Úřadům se nelíbí značka na přání XYECLA. Trvalo to měsíce, než pochopily

Na značku na přání si můžete nechat za peníze napsat cokoli si zamanete, nesmí se to ale vymykat stanoveným pravidlům. A některé zjevně baví si z úředníků utahovat, jako tohoto Rusa.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Úřadům se nelíbí značka na přání XYECLA. Trvalo to měsíce, než pochopily

18.2.2019 | Mirek Mazal

Na značku na přání si můžete nechat za peníze napsat cokoli si zamanete, nesmí se to ale vymykat stanoveným pravidlům. A některé zjevně baví si z úředníků utahovat, jako tohoto Rusa.

Vladimir Yakunin je původem Rus, který v posledních letech legálně žije ve Spojených státech amerických. Může si tam tedy i koupit a registrovat auto a během loňského roku v jeho případě padla volba na novou Teslu Model 3. Na tom by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se nerozhodl ji osadit poněkud zvláštní značkou na přání.

Američané mají - podobně jako my - při volbě znaků pro značku poměrně volnou ruku, výsledné označení ale nesmí přesahovat meze slušného chování. U nás kdysi kvůli tomu vyšel vcelku legrační seznam zakázaných slov a nepochybujeme o tom, že v USA mají podobný. Jenže sebelepší databáze nedokáže obsáhnout vše, co by si někdo na značku mohl chtít dát a co by někdo jiný mohl shledat urážlivým. Yakunin zvolil znaky „XYECLA“ a sítem zprvu prošel.

Jeho značka se zdá být nevinná, symboly XYE ale evokují ruské slangové označení mužských pohlavních orgánů. To americké úředníky nemohlo ani napadnout, přesto na to nakonec přišli nebo je někdo upozornil. A oni se rozhodli jednat. Po mnoha měsících používání se tak registr ozval s dopisem žádajícím o vrácení přidělených značek během 10 dnů, otevřeně upozorňujíc na výše zmíněné.

Yakunin vše vystavil na Facebooku pro pobavení ostatních, o dvojím významu své značky podle všeho věděl. Současně ale dodal, že se nechal primárně inspirovat svým známým, který vozí na Modelu 3 kalifornské registrační označení XYESLA nikoli v narážce na cokoli hanlivého, ale na nabídku Tesly (existující či plánované modely X, Y, E a S + Tesla). A nikomu to prý nevadí. Možná ale i on dostane jednoho dne podobný dopis, po této medializované peripetii skoro jistě.

Američtí úředníci jsou očividně velmi činorodí, podobně jako ti britští, kteří mnohdy vidí zakázané věci i v kombinacích, ve kterých je nikdo jiný nespatřuje. V našich končinách se vyskytují tisíce individuálních značek a nedokážeme si představit, že by se tu někdo zabýval připodobňováním zvolených slov k potenciálně neslušným cizokrajným významům. Ale třeba je podceňujeme...


Úřadům se nelíbí značka na přání XYECLA. Trvalo to měsíce, než pochopily - 1 - Zakazana registracni znacka USA 01Úřadům se nelíbí značka na přání XYECLA. Trvalo to měsíce, než pochopily - 2 - Zakazana registracni znacka USA 02Úřadům se nelíbí značka na přání XYECLA. Trvalo to měsíce, než pochopily - 3 - Zakazana registracni znacka USA 03Úřadům se nelíbí značka na přání XYECLA. Trvalo to měsíce, než pochopily - 4 - Zakazana registracni znacka USA 04
Úředníci poslali výzvu k vrácení používaných značek XYECLA, prý mohou pobuřovat rusky hovořící. Rusoameričan, který si je ne auto nechal dát, o dvojím významu podle všeho věděl, zároveň ale říká, že kombinace XYESLA narážející primárně na nabídku Tesly jinde prochází

Zdroj: Vladimir Yakunin@Facebook

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama