Škoda Octavia Scout je nejlepší čtyřkolka

Škoda to zase vyhrála, Scout je nejlepší čtyřkolka, i když nemá ani „pořádný” pohon všech kol...
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

8 problematických ojetých SUV: na tyto kousky si dejte pozor

4.1.2017 | Marek Bednář | 29 příspěvků

Chcete-li ojeté SUV a toužíte po tom, aby bylo co nejspolehlivější, těchto osm aut není příliš hodno doporučení. Kupodivu tady „vedou” Asiaté.

SUV a s nimi související crossovery jsou v posledních měsících a letech nebývale v kurzu. Každá (každá - tedy, skoro každá) automobilka si chce ukousnout část kynoucího koláče a alespoň jedno SUV či crossover nabízí nebo na něm aspoň pracuje. Jenže nová SUV, i ta malá typu Opel Mokka X nebo Fiat 500X, jsou docela drahá.

Spousta zájemců o vyšší podvozek tak zamíří do bazaru. I tam crossovery a SUV táhnou, jak ukazuje seznam aut, která se v bazarech dlouho neohřejí - k těmto dvěma kategoriím patřilo 5 aut z 10, na sporťáky, sedany, hatchbacky a další zbylo jen dalších pět míst.

Zájem publika zákazníků o to či ono auto ale nutně neříká mnoho o tom, jak kvalitní vůz to je. O tom poví více nedávno publikovaný TÜV Report 2017, v němž mezi SUV najdete osm modelů, které trápí rozličné problémy více než jiné a které z hlediska spolehlivosti nejsou hodné doporučení. Pozoruhodné budiž, že tu většinu tvoří auta asijské produkce, ale najdeme tu i jeden německý vůz. Už nezdržujme, tady jsou výsledky.

1. Chevrolet Captiva (2006 - 2014)

Captiva je v TÜV Reportu hodnocena podprůměrně ve všech věkových kategoriích, přesto ale v bazarech patří k nejrychleji prodávaným levným SUV, protože nestojí mnoho a jako novou už ji nekoupíte. K typickým vadám patří úniky oleje, koroze pátých dveří, nespolehlivé starší čtyřválce a převodovky. U šestiválců zase můžou být problematické rozvodové řetězy a v roce 2012 proběhla svolávací akce kvůli netěsnému plnicímu hrdlu nádrže. Podvozkové díly nejsou příliš odolné a jsou drahé.

8 problematických ojetých SUV: na tyto kousky si dejte pozor - 1 - chevrolet captiva 8spatojeSUV 018 problematických ojetých SUV: na tyto kousky si dejte pozor - 2 - chevrolet captiva 8spatojeSUV 028 problematických ojetých SUV: na tyto kousky si dejte pozor - 3 - chevrolet captiva 8spatojeSUV 03

2. Dacia Duster (od 2010)

Duster trápí spolehlivost převodovky a benzínových motorů, které můžou mít problémy se zapalováním a s elektronickým řízením. Často praskají žárovky, naopak provozní brzdy jsou spolehlivé a podvozek jen vzácně trápí koroze. To se ale bavíme o autech vyrobených v Evropě, ta dovezená z Indie si vysloužila přezdívku Ruster.

8 problematických ojetých SUV: na tyto kousky si dejte pozor - 4 - dacia duster 8spatojeSUV 018 problematických ojetých SUV: na tyto kousky si dejte pozor - 5 - dacia duster 8spatojeSUV 028 problematických ojetých SUV: na tyto kousky si dejte pozor - 6 - dacia duster 8spatojeSUV 03

3. Hyundai Tucson (2005 - 2010)

Tucson první generace je na tom s kvalitou o poznání hůře než jeho nástupce ix35. Vady trápí startér, ABS, turbodmychadlo u motoru 2,0 CRDi a občas i rozvodový řemen u šestiválce. Nejstarší kusy také reznou na podvozku. Trvanlivé jsou naopak brzdy a vůz netrpí úniky oleje.

8 problematických ojetých SUV: na tyto kousky si dejte pozor - 7 - hyundai tucson 8spatojeSUV 018 problematických ojetých SUV: na tyto kousky si dejte pozor - 8 - hyundai tucson 8spatojeSUV 028 problematických ojetých SUV: na tyto kousky si dejte pozor - 9 - hyundai tucson 8spatojeSUV 03

4. Kia Sorento (2002 - 2009)

Předminulá generace Sorenta je dnes designově dost zastaralá, větší problémy ale majitelům můžou dělat vstřikovače dieselových motorů, jejich vačkové hřídele nebo hlavy válců. Pokud vůz jezdí v terénu nebo tahá přívěsy, může majitel čekat rychlé opotřebení ústrojí přenosu síly na kola. Také pružiny a tlumiče nejsou trvanlivé, naopak koroze trápí jen nejstarší kusy.

8 problematických ojetých SUV: na tyto kousky si dejte pozor - 10 - kia sorento bl 8spatojeSUV 018 problematických ojetých SUV: na tyto kousky si dejte pozor - 11 - kia sorento bl 8spatojeSUV 028 problematických ojetých SUV: na tyto kousky si dejte pozor - 12 - kia sorento bl 8spatojeSUV 03

5. Kia Sorento (2009 - 2014)

Kia si za rámeček tento výběr nedá, mezi osmičkou nejproblematičtějších SUV dle TÜV je třikrát a Sorento dvakrát. To novější je na tom tedy lépe, než to starší, přesto ho trápí palivové filtry, rychlé opotřebení spojky, poruchy řízení, úniky oleje, nebo vadná turbodmychadla. Problematické můžou být také směrovky, naopak brzdový systém - až na ruční brzdu - prý bývá spolehlivý.

8 problematických ojetých SUV: na tyto kousky si dejte pozor - 13 - kia sorento xm 8spatojeSUV 018 problematických ojetých SUV: na tyto kousky si dejte pozor - 14 - kia sorento xm 8spatojeSUV 028 problematických ojetých SUV: na tyto kousky si dejte pozor - 15 - kia sorento xm 8spatojeSUV 03

6. Kia Sportage (2010 - 2015)

Sportage minulé generace vykazuje dvojnásobný počet závažných nedostatků oproti průměru již při první německé STK. Nespolehlivé jsou prý dieselové motory a řídící jednotky jak motorů, tak klimatizace. Z podvozku je problematické řízení, zbytek je naopak poměrně odolný, stejně jako např. brzdové vedení, ale už ne brzdové kotouče.

8 problematických ojetých SUV: na tyto kousky si dejte pozor - 16 - kia sportage 8spatojeSUV 018 problematických ojetých SUV: na tyto kousky si dejte pozor - 17 - kia sportage 8spatojeSUV 028 problematických ojetých SUV: na tyto kousky si dejte pozor - 18 - kia sportage 8spatojeSUV 03

7. Mercedes třídy M (1997 - 2005)

První generace Mercedesu třídy M je po stránce kvality katastrofa, tento vůz se objevil i mezi hororovými ojetinami obecně. Problémy působí těsnění dveří, nedovírající střešní okna, rozviklaná sedadla, automatická převodovka a těsnění hlav válců osmiválce 400 CDI. Krátkou životnost mají podvozkové díly, brzdové vedení trápí koroze a vůz trpí úniky oleje. Co nerezne, je výfuk.

8 problematických ojetých SUV: na tyto kousky si dejte pozor - 19 - mercedes ml 7nejhorAB 018 problematických ojetých SUV: na tyto kousky si dejte pozor - 20 - mercedes ml 7nejhorAB 028 problematických ojetých SUV: na tyto kousky si dejte pozor - 21 - mercedes ml 7nejhorAB 03

8. Nissan Qashqai (2007 - 2013)

První generace Qashqaie má kvalitní řízení a brzdový systém, i když se kotouče a destičky rychle opotřebovávají. Motory i převodovky trápí úniky oleje, občas jsou problematické tlumiče a pružiny.

8 problematických ojetých SUV: na tyto kousky si dejte pozor - 22 - nissan qashqai 8spatojeSUV 018 problematických ojetých SUV: na tyto kousky si dejte pozor - 23 - nissan qashqai 8spatojeSUV 028 problematických ojetých SUV: na tyto kousky si dejte pozor - 24 - nissan qashqai 8spatojeSUV 03

Zdroj: TÜV Report

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 29 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama