Reklama

Tesla řeší nečekané problémy. Model 3 už teď ohrožuje její prodeje, snižuje cíle

V říši Elona Muska nejdou věci tak úplně podle plánu. Zákazníci si špatně vyložili význam Model 3, navíc dodavatelé s Teslou nespolupracují tak, jak si vysnila.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tesla řeší nečekané problémy. Model 3 už teď ohrožuje její prodeje, snižuje cíle

5.5.2017 | Petr Prokopec | 25 příspěvků

V říši Elona Muska nejdou věci tak úplně podle plánu. Zákazníci si špatně vyložili význam Model 3, navíc dodavatelé s Teslou nespolupracují tak, jak si vysnila.

Momentálně pomalu není dne, abychom nezmínili automobilku Tesla. Je to logické, značka se chystá na spuštění výrobu dlouho očekávaného Model 3, který ji má „udělat nebo oddělat”, a tak o ní asi jen tak mluvit nepřestaneme. Zejména příznivci automobilky jistě očekávají první scénář, sama automobilka ale nyní překvapivě rozvíjí úvahy spíše v druhém smyslu. A to ve vztahu k budoucnosti i současnosti.

Dle původních plánů měl Model 3 napomoci Tesle k výrobě půl milionu aut už v příštím roce, což ve srovnání s loňskou produkcí znamená šestinásobné vzedmutí. V roce 2020 by pak značka ráda dosáhla dokonce milionu. Zdá se vám to až příliš odvážné? Pak vítejte na jedné lodi s Elonem Muskem, který už začíná produkční cíle týkající se Model 3 snižovat.

Včera uvedl, že jej „překvapuje, jak je tam venku stále spousta lidí, kteří naivně smýšlejí o výrobě a zásobování. V tomto ohledu vážně není snadné cesty, jak navýšit produkci, opravdu ne.“ To lze těžko vnímat jinak, než jako nářek nad neřešitelnými obtížemi s tak rychlým navýšením výroby. Přímo o snížení cíle 500 tisíc aut vyrobených v příštím roce nemluví, už z dalších slov je ale patrné, že nebude naplněn. Dále totiž uvedl, že výroby 10 000 aut týdně „bude dosaženo někdy v roce 2018“. A nemusíme být geniální matematici, abychom si spočítali, že pokud výroba takto rychle nepojede od samotného počátku roku, za 51 týdnů příštího roku půlmilionová meta vyrobených vozů nepadne.

Pro letošek se máme dočkat maximálně pěti tisíc aut vyprodukovaných během jednoho týdne, ovšem nikoliv již od samotného července, kdy má výroba Tesly Model 3 naběhnout, ale znovu až od neurčitého data. Zda se tak ale skutečně stane či nikoliv, to je ve hvězdách. A ví to vlastně nejen Musk, ale také investoři. Ti ostatně již na nejistotu a horší čtvrtletní výsledky zareagovali tak, že cenu akcií poslali dolů, byť v případě Tesly podobné racionální faktory obvykle nehrají velkou roli.

Značku ale nesužují jen problémy s budoucností, potíže kvůli příchodu Model 3 má už nyní. Začíná se totiž potýkat s poklesem zájmu o dosud klíčový Model S, jehož objednávky totiž poklesly o 7 procent. Za tím má stát čekání zákazníků na Model 3, o němž většina lidí má smýšlet jako o vylepšeném Modelu S, i kvůli jeho jméno. Prý jej zákazníci vnímají jako třetí evoluci aut Tesly, tak tomu ale není už proto, že novinka bude stát zhruba polovinu.

Za nižší peníze tedy nelze čekat pokrokovější techniku, delší dojezd či lepší jízdní dynamiku. bude to horší auto, konstatuje sám Musk. „Chceme dát velice jasně najevo, že Model 3 není třetí evolucí našeho vozu. Model 3 je ve své podstatě menší a dostupnější variantou Modelu S, která má ve vínku méně technických fines. Model S tedy bude i nadále lepší než Model 3. Mělo by tomu tak ostatně být, neboť je to dražší vůz,“ řekl doslova po zveřejnění finančních výsledků za první kvartál.

Zda ale Muskova slova budou zákazníky plně vyslyšena a pochopena, to je sporné. Navíc výsledek se hned tak nedozvíme, Tesla chce totiž s dalším oznámením o produkci vyrukovat až poté, co z montážních linek začnou sjíždět první sériové exempláře Modelu 3. To je vlastně i pochopitelné, s účetními výkazy totiž novinka může jaksepatří zamávat - v dobrém i ve zlém.

Vypadá to tedy, že pro Teslu se nyní opravdu začíná lámat chleba. S příchodem masového elektromobilu je zkrátka spojeno mnoho otázek, na které teprve musíme dostat odpovědi. Hodnota automobilky byla vystavěna i na velikášských prohlášeních Elona M., kterým nyní firma musí dostát. A buď se to podaří a poletí dále vzhůru, nebo bude naplněna vize o bublině, která může náhle splasknout...

Tesla řeší nečekané problémy. Model 3 už teď ohrožuje její prodeje, snižuje cíle - 1 - Tesla Model 3 spy latest 01Tesla řeší nečekané problémy. Model 3 už teď ohrožuje její prodeje, snižuje cíle - 2 - Tesla Model 3 spy latest 02Tesla řeší nečekané problémy. Model 3 už teď ohrožuje její prodeje, snižuje cíle - 3 - Tesla Model 3 spy latest 03Tesla řeší nečekané problémy. Model 3 už teď ohrožuje její prodeje, snižuje cíle - 4 - Tesla Model 3 spy latest 04Tesla řeší nečekané problémy. Model 3 už teď ohrožuje její prodeje, snižuje cíle - 5 - Tesla Model 3 spy latest 05Tesla řeší nečekané problémy. Model 3 už teď ohrožuje její prodeje, snižuje cíle - 6 - Tesla Model 3 spy latest 06Tesla řeší nečekané problémy. Model 3 už teď ohrožuje její prodeje, snižuje cíle - 7 - Tesla Model 3 spy latest 07Tesla řeší nečekané problémy. Model 3 už teď ohrožuje její prodeje, snižuje cíle - 8 - Tesla Model 3 spy latest 08
Model 3 je pro Teslu skutečným mezníkem. Není proto divu, že se o něm stále mluví. Dosud jsme si jej přitom mohli ukázat v černém provedení, na níže přiloženém videu máme ovšem i bílý exemplář

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 25 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše