VW dál pyká za TDI. Zaplatí 110 miliard, 6 lidí obviněno. Není po všem, říká návladní

VW souhlasil s úhradou další obrovské částky, aby se v USA vyhl trestnímu stíhání. Na jeho lidi ale dopadlo a ještě dopadnout může.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

VW dál pyká za TDI. Zaplatí 110 miliard, 6 lidí obviněno. Není po všem, říká návladní

12.1.2017 | Petr Prokopec | 6 příspěvků

VW souhlasil s úhradou další obrovské částky, aby se v USA vyhl trestnímu stíhání. Na jeho lidi ale dopadlo a ještě dopadnout může.

O kauze Dieselgate mluvíme takřka nepřetržitě již šestnáct měsíců, aktuálně se ovšem zdá, že koncern VW Group by mohl pomýšlet na to, že největší skandál ve své historii bude moci konečně hodit za hlavu. S americkými zákazníky se s menšími zádrhely vyrovnává v souladu s domluvenými podmínkami a s koncem roku 2016 kmenový stav opustil i někdejší šéf Martin Winterkorn, který nyní bude pobírat „pouze“ důchod. A teď tu máme rozuzlení, které se týká trestní odpovědnosti Volkswagenu ve Státech.

Americké ministerstvo spravedlnosti ve středu oznámilo, že s německým koncernem dosáhlo dohody v případě jeho obvinění z pokusu o spiknutí a porušování zákona na ochranu ovzduší. Za vším přitom stojí tzv. odpojovací zařízení, které dokázalo rozpoznat, zda vozy osazené motory TDI EA 189 procházejí kontrolním měřením, či se pohybují na reálných silnicích. Volkswagen v tomto ohledu uznal svá pochybení a dohodl se s ministerstvem na zaplacením pokuty.

Dle dohody, která již byla posvěcena nejvyšším vedením koncernu VW, musí Němci zaplatit 4,3 miliardy dolarů (cca 110,3 miliardy korun), z čehož 2,8 mld USD (71,82 mld. Kč) činí pokuta za protiprávní jednání, zbytek pak na urovnání souvisejících občanskoprávních sporů s úřady. Žádná z těchto částek ale nesouvisí se sumou 17,5 miliard dolarů (448,89 mld. Kč), jíž Volkswagen vyplatil (resp. vyplatí) majitelům inkriminovaných aut, dealerům a na konto ochrany životního prostředí.

Účet za skandál se tak německému koncernu začíná navyšovat, přičemž kromě finanční stránky americké úřady rovněž obvinily šest manažerů Volkswagenu. Pět pracovníků (Heinz-Jakob Neusser, Jens Hadler, Richard Dorenkamp, Bernd Gottweis a Jurgen Peter) se musí zodpovídat za své činy osobně, je ale otázkou, co jim kvůli jejich pobytu v Německu reálně hrozí. USA nemají s Německem žádnou dohodu, která by umožňovala vydání těchto osob proti jejich vůli.

Menší štěstí měl Oliver Schmidt, který byl o víkendu zatčen v Miami, když se pokusil odletět do Německa. Následně mu přitom bylo Federálním soudem sděleno obvinění. Kromě toho se mluví ještě o sedmém manažerovi Volkswagenu, Jamesi Robertu Liangovi, který byl shledán vinným v září minulého roku. Právě tento člověk americkým úřadům pomáhá s vyšetřováním a je pravděpodobné, že jeho šest bývalých kolegů může za obvinění děkovat krom sebe také jemu.

Pomocnou ruku nyní musí vyšetřovatelům podat také samotný Volkswagen, kterému nyní začala tříletá podmínečná lhůta. Pokud během ní dojde ze strany německého koncernu k dalšímu pochybení, výše pokuty ještě naroste. Státní návladní Loretta Lynch navíc uvedla, že „vyšetřování je stále ještě otevřeno a nadále probíhá“. „Budeme pokračovat v hledání konkrétních osob, které jsou odpovědné za přípravu tohoto nebezpečného spiknutí,” dodala. Je tedy pravděpodobné, že seznam obžalovaných stále ještě není konečný.

Šéf koncernu VW Group Matthias Müller k novému verdiktu v tiskovém prohlášení uvedl: „Volkswagen hluboce lituje chování, jenž vedlo k odstartování dieselové krize. Dohoda, které jsme nyní dosáhli s americkou vládou, reflektuje naše odhodlání vyřešit prohřešek, který mířil proti veškerým hodnotám, jenž jsou Volkswagenu vlastní. Jde o důležitý krok dopředu.“

Šéf správní rady Hans Dieter Pötsch pak dodal, že „nejsme tou samou společností, jakou jsme byli před 16 měsíci“. Jeho slova ovšem lze vnímat poněkud rozporuplně, neboť i on je vyšetřován, ovšem německými úřady. Zda mu bude sděleno obvinění či nikoliv, to se teprve ukáže. Stejně jako bude zajímavé sledovat, zda Volkswagen přiměje obviněné manažery, aby čelili americkému soudu - Američanům v tomto ohledu slíbil podporu, je ale jasné, že přinutit je nemá jak. Tady to spíše vypadá, že se americký vlk nažral a z německých koz se jedna nechala chytit v Miami...


VW dál pyká za TDI. Zaplatí 110 miliard, 6 lidí obviněno. Není po všem, říká návladní - 1 - VW TDI Clean Diesel 01VW dál pyká za TDI. Zaplatí 110 miliard, 6 lidí obviněno. Není po všem, říká návladní - 2 - VW TDI Clean Diesel 02VW dál pyká za TDI. Zaplatí 110 miliard, 6 lidí obviněno. Není po všem, říká návladní - 3 - VW TDI Clean Diesel 03VW dál pyká za TDI. Zaplatí 110 miliard, 6 lidí obviněno. Není po všem, říká návladní - 4 - VW TDI Clean Diesel 04VW dál pyká za TDI. Zaplatí 110 miliard, 6 lidí obviněno. Není po všem, říká návladní - 5 - VW TDI Clean Diesel 05VW dál pyká za TDI. Zaplatí 110 miliard, 6 lidí obviněno. Není po všem, říká návladní - 6 - VW TDI Clean Diesel 07VW dál pyká za TDI. Zaplatí 110 miliard, 6 lidí obviněno. Není po všem, říká návladní - 7 - VW TDI Clean Diesel 08VW dál pyká za TDI. Zaplatí 110 miliard, 6 lidí obviněno. Není po všem, říká návladní - 8 - VW TDI Clean Diesel 09VW dál pyká za TDI. Zaplatí 110 miliard, 6 lidí obviněno. Není po všem, říká návladní - 9 - VW TDI Clean Diesel 10VW dál pyká za TDI. Zaplatí 110 miliard, 6 lidí obviněno. Není po všem, říká návladní - 10 - VW TDI Clean Diesel 11VW dál pyká za TDI. Zaplatí 110 miliard, 6 lidí obviněno. Není po všem, říká návladní - 11 - VW TDI Clean Diesel 12VW dál pyká za TDI. Zaplatí 110 miliard, 6 lidí obviněno. Není po všem, říká návladní - 12 - VW TDI Clean Diesel 13VW dál pyká za TDI. Zaplatí 110 miliard, 6 lidí obviněno. Není po všem, říká návladní - 13 - VW TDI Clean Diesel 14VW dál pyká za TDI. Zaplatí 110 miliard, 6 lidí obviněno. Není po všem, říká návladní - 14 - VW TDI Clean Diesel 15VW dál pyká za TDI. Zaplatí 110 miliard, 6 lidí obviněno. Není po všem, říká návladní - 15 - VW TDI Clean Diesel 16VW dál pyká za TDI. Zaplatí 110 miliard, 6 lidí obviněno. Není po všem, říká návladní - 16 - VW TDI Clean Diesel 17VW dál pyká za TDI. Zaplatí 110 miliard, 6 lidí obviněno. Není po všem, říká návladní - 17 - VW TDI Clean Diesel 18
Za „čistý diesel“ dostal nyní Volkswagen další pokutu. Dle amerických úřadů navíc vyšetřování ještě zdaleka nekončí

Petr Prokopec

Diskuze 6 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama