Reklama

Jak se správně vyslovuje jméno Dacie? Sama automobilka si z toho utahuje

Každý Čech ví, jak se správně čte jméno Škody, se zahraničními značkami to ale bývá složitější. A ta rumunská je oříškem prakticky pro celý svět.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Jak se správně vyslovuje jméno Dacie? Sama automobilka si z toho utahuje

13.2.2018 | Petr Prokopec | 16 příspěvků

Každý Čech ví, jak se správně čte jméno Škody, se zahraničními značkami to ale bývá složitější. A ta rumunská je oříškem prakticky pro celý svět.

Vyslovit správně název té či oné automobilky je často kumšt. Každý z vás sice velmi pravděpodobně ví, že ta mladoboleslavská se jmenuje Škoda a nikoliv „Skou-dá”, jak jí často titulují anglicky mluvící, nicméně v případě těch zahraničních mnohdy tápou i odborníci. Ostatně od řady lidí stále ještě uslyšíte slova jako „Lambordžíny” nebo Pežot, ačkoliv správně by mělo jít o „Lamborgýny” a „Pežó”.

Tomuto tématu jsme se v minulosti již párkráte věnovali, dnes pak výčet velké řady automobilek doplníme o tu rumunskou. Na světě je nová reklama na Dacii, která se věnuje právě správné výslovnosti. Poučení si z ní ovšem neberte, byť slovo „Deč“ v ní zazní asi 400krát. Reklamní agentura totiž pro účely značky jen upravila text písně od KC and the Sunshine Band „That's the way (I like it)“ a z celé situace si jen utahuje.

Jméno Dacie totiž patří mezi ta vůbec nejvíce komolená. Od Angličanů nejčastěji uslyšíte „Dejsíjá”, samo anglické zastoupení radí číst jméno jako „Dača”. To je i správná výslovnost jména v italštině, z níž toto jméno pochází, některé románské jazyky ale dovolují i výslovnost „Dakija” a od Francouzů uslyšíte „Dasíja”. Pátrali jsme tedy po tom, jaká je správná rumunská výslovnost a je to „Dáčíja”, tedy přibližně taková, jakou - jak si alespoň myslíme - používá i většina Čechů. I když čistě česká výslovnost vede spíše k něčemu jako „Dátsia”.

Reklama si z toho prostě jen dělá legraci - když už „Dejsíjá”, tak proč ne rovnou „Deč”. Nakonec, jeden ze zástupců automobilky nám řekl, ať si každý vyslovuje jméno Dacie po svém a má pravdu. Zajímavé přitom je, že výrobce do reklamy nenasadil nový Duster, nýbrž jeho předchozí provedení. Je samozřejmě jasné, že spot nevznikl minulý týden, ale před delší dobou a na starosti jej měla najatá agentura. Nicméně druhá generace rumunského SUV vykoukla na světlo světa již na konci loňských letních prázdnin. V mezičase se tak nový Duster stihl podívat i do showroomů, přičemž v těch českých startuje na částce 259 900 Kč.

Za danou sumu lze počítat s 1,6litrovým atmosférickým benzinovým motorem o výkonu 114 koní, který je v podstatě hvězdou nabídky. Pokud jej doplníte pohonem všech kol a vrcholnou výbavou Prestige, zaplatíte bez jedné stokoruny 385 tisíc Kč. V té chvíli dostanete navíc i multimediální systém Media Nav Evolution 3.0, skrze který si můžete originál písně z reklamy snadno poslechnout.

My pak již jen dodáme, že stran hudby cílí spot na 80. léta minulého století také stylizací. To na jedné straně lze kvitovat, reklama totiž hraje všemi barvami. Nicméně zrovna toto období nebylo pro Dacii příliš úspěšné, na rozdíl od posledních let, kdy pod křídly aliance Renault-Nissan roste v jednoho ze stěžejních hlavně evropských hráčů. Holt „Dečway, I like it“...

Jak se správně vyslovuje jméno Dacie? Sama automobilka si z toho utahuje - 1 - Dacia Duster stara 2018 reklama videoscreen 01Jak se správně vyslovuje jméno Dacie? Sama automobilka si z toho utahuje - 2 - Dacia Duster stara 2018 reklama videoscreen 02
Jak správně vyslovovat název Dacie? Nová reklama vám s tím zrovna nepomůže, jen si z toho dělá legraci. My vám to správnou odpověď řekli, ale držet se ji jistě nemusíte...

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 16 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama