Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Winterkorn opustil VW, ale ne jeho výplatní listinu. Teď pobírá 90 tisíc Kč... denně
5.1.2017 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Někdejší šéf koncernu VW pobíral do loňska i přes svůj odchod obvyklý plat. S 1. lednem pobírá „už jen důchod”, je ale skoro stejně vysoký.
V loňském roce jsme očekávali uzavření alespoň několik kapitol aktuálně skoro nekonečné knihy s názvem Dieselgate. Měly být odhaleny výsledky šetření externí právní firmy Jones Day, měla proběhnout úprava aut osazených motory TDI EA 189 v Evropě a z výplatní listiny koncernu měl konečně odejít jeho někdejší šéf Martin Winterkorn.
Pokud nás sledujete pravidelně, pak jistě víte, že k žádnému průlomu v této kauze nedošlo. Automobilka již oznámila, že s výsledky šetření firmy Jones Day bude seznámeno pouze vedení firmy v čele s aktuálním šéfem koncernu Hansem Dieterem Pötschem. Daleko se nedostala ani nejrozsáhlejší svolávací akce v historii Volkswagenu a německá automobilka nedávno oznámila, že nově byl jako mezní termín stanoven podzim letošního roku.
Co ale bude považováno za definitivní konec, není jasné - účast na svolávací akci není povinná a pokud si vezmeme, že třeba ve Velké Británii byl nový software aplikován u zhruba 200 tisíc aut z celkového množství 1,2 milionu, můžeme se jen ptát, kolik ze zbývajících pět šestin zákazníků na akci nikdy nedorazí a kolik jich VW ještě obslouží. Němci navíc zatím modifikuje pouze vozy s motory 1,2 TDI a 2,0 TDI, nikoliv dieselové jedna-šestky, kde je třeba i nový hardware.
A nakonec ani odchod Winterkorna není tak úplně definitivní. Někdejší šéf VW Group sice na svůj post rezignoval krátce po zveřejnění kauzy v září 2015, ovšem za své předchozí úřadování si vysloužil pobírání standardní platu až do 31. prosince loňského roku. Od 1. ledna začíná brát „jen” důchod, který činí 70 procent jeho předchozího výdělku, tedy přibližně 1,2 milionu Eur (cca 32,42 milionu korun) ročně. Jinými slovy, ačkoliv Winterkorna už ve VW možná nikdy neuvidí, aktuálně od něj dostává 88 822 Kč za den. A do smrti má nárok i na služební auto. Obdobné podmínky navíc měli ve svých smlouvách i další vrcholní manažeři Volkswagenu.
Při pohledu na škrty, s jakými německý koncern aktuálně operuje, není překvapivé, že se podmínky Winterkornova odchodu staly terčem kritiky. Zvláště když podle řady indicií to byl právě on, kdo dopustil nabobtnání kauzy do obřích rozměrů. Organizací EPA byl o ní totiž zpraven již v roce 2014, její požadavky ale bral na lehkou váhu. Když pak byl na jaře 2015 o všem zpraven někdejší šéf dozorčí rady Ferdinand Piëch, pokusil se svého bývalého chráněnce sesadit. Jak ale víme, svůj boj prohrál a místo Winterkorna musel sám odejít. Za toto rozhodnutí si nejspíše nyní dozorčí rada rve vlasy. A firma za to bude platit nejen optikou tučné Winterkornovy gáže...






Někdejší šéf koncernu VW Group Martin Winterkorn bude od svého někdejšího chlebodárce pobírat pěkné peníze až do své smrti. A to přesto, že za kauzu Dieselgate nese přinejmenším morální odpovědnost
Zdroj: Bild
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
před 2 hodinami
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
21.6.2026
„Bugatti pro chudé” ve sprintu vykleplo i tisícikoňové Lamborghini. Ani si neškrtlo, i když dostalo náskok
18.6.2026
Nejnovější články
Než přišlo odporné Luce, šlo jako rodinné Ferrari koupit tohle. V červené Corsa je to i dnes pecka
před hodinou
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
před 2 hodinami
Šest aut, šest pomlácených zadků: Zbavit moderní vozy zadního okna možná nebyl zase tak dobrý nápad
před 3 hodinami
Obrovský propadák Renaultu už nekupuje skoro nikdo. Automobilka ho teď zkouší zachránit faceliftem s ještě horší akcelerací na stovku
před 5 hodinami
Hyundai po fiasku pokusu prodávat nadšencům auto za 1,8 milionu vrátí do nabídky základní model. „Musíme,” říká šéf
před 6 hodinami
Živá témata na fóru
- BMW Divize 06.23. 10:20 - pavproch
- S větrem ve vlasech.... 06.23. 04:48 - pavproch
- Politický koutek 06.22. 15:36 - mattonecz
- Řidiči, co to mají v ruce... 06.22. 15:11 - Truck Daškam
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 06.22. 10:04 - Předseda
- Onboard videa 06.22. 07:53 - Truck Daškam
- Za kolik jezdíte s dieselem? 06.21. 21:12 - Stepan
- whitelist & blacklist 06.21. 21:04 - M.Z.
