- -

Tesla letos prohýři 74 miliard v hotovosti, přestává se ji věřit. To vše kvůli Model 3

Banka Morgan Stanley snížila Tesle hodnocení v očekávání příliš vysokých výdaje, a její akcie míří dolů. Model 3 je přitom zjevně na spadnutí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tesla letos prohýři 74 miliard v hotovosti, přestává se ji věřit. To vše kvůli Model 3

18.5.2017 | Petr Prokopec | 15 příspěvků

Banka Morgan Stanley snížila Tesle hodnocení v očekávání příliš vysokých výdaje, a její akcie míří dolů. Model 3 je přitom zjevně na spadnutí.

Na Teslu je v poslední době trvale upřena pozornost celého světa. Americká automobilka se chystá odhalit nejdůležitější vůz ve své dosavadní krátké historii, Model 3, který by měl začít z montážních linek sjíždět v červenci. Překvapeni budeme, pokud se tak opravdu stane, Tesla se ale snaží a velmi risku, aby svých slibů skutečně dosáhla. Uvedla, že zcela vypustí testovací fázi beta. Zároveň vynechá i zkušební fázi výroby, která probíhá s levnějšími nástroji a přístroji, které lze relativně snadno a „bezbolestně“ vyměnit, pokud je odhalen nějaký problém. Obojí se jí samozřejmě může vyplatit a urychlit tak nejen výrobu, ale zároveň celý proces i zlevnit. Stejně tak ale existuje i nebezpečí, že první vozy budou zmetky.

Jak vše dopadne, to zjistíme maximálně za tři měsíce, nepříjemnosti ale stíhají firmu už teď. Automobilce jinak nakloněná banka Morgan Stanley se svým analytikem Adamem Jonesem snížila firmě hodnocení a její akcie už nedoporučuje koupit. Stalo se tak na přelomu minulého a tohoto týdne a na její akcie to má - pro leckoho jistě překvapivě - citelně negativní vliv. Minulý týden uzavíraly s cenou 324 dolarů za kus, včera za 306 dolarů za kus. To je pokles o více jak 5,5 %, jistě žádná tragédie, pro firmu životě závislou právě na důvěře investorů to ale představuje nepříjemnost - důvěra části investorů byla zjevně narušena.

Jonesovo snížené hodnocení vychází z očekávání, že Tesla letos právě zejména v souvislosti s příchodem Model 3 utratí 3,1 miliardy dolarů, tedy skoro 74 miliard Kč v hotovosti, a to v situaci, kdy se do jejího rajónu vydávají kapitálově mnohem lépe zabezpečení konkurenti, mj. Volkswagen. Tesla navíc z výše zmíněných důvodů hraje vabank a z Model 3 se místo velkého úspěchu může vyklubat také velký průšvih.

Svědčí o tom i další kroky firmy, které se přidávají k těm výše zmíněným. Jeden z nich se týká sítě lakoven, které si Tesla buduje. Jde o externí firmy, které mají Tesle s lakováním aut pomoci a ke školení jejich pracovníků dochází kvůli zrychlení procesu přes internet. Automobilka se snaží rozšířit síť co nejrychleji, a tak potenciálním partnerům nabízí 30procentní slevu na nákup všech komponentů, pokud budou do 1. července vyškoleni alespoň dva zaměstnanci firmy.

Týká se to právě i Model 3 a právě díky internetové brožuře sloužící k proškolení personálu byl odhalen i holý skelet chystané novinky. Mimo to zde máme také sadu snímků, které byly pořízeny před ústředím firmy v kalifornském Palo Alto. Novinku značky si v tomto případě můžeme prohlédnout zejména ve společnosti Tesly Model S, která má být dle automobilky zhruba o 20 procent větší. I proto Musk neustále odmítá názory, dle kterých je chystaný model nástupcem již prodávaného sedanu. Místo toho poukazuje na fakt, že jde o doplnění portfolia dostupnějším vozem, který dostane menší množství technologií.

Více si řekneme v řádu týdnů, kdy by nám Tesla mohla nový Model 3 podrobně představit. Teprve pak se uvidí, jak moc bude s novinkou úspěšná a zda se mohou naplnit aktuálně skeptická očekávání Morgan Stanley.

Tesla letos prohýři 74 miliard v hotovosti, přestává se ji věřit. To vše kvůli Model 3 - 1 - Tesla Model 3 2017 nove foto prototyp 01Tesla letos prohýři 74 miliard v hotovosti, přestává se ji věřit. To vše kvůli Model 3 - 2 - Tesla Model 3 2017 nove foto prototyp 02Tesla letos prohýři 74 miliard v hotovosti, přestává se ji věřit. To vše kvůli Model 3 - 3 - Tesla Model 3 2017 nove foto prototyp 03Tesla letos prohýři 74 miliard v hotovosti, přestává se ji věřit. To vše kvůli Model 3 - 4 - Tesla Model 3 2017 nove foto prototyp 04Tesla letos prohýři 74 miliard v hotovosti, přestává se ji věřit. To vše kvůli Model 3 - 5 - Tesla Model 3 2017 nove foto prototyp 05Tesla letos prohýři 74 miliard v hotovosti, přestává se ji věřit. To vše kvůli Model 3 - 6 - Tesla Model 3 2017 nove foto prototyp 06
Chystaná Tesla Model 3 byla nově nafocena špionážními fotografy, dokonce ve společnosti většího a luxusnějšího Modelu S

Tesla letos prohýři 74 miliard v hotovosti, přestává se ji věřit. To vše kvůli Model 3 - 7 - Tesla Model 3 2017 nove foto prototyp 07
Americká automobilka mimo to zveřejnila snímek skeletu nejdůležitějšího vozu ve své krátké historii

Zdroj: Electrek

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 15 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše


Reklama