-

Má smysl uvažovat o ojetém Fordu Mondeo poslední generace? Němci si to nemyslí

Čtvrtá a velmi pravděpodobně úplně poslední generace Mondea si na trhu nových aut moc dobře nevedla a nevede. A toužit po ní podle Němců nemá smysl ani v autobazarech.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Má smysl uvažovat o ojetém Fordu Mondeo poslední generace? Němci si to nemyslí

28.9.2018 | Petr Prokopec

Čtvrtá a velmi pravděpodobně úplně poslední generace Mondea si na trhu nových aut moc dobře nevedla a nevede. A toužit po ní podle Němců nemá smysl ani v autobazarech.

Čtvrtá a stále aktuální generace Fordu Mondeo debutovala pod názvem Fusion na autosalonu v Detroitu v roce 2012. Do Evropy se ale dostalaa až o dvě léta později, za což si modrý ovál vysloužil nemalou kritiku. A jelikož vlastně automobilka publikum neúměrně dlouho napínala, vzbudila v něm nemalá očekávání, kterému liftback, sedan a kombík nikdy nezvládly dostát. Kromě toho se změnily zákaznické trendy, dovolují v třídě Mondea výrazně uspět jen opravdu povedeným autem a někdejší americký bestseller tak z výsluní zamířilo pomalu až ke dnu.

Ford samozřejmě doufá, že svůj někdejší hit v Evropě ještě po nějaký ten čas udrží v hledáčku zákazníků pomocí faceliftu, který máme očekávat v následujících měsících. Pohled na registrace tomu ale příliš nenapovídá, ostatně metu 6 000 prodaných aut za měsíc se značce nepovedlo překonat od března 2017. Ještě v roce 2008 přitom modrý ovál prodávat více než 10 tisíc exemplářů měsíčně a v roce 1998 pouštěl do oběhu i přes 30 tisíc aut za měsíc.

Vůbec nás tedy nezaskočí, pokud se do showroomů nebudou hnát ani někdejší fanoušci tohoto modelu. Stejně tak ale nebudeme překvapeni, pokud si Mondeo čtvrté generace dají na vrchol svého seznamu lidé, kteří zvažují koupi ojetiny. Všechny tři karosářské verze jsou totiž kvůli problematickému renomé k mání relativně levně a při cenách i pod 10 tisíc Eur (257 tisíc Kč) působí nabídka Fordu o poznání atraktivněji - je to velké auto za relativně malé peníze.

Má ale smysl se o něj skutčně zajímat? Jeho pověst je mizerná, ale počáteční recenze mohlo kalit hlavně ono dlouhé čekání, stejně jako skutečnost, že novinka zamířila trochu jiným směrem než předchůdce. Navíc šlo v Evropě o novinku, která mohla trpět chybami, které se postupem času mohlo podařit vychytat. Tyto nejasnosti se rozhodli vyřešit kolegové z německého Auto Bildu, kteří otestovali ojeté kombi 2,0 TDCi z roku 2015.

Vůz od té doby najel 197 200 kilometrů, logicky je tedy před výměnou řemene, jenž má proběhnout každých 200 tis. km. Tento servisní zásah vychází v Německu na 1 000 Eur (25 700 Kč), přičemž u nás jej zlevní maximálně nižší cena práce. Nicméně i tak půjde o nemalý výdaj, stejnou sumu si pak ostatně vyžádá renovace laku a výměna vyhřívaného čelního skla poškozeného od kamínků.

Jelikož jde o zásahy, které jsou v podstatně nutností kvůli zachování pohledných tvarů, provozuschopnosti a zejména kvůli zisku STK, je nutné s danými sumami počítat již rovnou v počáteční kalkulaci. Cena testovaného Mondea se tedy i s dalšími nezbytnými výdaji vyšplhala až na 13 000 Eur (334 tisíc Kč), což jej rázem dostává mezi konkurenci, s níž je pro vůz obtížné se popasovat.

Jak tedy Němci říkají, Mondeo sice může zaujmout jízdní dynamikou, neboť diesel se 150 koňmi a dvouspojkový automat fungují bez problémů, a to i u vozu, který v podstatě již pětkrát obkroužil Zemi okolo rovníku. Nicméně interiér mnoho nevydrží a zmíněné investice do techniky nejsou u ojetých Fordů Mondeo za podobné peníze výjimkou, spíše pravidlem.

Že Mondeo není „milionová” ojetina, naznačuje i jeden z prodejců DAT Autohus ve městě Bockel. Ten říká, že s ohledem na možné reklamace firma vůbec neprodává ojetá Mondea koncovým zákazníkům, ale jen velkoobchodně jiným autobazarům. Auto Bild dává ojetému Mondeu tři body z pěti, tedy průměrné hodnocení. A dodává, že pokud nenarazíte na opravdu udržovaný kousek s nízkým nájezdem za dobrou cenu, otočte se raději čelem vzad...


Má smysl uvažovat o ojetém Fordu Mondeo poslední generace? Němci si to nemyslí - 1 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 01Má smysl uvažovat o ojetém Fordu Mondeo poslední generace? Němci si to nemyslí - 2 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 02Má smysl uvažovat o ojetém Fordu Mondeo poslední generace? Němci si to nemyslí - 3 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 03Má smysl uvažovat o ojetém Fordu Mondeo poslední generace? Němci si to nemyslí - 4 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 04Má smysl uvažovat o ojetém Fordu Mondeo poslední generace? Němci si to nemyslí - 5 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 05Má smysl uvažovat o ojetém Fordu Mondeo poslední generace? Němci si to nemyslí - 6 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 06Má smysl uvažovat o ojetém Fordu Mondeo poslední generace? Němci si to nemyslí - 7 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 07Má smysl uvažovat o ojetém Fordu Mondeo poslední generace? Němci si to nemyslí - 8 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 08Má smysl uvažovat o ojetém Fordu Mondeo poslední generace? Němci si to nemyslí - 9 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 09Má smysl uvažovat o ojetém Fordu Mondeo poslední generace? Němci si to nemyslí - 10 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 10Má smysl uvažovat o ojetém Fordu Mondeo poslední generace? Němci si to nemyslí - 11 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 11Má smysl uvažovat o ojetém Fordu Mondeo poslední generace? Němci si to nemyslí - 12 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 12Má smysl uvažovat o ojetém Fordu Mondeo poslední generace? Němci si to nemyslí - 13 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 13Má smysl uvažovat o ojetém Fordu Mondeo poslední generace? Němci si to nemyslí - 14 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 14Má smysl uvažovat o ojetém Fordu Mondeo poslední generace? Němci si to nemyslí - 15 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 15Má smysl uvažovat o ojetém Fordu Mondeo poslední generace? Němci si to nemyslí - 16 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 16
Ceny ojetého Fordu Mondeo poslední generace se dostaly i pod 260 tisíc korun. Vypadá to jako atraktivní nabídka, Němci naznačují, že lepší je dát od něj ruce pryč

Zdroj: Auto Bild

Petr Prokopec

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama