentley. Toto je vzácné a dostupné - 9 - VW Touareg W12 ojety prodej 09SUV s motorem W12 nemusí být drahé Bentley. Toto je vzácné a dostupné - 10 - VW Touareg W12 ojety prodej 10SUV s motorem W12 nemusí být drahé Bentley. Toto je vzácné a dostupné - 11 - VW Touareg W12 ojety prodej 11SUV s motorem W12 nemusí být drahé Bentley. Toto je vzácné a dostupné - 12 - VW Touareg W12 ojety prodej 12SUV s motorem W12 nemusí být drahé Bentley. Toto je vzácné a dostupné - 13 - VW Touareg W12 ojety prodej 13SUV s motorem W12 nemusí být drahé Bentley. Toto je vzácné a dostupné - 14 - VW Touareg W12 ojety prodej 14SUV s motorem W12 nemusí být drahé Bentley. Toto je vzácné a dostupné - 15 - VW Touareg W12 ojety prodej 15
Ojetých VW Touareg W12 je jako šafránu, hezké kousky se ale najdou. A přes jejich vzácnost nejsou nikterak mimořádně drahé

Zdroj: Mobile.de

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze 3 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše