Škoda Octavia Scout je nejlepší čtyřkolka

Škoda to zase vyhrála, Scout je nejlepší čtyřkolka, i když nemá ani „pořádný” pohon všech kol...
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Solení silnic dál způsobuje na autech velké škody. Jak zabránit nejhoršímu?

22.2.2017 | Marek Bednář | 13 příspěvků

Bylo by naivní domnívat se, že dnešní auta projíždí ošetřenými zimními silnicemi, jako... by se nechumelilo. I ona kontaktem s posypem trpí.

Nejeden řidič toužící jezdit všude bokem nadává v zimních měsících na sůl na silnicích. Nemusíme asi vysvětlovat, jak jsou posypové soli a rozmrazovací postřiky agresivní vůči různým kovovým částem automobilu. Sůl se používá téměř všude, kde v zimě sněží, a prakticky všude se krom lépe sjízdných silnic zasluhuje také o problémy.

Může se to zdát věcí minulosti, ale není tomu tak. Pravda, dávno pryč jsou doby, kdy vám po jedné zimě zánovní Škoda 100 zrezla na tabák a před další zimou jste ji mohli vrátit v Mototechně v pytlíku, ale ani dnes není koroze aut minulostí. Auta některých značek stále nemají antikorozní ochranu karoserie na špičkové úrovni a je třeba o ně lépe pečovat. Krom toho jsou tu další součásti, kterým posypové soli též nedělají dobře.

Typicky zranitelné jsou výfuky nebo brzdové vedení a brzdy samotné a kupříkladu ani disky kol ale nejsou dokonale odolné, ať už ty ocelové nebo z lehkých slitin. Ne, ty druhé nezreznou, oxidace je ale též může poničit až do té míry, že vyžadují opravu. Za tyto a další následky boje silničářů se zimou utratili motoristé v USA za posledních pět let ohromných 15,4 miliardy dolarů, tedy asi 394,9 miliardy korun. Rozpočteno na každé z tamních 253 milionů aut to není taková suma, jenže ne každý něco opravoval. Průměrně tedy stála každá reálná oprava auta po zimě 490 dolarů, téměř 13 tisíc korun. A to už nejsou malé peníze.

S těmito daty přichází americká organizace AAA (Američané to čtou jako „triple A”, kdybyste viděli přílišnou pozornost s největším českým autobazarem). Rádi bychom dali do placu česká čísla, nikdo tu ale taková neeviduje. Jen proto ale neočekávejme, že čeští nebo slovenští motoristé nic takového neřeší. Jistě řeší, a tak přijdou vhod i doporučení, co dělat pro minimalizaci poškození auta solí nebo postřikem. Ten je údajně horší než sůl, protože se snáze dostane i do těsných míst, kam sůl nemůže.

V každém případě pomáhá vyčištění a navoskování auta před zimou. Na to už je ale dnes pozdě, takže pokud jste to neudělali, je vhodné i v zimě auto často mýt, zejména zespoda. Tohle motoristé z velké části podceňují, neboť mytí auta berou jako záležitost vylepšení vzhledu, který v zimě hezký a čistý dlouho nevydrží. I bez toho ale má mytí svůj technický smysl.

Na konci zimní sezóny je pak třeba provést mytí velmi důkladně. Důležité je i rychle opravovat veškeré díry v laku po kamíncích, kde by se mohla sůl a voda dostat na holý plech. A samozřejmě, pomáhá také, když řidiči nevyjíždějí ve chvíli, kdy jsou silnice soleny, tedy zejména při silnějším sněžení, ale to jednoduše není vždy reálné.

Poškození korozí by mohlo být minimalizováno, kdyby se místo soli používal inertní posyp - štěrk nebo písek. Např. v ČR je řada silnic, na kterých se sůl používat nesmí, ale na hlavních trasách a např. při ledovce je nutností kvůli sjízdnosti. Jednodušší a rychlejší ochranou auta proti korozi tak jistě bude individuální úsilí na straně každého motoristy. Nyní se zdá, že zima nám pozvolna mává a i kdyby to nebylo loučení definitivní, pořádné umytí auta nelze než doporučit...

Solení silnic dál způsobuje na autech velké škody. Jak zabránit nejhoršímu? - 1 - posypovy vuz ilu 02Solení silnic dál způsobuje na autech velké škody. Jak zabránit nejhoršímu? - 2 - posypovy vuz ilu 01Solení silnic dál způsobuje na autech velké škody. Jak zabránit nejhoršímu? - 3 - posypovy vuz ilu 03
Sůl a další chemie na silnicích jsou pro auta stále zhoubou, třebaže ne takovou jako dřív

Solení silnic dál způsobuje na autech velké škody. Jak zabránit nejhoršímu? - 4 - dacia ruster 01Solení silnic dál způsobuje na autech velké škody. Jak zabránit nejhoršímu? - 5 - dacia ruster 02Solení silnic dál způsobuje na autech velké škody. Jak zabránit nejhoršímu? - 6 - dacia ruster 03Solení silnic dál způsobuje na autech velké škody. Jak zabránit nejhoršímu? - 7 - dacia ruster 04Solení silnic dál způsobuje na autech velké škody. Jak zabránit nejhoršímu? - 8 - dacia ruster 05Solení silnic dál způsobuje na autech velké škody. Jak zabránit nejhoršímu? - 9 - dacia ruster 06Solení silnic dál způsobuje na autech velké škody. Jak zabránit nejhoršímu? - 10 - dacia ruster 07
Takto například korodují některé Dacie Duster, vyloužily si proto i přezdívku Ruster. Jim i dalším autům náchylnějším ke korozi lze pomoci dobrou péčí

Zdroj: AAA

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 13 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše