Reklama

Jak hudba ovlivňuje způsob, jakým řídíte? Existují i nejvíc a nejmíň nebezpečné písně

Bylo by naivní tvrdit, že hudba nemá moc ovlivnit vaše rozpoložení, které se projeví i na jízdním stylu. Studie šla se zkoumáním tohoto aspektu až tak daleko, že jmenovala i písně podle míry jejich nebezpečnosti.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Jak hudba ovlivňuje způsob, jakým řídíte? Existují i nejvíc a nejmíň nebezpečné písně

25.11.2018 | Mirek Mazal

Bylo by naivní tvrdit, že hudba nemá moc ovlivnit vaše rozpoložení, které se projeví i na jízdním stylu. Studie šla se zkoumáním tohoto aspektu až tak daleko, že jmenovala i písně podle míry jejich nebezpečnosti.

Řízení automobilu klidným tempem po oblíbené silnici je spolehlivý relax. Uklidňující terapii může podpořit i příjemná skladba linoucí se interiérem. Ne každá píseň ale dokáže posloužit jako odpočinková medicína po náročném dni v práci. Určité rytmy a melodie doplněné energickým zpěvem mají na způsob vašeho řízení naopak negativní vliv.

Jaký způsobem ovlivňují písně bezpečnost na silnicích, zkoumala britská firma Moneybarn. Společnost zabývající se financováním aut ve vlastním zájmu zjišťovala následky poslechu různé hudby na styl řízení. Studie označila většinu oblíbených songů jako nebezpečné. Obecně platí, že hudba s taktem vyšším než 120 může mít negativní dopad na jízdu. Změna se typicky projevuje zvýšením rychlosti auta a vyšším sklonem k riskování.

Vedoucí marketingu Moneybarnu Tim Schwarz okomentoval výsledky bádání: „Pokud zjistíte, že vás rozptylují skladby přehrávané v rádiu nebo z vaší vlastní sbírky, může to být čas na změnu.“ Výzkumníci prověřili 96 nejoblíbenějších písniček služby Spotify a jako nejnebezpečnější skladbu identifikovali American Idiot od Green.

Zajímavé je, že méně než 30 % nejvyhledávanějších písní na Spotify je považováno za bezpečné. Pohodové tempo může nejlépe navodit dílo Stairway to Heaven od zaniklé rockové bandy Led Zeppelin. „Je opravdu zajímavé vidět, že něco tak nevinného, jako je výběr hudby, může mít negativní dopad na styl řízení,“ dodal Schwarz.

Studie společnosti Moneybarn také zjistila, že důležité není pouze tempo a energičnost poslouchané skladby. Negativně mohou ovlivnit styl jízdy hlasité vjemy obecně, které zvyšují srdeční frekvenci řidiče a prodlužují reakční čas. Která díla nejméně či nejvíce ovlivňují lidské tělo, můžeme porovnat níže. Pokud některou z těch negativně označených s oblibou posloucháte v autě, zvažte, zda nemá na vaši jízdu špatný vliv. A případně se jako po náhradě porozhlédněte v opačném výběru...

5 nejméně bezpečných oblíbených skladeb pro řízení auta

1. American Idiot - Green Day
2. Party in the U.S.A - Miley Cyrus
3. Mr. Brightside - The Killers
4. Don’t Let Me Down - The Chainsmokers
5. Born to Run - Bruce Springsteen

5 nejbezpečnějších oblíbených skladeb pro řízení auta

1. Stairway to Heaven - Led Zeppelin
2. Under the Bridge - Red Hot Chili Peppers
3. God’s Plan - Drake
4. Africa - Toto
5. Location - Khalid


Jak hudba ovlivňuje způsob, jakým řídíte? Existují i nejvíc a nejmíň nebezpečné písně - 1 - Vliv hudby na rizeni 01Jak hudba ovlivňuje způsob, jakým řídíte? Existují i nejvíc a nejmíň nebezpečné písně - 2 - Vliv hudby na rizeni 02Jak hudba ovlivňuje způsob, jakým řídíte? Existují i nejvíc a nejmíň nebezpečné písně - 3 - Vliv hudby na rizeni 03Jak hudba ovlivňuje způsob, jakým řídíte? Existují i nejvíc a nejmíň nebezpečné písně - 4 - Vliv hudby na rizeni 04Jak hudba ovlivňuje způsob, jakým řídíte? Existují i nejvíc a nejmíň nebezpečné písně - 5 - Vliv hudby na rizeni 05Jak hudba ovlivňuje způsob, jakým řídíte? Existují i nejvíc a nejmíň nebezpečné písně - 6 - Vliv hudby na rizeni 06
Nevhodná hudba může mít negativní následky na styl řízení auta z hlediska jeho bezpečnosti. Studie Moneybarnu označila ty nej písně podle míry jejich nebezpečnosti a už z jejich ztvárnění snadno poznáte, co bude lepší za volantem neposlouchat

Zdroj: Moneybarn

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama