Reklama

Tesla Model 3 má za sebou první pořádný crash test, byť neoficiální. Jak dopadla?

Žádné laboratorní podmínky, někdo z prvních majitelů to s novinkou Tesly napálil přímo do sloupu. A výsledek si můžeme prohlédnout všichni.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tesla Model 3 má za sebou první pořádný crash test, byť neoficiální. Jak dopadla?

25.1.2018 | Petr Prokopec | 16 příspěvků

Žádné laboratorní podmínky, někdo z prvních majitelů to s novinkou Tesly napálil přímo do sloupu. A výsledek si můžeme prohlédnout všichni.

Produkce Tesly Model 3 sice nejede na plné obrátky, nicméně řada exemplářů se již konečně k majitelům dostala. Někteří z nich ale očividně byli převzetím vozu natolik rozhozeni, že se již nezvládli soustředit na jeho řízení. První incidenty se odehrály již v prosinci, kdy jeden z řidičů nezvládl zadokolku na sněhu, zatímco ten druhý se srazil s jelenem. V obou případech však šlo o drobné karamboly.

Letošní nehody už jsou závažnější. Minulý týden majitel jednoho exempláře nejprve z Tesly Model 3 udělal letadlo a posléze i plavidlo. Ze zatím nezjištěných důvodů totiž vylétl z vozovky a přistál v blízké říčce. Jak přitom posléze uvedl, snažil se vyhnout jelenovi. Tomu ale policie evidentně nevěřila, neboť jej zatkla s podezřením na jízdu v opilosti.

Na počátku tohoto týdne pak došlo v kalifornském Redondo Beach na další nehodu, která má nejblíže k těm, které vídáme v crash testech. Skončila nárazem elektrického sedanu do sloupu se semaforem, díky čemuž zde tak vlastně máme první neoficiální nárazovou zkoušku. Organizace jako IIHS, NHTSA či Euro NCAP totiž ještě neměly příležitost poslat Model 3 do zdi, v rámci bezpečnosti tu tedy zatím bylo jen prohlášení Tesly.

Automobilka již v únoru minulého roku ubezpečovala investory, že vůz prošel všemi vnitřními nárazovými testy a výsledky byly jen pozitivní. To ve výsledku není až tak překvapivé, ať již kvůli reputaci Tesly, nebo s ohledem na skutečnost, že elektromobily jsou ze své podstaty bezpečnější než auta se spalovacími motory. Jejich čelní partie lze totiž lépe využít jako deformační zóny.

Jak je přitom patrné z několika sekund videa, které se havárii věnují (raději si rovnou přeskočte na čas 7:15 nebo se podívejte na obrázky, zbytek sledujte jen na vlastní nebezpečí), Model 3 v tomto ohledu obstál na výbornou. Rychlost vozu před nárazem sice neznáme, nicméně malá jistě nebyla - onen sloup totiž zajel až do přední nápravy a poškodil i kapotu. Ani ke kabině už to nebylo daleko, ta se však zdá být nedotčená.

Pro Teslu se tak jedná o dobrou vizitku, pročež by bylo více než záhodné, kdyby se k incidentu vyjádřila a oznámila rychlost vozu i následky srážky. Nejspíše se tak ale nestane, počkat si tedy budeme muset až na výsledky oficiálních crash testů třetích stran. První s nimi přitom logicky vyrukuje IIHS, na příchod vozu do Evropy - a tedy do zázemí Euro NCAP - je totiž ještě brzo.

Tesla Model 3 má za sebou první pořádný crash test, byť neoficiální. Jak dopadla? - 1 - Tesla Model 3 crash 2018 videoscreen 01Tesla Model 3 má za sebou první pořádný crash test, byť neoficiální. Jak dopadla? - 2 - Tesla Model 3 crash 2018 videoscreen 02Tesla Model 3 má za sebou první pořádný crash test, byť neoficiální. Jak dopadla? - 3 - Tesla Model 3 crash 2018 videoscreen 03Tesla Model 3 má za sebou první pořádný crash test, byť neoficiální. Jak dopadla? - 4 - Tesla Model 3 crash 2018 videoscreen 04Tesla Model 3 má za sebou první pořádný crash test, byť neoficiální. Jak dopadla? - 5 - Tesla Model 3 crash 2018 videoscreen 05Tesla Model 3 má za sebou první pořádný crash test, byť neoficiální. Jak dopadla? - 6 - Tesla Model 3 crash 2018 videoscreen 06
Tento týden se Tesla Model 3 střetla se sloupem semaforu...

Tesla Model 3 má za sebou první pořádný crash test, byť neoficiální. Jak dopadla? - 7 - Tesla Model 3 crash 2018 videoscreen 07Tesla Model 3 má za sebou první pořádný crash test, byť neoficiální. Jak dopadla? - 8 - Tesla Model 3 crash 2018 videoscreen 08
...zatímco minulý týden si po jízdě na silnici zalétala a zaplavala

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 16 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše