Expert popsal, jak moc ničí motory aut přidávání biosložek do paliva. Přibude jich

Už nějaký ten pátek nekoupíte u českých čerpacích stanic benzin bez přidaného etanolu a příští rok jej v něm bude ještě dvakrát tolik. Může něco takového zničit motor?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Expert popsal, jak moc ničí motory aut přidávání biosložek do paliva. Přibude jich

4.9.2018 | Mirek Mazal

Už nějaký ten pátek nekoupíte u českých čerpacích stanic benzin bez přidaného etanolu a příští rok jej v něm bude ještě dvakrát tolik. Může něco takového zničit motor?

O škodlivosti etanolu pro motory aut se intenzivně mluví od doby, kdy začal být přimícháván do benzínu. Nejde totiž jen možnost si palivo s ním koupit, jeho přidávání je povinné. Dnes tedy dnes benzín bez etanolu na čerpacích stanicích nekoupíte - v současnosti je vyžadováno přidávání 5 % etanolu, od příštího roku to bude dvojnásobek. U některých čerpacích stanic je nabízeno také palivo E85 - směs s 85% podílem alkoholu a 15 % benzinu. Na takové je ale možné dlouhodobě jezdit jen se speciálně upravenými motory.

Už to samo pokládá otázku, jak se motor uzpůsobený pro spalování bezolovnatého benzinu s palivy jako E5 a E10 vyrovná. Když na E85 jezdit dlouhodobě nezvládne, není 5 nebo 10 % etanolu stejný, jen menší problém? Právě na tuto otázku se zaměřil náš přítel Jason Fenske z Engineering Explained a vzal si k tomu vážně zajímavý materiál - studii z roku 1981, kterou sponzorovalo americké ministerstvo energetiky a armáda Spojených států a zaměřila se právě na vliv alternativních paliv na životnost motoru.

Sám Jason si utahuje z toho, že dnes pracuje s 37 let starou studií, ale má to své opodstatnění. Ty nejmodernější motory byly už vyvíjeny s tím, že E5 nebo E10 budou spalovat, v 80. letech minulého století ale nikdo na nic takového nemyslel. Studie tedy dává nejlepší odpověď na to, jaký vliv má etanol na motory z minulé dekády či starší. A takové má - vzhledem ke staří českého autoparku - pod kapotou většina z nás.

Jako testovací agregát bylo použito pět totožných čtyřválců o objemu 2,3 litru, které běžely vždy ustáleným tempem ve středních otáčkách, ale vysoce zatížené 20 hodin v jednom kuse na různá paliva. Před a po dokončení testu výzkumníci rozebrali všechny části, prozkoumali opotřebení jednotlivých dílů a analyzovali též motorový olej. Tento postup byl aplikován s použitím pěti druhů paliva - jako první byl čistý metanol, poté směs 10 % metanolu a bezolovnatého benzínu (označení M10), dále čistý etanol, 10% etanol se zbytkem bezolovnatého benzinu (E10) a jako poslední čistý bezolovnatý benzin.

Rozbor opotřebení začal u válce. Vrchol vložky válce utrpěl drobné následky v případě použití metanolu, jinak se žádné nedostatky u ostatních paliv neprojevily. Nejlépe dopadl čistý etanol, s nímž se neprojevilo žádné opotřebení, u ostatních paliv bylo stejně drobné. V případě vnitřku vložky nemělo použité palivo na opotřebení vliv, všechny vykázaly stejný výsledek.

V případě vrchních pístních kroužků byly výsledky stejné jako u vrcholu vložky válce. Bylo tu tedy totožné opotřebení u ostatních paliv a výraznější u čistého methylalkoholu. Horší to pro E10 bylo u těch druhých, kde znamenal vůbec největší opotřebení znovu s čistým metanolem. V případě ventilů, jejich vodítek a vačky si etanol a E10 vedl ve srovnání s čistým benzinem průměrně či podprůměrně.

Součástí pokusu byl i rozbor motorového oleje. V případě použití metanolu se objevilo nejvíce nežádoucích kovových částic, proto se tento druh pohonné hmoty opět ukázal jako nejhorší. Na druhém místě dopadl metanol s příměsí bezolovnatého benzinu jako potvrzení výše zmíněného. Kovové částečky v oleji dokládají vysoké opotřebování agregátu během chodu na metanol, etanol obstál lépe a v případě čistoty motoru úplně nejlépe. Co je horší, etanol nejvíce způsobil ředění oleje vodou.

Studie z osmdesátých let má tedy tři základní závěry:

1) V případě opotřebení motoru neexistuje významný rozdíl mezi benzinem, etanolem a etanolovým mixem s benzinem, výrazně se projevilo pouze použití metanolu.

2) Alkoholy dále dobře čistí, ale produkty jejich spalování způsobují korozi jednotlivých dílů motoru.

3) Přidání alkoholu do nádrže ve výsledku způsobuje větší usazování vody v oleji, jak prokázaly analýzy v laboratoři.

Jak se tedy ukázalo, samotný provoz na etanol či jeho směs s benzínem motoru problémy nedělá, nezpůsobuje žádné podstatné přímé opotřebení ani starším agregátům. Jenže to není celá realita, neboť palivové soustavě starších aut nepochybně škodí. Etanol je silně korozivní a palivovou soustavu aut uvedených na trh ještě v minulé dekádě postupně rozežírá. Dlouhodobě problematický může být také efekt ředění oleje, který nepřímo též způsobuje.

Rádi bychom vám tedy závěrem dali radu se etanolu vyhnout, pokud provozujete starší vůz a nechcete řešit požár nebo drahé opravy. Jenže taková možnost není a do budoucna jistě nepřibude, nezbude tedy než pozorněji sledovat stav vašeho vozu. Novějším autům ale paliva s jeho příměsí nevadí a není třeba se ho obávat.


Expert popsal, jak moc ničí motory aut přidávání biosložek do paliva. Přibude jich - 1 - Vliv etanolu na motor 01Expert popsal, jak moc ničí motory aut přidávání biosložek do paliva. Přibude jich - 2 - Vliv etanolu na motor 02Expert popsal, jak moc ničí motory aut přidávání biosložek do paliva. Přibude jich - 3 - Vliv etanolu na motor 03Expert popsal, jak moc ničí motory aut přidávání biosložek do paliva. Přibude jich - 4 - Vliv etanolu na motor 04Expert popsal, jak moc ničí motory aut přidávání biosložek do paliva. Přibude jich - 5 - Vliv etanolu na motor 05Expert popsal, jak moc ničí motory aut přidávání biosložek do paliva. Přibude jich - 6 - Vliv etanolu na motor 06Expert popsal, jak moc ničí motory aut přidávání biosložek do paliva. Přibude jich - 7 - Vliv etanolu na motor 07Expert popsal, jak moc ničí motory aut přidávání biosložek do paliva. Přibude jich - 8 - Vliv etanolu na motor 08Expert popsal, jak moc ničí motory aut přidávání biosložek do paliva. Přibude jich - 9 - Vliv etanolu na motor 09Expert popsal, jak moc ničí motory aut přidávání biosložek do paliva. Přibude jich - 10 - Vliv etanolu na motor 10Expert popsal, jak moc ničí motory aut přidávání biosložek do paliva. Přibude jich - 11 - Vliv etanolu na motor 11Expert popsal, jak moc ničí motory aut přidávání biosložek do paliva. Přibude jich - 12 - Vliv etanolu na motor 12
Etanol dopadl dobře, daleko horší následky pro motor má metanol, který je nejčastěji v červených číslech. Čistý benzin je samozřejmě nejlepší, dnes jde ovšem o nedostatkové zboží

Engineering Explained

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše