Reklama

Tento stroj umí na dálnici v mžiku vytvořit jízdní pruh navíc. Je neuvěřitelně efektivní

Při stání v ranních nebo večerních kolonách vás jistě napadlo, jak by bylo fajn, kdyby vaším směrem přibyl jeden jízdní pruh, však v protisměru ho nikdo nepotřebuje. Sen? Ne tak docela.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tento stroj umí na dálnici v mžiku vytvořit jízdní pruh navíc. Je neuvěřitelně efektivní

5.6.2018 | Mirek Mazal

Při stání v ranních nebo večerních kolonách vás jistě napadlo, jak by bylo fajn, kdyby vaším směrem přibyl jeden jízdní pruh, však v protisměru ho nikdo nepotřebuje. Sen? Ne tak docela.

Stačí párkrát vyrazit autem ráno do centra většího města nebo jet večer z něj, aby člověk poznal nekonečnou touhu po jízdním pruhu navíc. Však vaším směrem stojí nekonečná řada aut a v tom opačném jich jede jen pár. Zní to jako nesplnitelný sen, jenže on tak nesplnitelný není. V Americe mají stroj, který přesně tohle dělá. A dělá to s takovou lehkostí, že vše snadno zvládne změnit i několikrát za den.

Říká si Road Zipper a vyrábí ho firma Lindsay. Právě tohle podivné auto umí za jízdy bleskurychle přesouvat středové bariéry tak, aby na jedné straně dálnice pruh přibyl a na druhé zase ubyl. Myšlenka automatického vytváření nového jízdního pruhu vznikla v polovině osmdesátých let, zpočátku ale šlo jen o možnost rychlého vyznačení nových jízdních pruhů. S příchodem lehčích materiálů ale mohla vzniknout žlutá krabice na kolech, která mění pozici předělu mezi oběma stranami dálnice.

V praxi vše vypadá jako práce dobře fungujícího zadrhovadla. Stroj zdvihne středovou dělicí zábranu, po své délce ji přesune pod sebou šikmo dozadu a tam ji zase položí na silnici. Může to udělat přes jeden jízdní pruh nebo dokonce přes dva, všechna kola má natáčecí. Tím pádem vytvoří až dva kompletní jízdní pruhy navíc pro daný směr na úkor protisměru. Každý dělící blok váží cca 450 kg, je propojený kloubovým čepem s vedlejší bariérou a je speciálně vytvarovaný, aby vodící kolečka mohla posouvat jeden za druhým.

Většinou se ráno vytváří další pruhy do města a odpoledne opačně. Mašina jedním tahem přizpůsobí silnici dopravní situaci a je opravdu až neuvěřitelně rychlá - přesune 1,6 kilometru zátaras během šesti minut. Systém funguje v několika velkých městech USA, Kanadě anebo Austrálii. Mechanizace umožňuje zdárně přizpůsobit silnice aktuální situaci, proto osvědčený postup chtějí zavést také v Kyjevě na jednom z mostů přes řeku Dněpr v Rusku. O záměru toto řešení používat v České republice jsme bohužel neslyšeli...

Tento stroj umí na dálnici v mžiku vytvořit jízdní pruh navíc. Je neuvěřitelně efektivní - 1 - zipper truck bariera 01Tento stroj umí na dálnici v mžiku vytvořit jízdní pruh navíc. Je neuvěřitelně efektivní - 2 - zipper truck bariera 02Tento stroj umí na dálnici v mžiku vytvořit jízdní pruh navíc. Je neuvěřitelně efektivní - 3 - zipper truck bariera 03Tento stroj umí na dálnici v mžiku vytvořit jízdní pruh navíc. Je neuvěřitelně efektivní - 4 - zipper truck bariera 04Tento stroj umí na dálnici v mžiku vytvořit jízdní pruh navíc. Je neuvěřitelně efektivní - 5 - zipper truck bariera 05
Speciální středové pásy mají stejné bezpečnostní parametry jako klasické betonové bariéry známé z tuzemských cest. Ty americké jsou přizpůsobené pro velký Road Zipper, který je přesune z pruhu do pruhu jedním tahem.

Tento stroj umí na dálnici v mžiku vytvořit jízdní pruh navíc. Je neuvěřitelně efektivní - 6 - Road Zipper americka tvorba jizdnich pruhu 01Tento stroj umí na dálnici v mžiku vytvořit jízdní pruh navíc. Je neuvěřitelně efektivní - 7 - Road Zipper americka tvorba jizdnich pruhu 02Tento stroj umí na dálnici v mžiku vytvořit jízdní pruh navíc. Je neuvěřitelně efektivní - 8 - Road Zipper americka tvorba jizdnich pruhu 03Tento stroj umí na dálnici v mžiku vytvořit jízdní pruh navíc. Je neuvěřitelně efektivní - 9 - Road Zipper americka tvorba jizdnich pruhu 04Tento stroj umí na dálnici v mžiku vytvořit jízdní pruh navíc. Je neuvěřitelně efektivní - 10 - Road Zipper americka tvorba jizdnich pruhu 05Tento stroj umí na dálnici v mžiku vytvořit jízdní pruh navíc. Je neuvěřitelně efektivní - 11 - Road Zipper americka tvorba jizdnich pruhu 06Tento stroj umí na dálnici v mžiku vytvořit jízdní pruh navíc. Je neuvěřitelně efektivní - 12 - Road Zipper americka tvorba jizdnich pruhu 07Tento stroj umí na dálnici v mžiku vytvořit jízdní pruh navíc. Je neuvěřitelně efektivní - 13 - Road Zipper americka tvorba jizdnich pruhu 08Tento stroj umí na dálnici v mžiku vytvořit jízdní pruh navíc. Je neuvěřitelně efektivní - 14 - Road Zipper americka tvorba jizdnich pruhu 09

Zdroj: wooac videos@Youtube

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše