VW čtyři roky po Dieselgate pořád skladuje statisíce vykoupených aut s motory TDI

Svého času obletěly svět fotografie nekonečných lánů vykoupených aut s podvodnými motory TDI. Co je s nimi teď?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

VW čtyři roky po Dieselgate pořád skladuje statisíce vykoupených aut s motory TDI

1.6.2019 | Petr Prokopec

Svého času obletěly svět fotografie nekonečných lánů vykoupených aut s podvodnými motory TDI. Co je s nimi teď?

Letos v září uplynou již čtyři roky od chvíle, kdy se celý svět dozvěděl o kauze Dieselgate. Původně se tento skandál dotýkal pouze Ameriky, nicméně záhy bylo zjištěno, že podvodným zařízením bylo osazeno jedenáct milionů aut po celém světě. Na Volkswagen se tak sesypal hněv celého světa, přičemž německá automobilka platila za své selhání jako mourovatá. V Evropě pak v důsledku největšího skandálu v její historii došlo k poklesu popularity dieselů jako takových, Amerika ale možná i překvapivě dokazuje, že umí odpouštět.

Na světě jsou nové informace o osudu statisíců aut, která Volkswagen musel za velkou louží vykoupit od majitelů a složitě je skladovat - takové množství vozů neuložíte hned tak někde. Nyní můžeme říci, že se po domluvených softwarových i hardwarových modifikacích postupně vrací zpět na silnice, obrovské zásoby se ale tenčí jen pomalu a většina vozů zůstává pořád odstavená na stejných místech.

Jeden z dotčených VW, konkrétně Jetta Sportwagon, má v nabídce i prodejce Emir Maslesa, dealer automobilky z Glendale. Dle něj je zájem o diesely opravené po kauze Dieselgate vskutku enormní, a to i přesto, že vlivem modifikací došlo na snížení výkonu o 15 koní a zhoršení spotřeby o 1 litr na sto kilometrů. Důkazem, že vůz prošel konverzí, je štítek nalepený pod kapotou. Z něj je patrné, že o modifikace se postarala dílna New Century Volkswagen na sklonku února.

Vůz pochází z roku 2013 a od té doby najel 83 300 kilometrů. Poslední měsíce sice stál pomalu bez pohnutí na jednom z 36 parkovišť, jež má automobilka ve Státech pronajaté, ovšem kromě modifikací pohonné jednotky prošel i celkovou renovací. „Stále je v něm tedy dostatek života pro vaši ženu,“ dodává s úsměvem Emir, který koupi popisuje jako velmi výhodnou.

Ne všechna vykoupená auta se ovšem dočkají nové řídicí jednotky, filtru pevných části či selektivní katalytické redukce SCR. Některá byla vykoupena v horším stavu či s vyšším nájezdem. Již zhruba 15 tisíc aut tak skončilo ve šrotu. V tuto chvíli by přitom Volkswagen měl mít na provizorních parkovištích uskladněno zhruba 150 tisíc aut, tedy skoro polovinu vykoupeného množství. Automobilka přitom v průměru prodává osm až deset tisíc aut měsíčně, což slova o velkém zájmu jen potvrzuje. Auta jsou nabízena jak přímo u dealerů, tak skrze online aukce.

Volkswagen pak pravidelně informuje agenturu pro ochranu životního prostředí EPA jak o modifikacích, tak o prodaných či sešrotovaných vozidlech. S ohledem na ony prodeje se pak zdá, že s těmito povinnostmi bude pokračovat ještě v příštím roce, než budou veškerá parkoviště definitivně vyprázdněna. Jsme zvědavi, kolik celkově aut nakonec skončí ve šrotu. Dosud šlo jen o nějakých 6 procent vykoupených vozů, ve výsledku by tak VW zrovna na tomto kroku zase tak moc tratit nemusel.


VW čtyři roky po Dieselgate pořád skladuje statisíce vykoupených aut s motory TDI - 1 - VW Dieselgate rozprodej aut 2019 nove foto 02VW čtyři roky po Dieselgate pořád skladuje statisíce vykoupených aut s motory TDI - 2 - VW Dieselgate rozprodej aut 2019 nove foto 03VW čtyři roky po Dieselgate pořád skladuje statisíce vykoupených aut s motory TDI - 3 - VW Dieselgate rozprodej aut 2019 nove foto 04
VW začíná postupně vracet auta vykoupená po kauze Dieselgate a uskladněná na místech jako ve Victorville postupně na silnice. Měsíčně prodá i 10 tisíc upravených vozů

VW čtyři roky po Dieselgate pořád skladuje statisíce vykoupených aut s motory TDI - 4 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 01VW čtyři roky po Dieselgate pořád skladuje statisíce vykoupených aut s motory TDI - 5 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 02VW čtyři roky po Dieselgate pořád skladuje statisíce vykoupených aut s motory TDI - 6 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 03VW čtyři roky po Dieselgate pořád skladuje statisíce vykoupených aut s motory TDI - 7 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 04VW čtyři roky po Dieselgate pořád skladuje statisíce vykoupených aut s motory TDI - 8 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 05VW čtyři roky po Dieselgate pořád skladuje statisíce vykoupených aut s motory TDI - 9 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 06VW čtyři roky po Dieselgate pořád skladuje statisíce vykoupených aut s motory TDI - 10 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 07VW čtyři roky po Dieselgate pořád skladuje statisíce vykoupených aut s motory TDI - 11 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 08VW čtyři roky po Dieselgate pořád skladuje statisíce vykoupených aut s motory TDI - 12 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 09VW čtyři roky po Dieselgate pořád skladuje statisíce vykoupených aut s motory TDI - 13 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 10VW čtyři roky po Dieselgate pořád skladuje statisíce vykoupených aut s motory TDI - 14 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 11VW čtyři roky po Dieselgate pořád skladuje statisíce vykoupených aut s motory TDI - 15 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 12VW čtyři roky po Dieselgate pořád skladuje statisíce vykoupených aut s motory TDI - 16 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 13VW čtyři roky po Dieselgate pořád skladuje statisíce vykoupených aut s motory TDI - 17 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 14VW čtyři roky po Dieselgate pořád skladuje statisíce vykoupených aut s motory TDI - 18 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 15VW čtyři roky po Dieselgate pořád skladuje statisíce vykoupených aut s motory TDI - 19 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 16VW čtyři roky po Dieselgate pořád skladuje statisíce vykoupených aut s motory TDI - 20 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 17VW čtyři roky po Dieselgate pořád skladuje statisíce vykoupených aut s motory TDI - 21 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 18
Provizorní parkoviště vytvořené z bývalého letiště na okraji mohavské pouště tak již není tak přeplněné jako před pár měsíci

Zdroj: Autoweek

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama