Reklama

Proč nevyjíždět nádrž auta až do dna? Rozborka palivového čerpadla ukáže

Někteří řidiči nedokáží odolat pokušení vyjíždět palivo v nádrži až na hranici únosnosti. Dělat by to ale neměli. A nejen proto, že pak také nemusí dojet.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Proč nevyjíždět nádrž auta až do dna? Rozborka palivového čerpadla ukáže

27.3.2018 | Petr Miler

Někteří řidiči nedokáží odolat pokušení vyjíždět palivo v nádrži až na hranici únosnosti. Dělat by to ale neměli. A nejen proto, že pak také nemusí dojet.

Palivové čerpadlo patří ke klíčovým a leckdy poměrně drahým dílům v autě. Často funguje opravdu spolehlivě a vydrží statisíce kilometrů, což je dobře, nemusíte se o něj moc starat. Jeden prvek prevence tu však přece je - nejezdit déle s téměř prázdnou nádrží.

Důvodem, proč tomu tak je, je způsob, jakým palivové čerpadlo funguje. To nejlépe ukáží obrázky níže - palivo je nasáváno přes sítko do čerpadla, odkud dále putuje přes palivový filtr a regulátor tlaku paliva do vstřikovačů. Tedy, alespoň v případě tohoto konkrétního čerpadla - některé systémy mají palivový filtr a regulátor tlaku paliva až v motorovém prostoru.

Čerpadlo samo o sobě je docela jednoduché. Elektromotor otáčí lopatkami turbíny, která nasává palivo z nádrže přes sítko a tlačí ho přes filtr až do motoru. Právě u malého elektromotoru nicméně existuje riziko, když máte v nádrži opravdu málo paliva - při průtoku elektromotor chladí a částečně i maže, v případě nafty výrazně, v případě benzinu alespoň trochu. A čerpadla pro to či ono palivo s obojím počítají.

To znamená, že pokud máte v nádrži tak málo paliva, že čerpadlo začne byť jen chvílemi nasávat výpary, nikoliv kapalinu, nebude dostatečně zajištěno jeho chlazení a může dojít k přehřátí a zadření. Dojde-li k tomu, vaše jízda skončí, i pokud trocha paliva v nádrži bude zbývat. Samotné přehřívání elektromotoru za jízdy nepoznáte, neexistuje na to žádná kontrolka, ale ve chvíli, kdy vám dochází palivo a auto začne cukat, je třeba dále nepokoušet štěstí - čerpadlo v tu chvíli nasává výpary a elektromotor není dostatečně chlazen.

Dokud vůz jede bez problémů i se svítící kontrolkou paliva, není třeba se obávat. Je ale vhodné co nejdříve natankovat a nečekat až na chvíli, kdy palivo začne skutečně docházet. I když ho jednou takovou epizodou pravděpodobně „neodpravíte”, jeho opakované přetěžování tímto způsobem může vést k jeho zničení. Nové palivové čerpadlo pak nemusí být levná záležitost, stejně jako cena práce spojená s jeho výměnou...

Proč nevyjíždět nádrž auta až do dna? Rozborka palivového čerpadla ukáže - 1 - palivove cerpadlo rozebrane video 01Proč nevyjíždět nádrž auta až do dna? Rozborka palivového čerpadla ukáže - 2 - palivove cerpadlo rozebrane video 02Proč nevyjíždět nádrž auta až do dna? Rozborka palivového čerpadla ukáže - 3 - palivove cerpadlo rozebrane video 03Proč nevyjíždět nádrž auta až do dna? Rozborka palivového čerpadla ukáže - 4 - palivove cerpadlo rozebrane video 04Proč nevyjíždět nádrž auta až do dna? Rozborka palivového čerpadla ukáže - 5 - palivove cerpadlo rozebrane video 05Proč nevyjíždět nádrž auta až do dna? Rozborka palivového čerpadla ukáže - 6 - palivove cerpadlo rozebrane video 06Proč nevyjíždět nádrž auta až do dna? Rozborka palivového čerpadla ukáže - 7 - palivove cerpadlo rozebrane video 07Proč nevyjíždět nádrž auta až do dna? Rozborka palivového čerpadla ukáže - 8 - palivove cerpadlo rozebrane video 08Proč nevyjíždět nádrž auta až do dna? Rozborka palivového čerpadla ukáže - 9 - palivove cerpadlo rozebrane video 09Proč nevyjíždět nádrž auta až do dna? Rozborka palivového čerpadla ukáže - 10 - palivove cerpadlo rozebrane video 10Proč nevyjíždět nádrž auta až do dna? Rozborka palivového čerpadla ukáže - 11 - palivove cerpadlo rozebrane video 11Proč nevyjíždět nádrž auta až do dna? Rozborka palivového čerpadla ukáže - 12 - palivove cerpadlo rozebrane video 12Proč nevyjíždět nádrž auta až do dna? Rozborka palivového čerpadla ukáže - 13 - palivove cerpadlo rozebrane video 13Proč nevyjíždět nádrž auta až do dna? Rozborka palivového čerpadla ukáže - 14 - palivove cerpadlo rozebrane video 14Proč nevyjíždět nádrž auta až do dna? Rozborka palivového čerpadla ukáže - 15 - palivove cerpadlo rozebrane video 15
Takhle vypadají vnitřnosti palivového čerpadla, vyjasňují ale i některé jiné otázky než ty týkající se jeho konstrukce

Zdroj: speedkar99@YouTube

Petr Miler

Další zajímavé články:

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše