Nizozemsko začne lidem rozesílat nové krizové SMS: „Okamžitě přestaňte dobíjet svůj elektromobil!”

Tenhle systém byl zřízen kvůli náhlým krizovým situacím, nad kterými má člověk jen omezenou moc, třeba když udeří povodně. Pokud jste ale velcí frajeři, dokážete si problémy z tohoto ranku způsobit i sami. V Nizozemsku jsou velcí frajeři, hodně velcí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Nizozemsko začne lidem rozesílat nové krizové SMS: „Okamžitě přestaňte dobíjet svůj elektromobil!”

před hodinou | Petr Miler

Nizozemsko začne lidem rozesílat nové krizové SMS: „Okamžitě přestaňte dobíjet svůj elektromobil!”

/

Foto: Škoda Auto

Tenhle systém byl zřízen kvůli náhlým krizovým situacím, nad kterými má člověk jen omezenou moc, třeba když udeří povodně. Pokud jste ale velcí frajeři, dokážete si problémy z tohoto ranku způsobit i sami. V Nizozemsku jsou velcí frajeři, hodně velcí.

Upřímně řečeno nevím, jestli něco takového funguje i v Česku, jakkoli z dob povodní takové zprávy pamatuji. Tehdy šlo skutečně o klasické SMS, v Nizozemsku ale už pár let funguje systém zvaný NL-Alert. Pro ty, kteří neznají mou práci, připomenu, že v této zemi trávím asi polovinu života a disponuji i telefonním číslem registrovaným v síti jednoho z tamních operátorů, takže NL-Alert znám.

Funguje na bázi flash messagingu, takže byť má formu textových zpráv, vysloveně o SMS nejde, jsou to taková ta krátká sdělení, která se ukáží na obrazovce mobilu přímo. Nezažil jsem ho v ostré akci, Nizozemci ale občas uspořádají „zkoušku sirén”, kdy vám na mobil přijde za skutečně příšerného zvukového signálu zpráva: „Dit is een controlebericht!” Význam je jasný, ostatně předpokládám, že každý, kdo umí aspoň pár slov anglicky nebo německy, jí bude slušně rozumět i bez kontextu.

Tuším, že z onoho otravného signálu musí pravidelně trefit v zemi aspoň pár desítek lidí, ale to dnes nechme být. Smyslem systému je dle jeho oficiálního popisu „varovat a informovat občany v nouzových situacích”. To se může hodit, že? Třeba: „Žene se na vás tsunami!” Nebo: „Ve vašem městě došlo k bombovému útoku!” Popř.: „Do města přijede Ursula von der Leyen!” To všechno bych chtěl vědět a prchal bych. Řeč je tedy o těch největších představitelných katastrofách, reálně tak - ťuk ťuk - systém moc často využíván není. Teď je ale Nizozemci chtějí začít využívat o poznání častěji a také trochu jinak.

Je to tak tragikomické, až se tomu nechce věřit, RTV Utrecht ale opravdu nežertuje, když informuje, že vláda chce NL-Alert využívat v případě přetížení či hrozícího elektrické sítě, aby občany instruovala k omezení jejího využívání. A to si pište, že elektrická auta v tom hrají hlavní roli.

Už zmínka o Utrechtu vás ostatně mohla trknout. O tomto městě přezdívaném „Zelená pevnost” u nás byla řeč už mnohokrát, protože právě tam si řekli, že zamávají všem ostatním zdrojům energie a elektřinou budou zajišťovat vše, co nějakou energii vyžaduje. To zní krásně, úplně ale nepomysleli na to, že aby se to stalo, musí takovou elektřinu mít. A aby jí pak mohli rozvést musí na to mít adekvátně dimenzovanou síť. A hádejte, co mají...

Už v roce 2024 tak prasklo, že utrechtská elektrická síť se hroutí, neboť ke všemu možná i plánovanému přibylo poněkud neplánované množství doma nabíjených elektromobilů. A Utrecht už tehdy věděl, že řešení je roky daleko, neboť elektrickou síť nepředěláte mávnutím kouzelného proutku. Problémy tedy od té doby jen eskalují - nejprve se vypínaly dobíjecí stanice, pak v problematických časech omezili nabíjení zcela a loni začali vše záplatovat obřími generátory elektřiny na fosilní paliva. Stačilo to? Jistěže nestačilo.

Problémy se sítí pokračují, což vím z první ruky od kolegy, který v Utrechtu bydlí. Nově tak má být k řešení potíží s elektrickou sítí využit právě NL-Alert, který v momentě, kdy bude síť pod parou, rozešle lidem oznámení, aby zastavili používání významných spotřebičů energie. Na prvním místě bude vytápění nebo elektromobil, ale i sušička nebo trouba a další větší žrouti, to všechno možná bude muset jít „off”.

Úřady připouští, že to nezní moc příjemně, považují to ale za nutné. Zejména večer síť dosahuje svého limitu. A pokud se úplně přetíží, hrozí ještě mnohem více nepříjemností pramenící z neřešitelně delší odstávky. Nizozemská obdoba německého „vyhlazení špiček” tak bude probíhat cestou jakéhosi Guru Járy, kdy lidé prostě budou dělat, co guru řekne. Ale budou?

V Česku bychom tomu moc nevěřili, Nizozemci jsou ale celkem poslušní a tuším, že až jim mobil zabzučí brutálním tónem s nápisem: „Okamžitě přestaňte dobíjet svůj elektromobil!” většina to prostě udělá už proto, že by je sousedé mohli vidět, jak to nedělají. Ale všichni to nikdy neuposlechnou, to není fér, takže co přijde pak? Pokuty za nabíjení elektromobilu v rozporu s instrukcemi? A jak to bude jinde v zemi? Elektromobilů pořád přibývá a síť kolabuje teď, kdy jejich podíl na celkové flotile aut činí okolo 7 procent. Sedmi procent! Co až jich bude 14? 20? 30? Nebo nedej bože 100?

Pokládat nepříjemné otázky naštěstí není dovoleno. I šíření této zprávy bude navzdory vašemu nepochybnému zvídavému zájmu potíráno tak, že diskuzi o tom, jestli by nebylo lepší si k luku koupit také šíp, protože bez něj si to můžete leda hodit na jeho tětivě, opět vynecháme. Však proč se trápit, stačí nasadit zelené klapky na oči, zvednout ruce nahoru a za zvuku Ódy na radost se... radovat z toho, jaká krásná budoucnost nás čeká.

Takže ať žije Utrecht! Snad jim tam zrovna nevypli proud, aby si tuhle zdravici mohli přečíst.


Nizozemsko začne lidem rozesílat nové krizové SMS: „Okamžitě přestaňte dobíjet svůj elektromobil!” - 1 - Skoda Enyaq SportLine UK spec 2023 test CT 01Nizozemsko začne lidem rozesílat nové krizové SMS: „Okamžitě přestaňte dobíjet svůj elektromobil!” - 2 - Skoda Enyaq SportLine UK spec 2023 test CT 02Nizozemsko začne lidem rozesílat nové krizové SMS: „Okamžitě přestaňte dobíjet svůj elektromobil!” - 3 - Skoda Enyaq SportLine UK spec 2023 test CT 03Nizozemsko začne lidem rozesílat nové krizové SMS: „Okamžitě přestaňte dobíjet svůj elektromobil!” - 4 - Skoda Enyaq SportLine UK spec 2023 test CT 04Nizozemsko začne lidem rozesílat nové krizové SMS: „Okamžitě přestaňte dobíjet svůj elektromobil!” - 5 - Skoda Enyaq SportLine UK spec 2023 test CT 05Nizozemsko začne lidem rozesílat nové krizové SMS: „Okamžitě přestaňte dobíjet svůj elektromobil!” - 6 - Skoda Enyaq SportLine UK spec 2023 test CT 06
To si tak dobíjíte svůj „enjáček” a najednou to přijde, NL-Alert. Pak už nezbude než si sbalit kablík a vyrazit na kole, městská totiž šťávu nebude mít stejně tak. Foto: Škoda Auto

Zdroje: RTV Utrecht, Autoforum.cz

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.