Toto jsou nejlepší letní pneu pro náročné: i mezi dražšími jsou obrovské rozdíly

21.4.2017 | Marek Bednář | 27 příspěvků

Chcete-li co nejlepší pneumatiky pro výkonnější auto nebo prostě náročnější jízdu, běžné testy vám smysluplné vodítko nedají. Tento ano.

I když to tak v posledních dnech nemuselo vypadat, jaro už je chvíli s námi. S ním se pojí i přezují auta na letní pneumatiky nebo pořízení nových pro vůz, který zimu strávil v garáži a s loňskými „gumami” už tak maximálně jednou pobaví na parkovišti. Pokud je vaše auto - a nebo vaše jízda - „konfekční”, dozvěděli jste se o nejlepších pneu pro letošní sezónu už v našich dřívějších článcích. Měli jsme tu testy běžných pneumatik v rozměru 225/50 R17 a také v 195/65 R15 a 215/65 R16, jenže co když máte výkonnější auto nebo jste prostě náročnější řidič pro svou aktivnější jízdu chcete adekvátní obutí?

Takové pneumatiky prochází podobnými srovnáními zřídka, i jeden takový test vám ale dnes můžeme zprostředkovat. Realizoval ho německý Auto Bild právě se zaměřením na výkonnější vozy a zvolil jakýsi kompromisní rozměr 245/40 R18. Podobné pneumatiky se dají obout na kde co od BMW řady 3 až třeba po Škodu Octavia RS, i když ani v jednom případě rozměr přesně nesedí.

Tentokrát tu nebyla žádná kvalifikační fáze, takových pneu je na trhu méně, takže testovaných typů bylo devět. To ale neznamená, že mezi nimi nemůžeme narazit i na úplně mizerné gumy. Auto Bild testoval tyto pneumatiky stejně jako „sedmnáctky” v tomto testu, který jsme reprodukovali na konci března. Tentokrát byly gumy nazuty na Audi TT a tady jsou podrobné výsledky.

Chování na mokru

Pokud u vás často prší, vyhněte se zejména pneumatikám Firestone Firehawk SZ90µ. Ve všech disciplínách jsou na posledním místě a brzdná dráha ze 100 km/h byla o 10 metrů delší než u nejlepších gum Dunlop. To jsou dvě délky auta, opravdu tragický výsledek, zejména s přihlédnutím k tomu, že 100 km/není zase tak vysoká rychlost.

Toto jsou nejlepší letní pneu pro náročné: i mezi dražšími jsou obrovské rozdíly - 1 - testsportAB2017 01 aquaplaningToto jsou nejlepší letní pneu pro náročné: i mezi dražšími jsou obrovské rozdíly - 2 - testsportAB2017 02 kruhova drahaToto jsou nejlepší letní pneu pro náročné: i mezi dražšími jsou obrovské rozdíly - 3 - testsportAB2017 03 ovladatelnostToto jsou nejlepší letní pneu pro náročné: i mezi dražšími jsou obrovské rozdíly - 4 - testsportAB2017 04 brzdeni

Chování na suchu

Firestony nejsou dobrou volbou ani na suchu, přilnavost je očividně mizerná, ale valivý odpor přesto docela vysoký - druhý nejvyšší. Rozdíly tu nejsou tak velké jako na mokrém povrchu, ale pořád jsou docela podstatné. Z hlediska průměrné rychlosti na testovacím okruhu vidíme jen dvě značky, které se dostaly přes 100 km/h - Michelin a Vredestein.

Toto jsou nejlepší letní pneu pro náročné: i mezi dražšími jsou obrovské rozdíly - 5 - testsportAB2017 05 ovladatelnostToto jsou nejlepší letní pneu pro náročné: i mezi dražšími jsou obrovské rozdíly - 6 - testsportAB2017 06 brzdeniToto jsou nejlepší letní pneu pro náročné: i mezi dražšími jsou obrovské rozdíly - 7 - testsportAB2017 07 valivy odporToto jsou nejlepší letní pneu pro náročné: i mezi dražšími jsou obrovské rozdíly - 8 - testsportAB2017 08 hluk

Celkové výsledky

Jak se dá tušit už z dílčích tabulek, Michelin Pilot Sport 4 test na celé čáře vyhrály, a to před Goodyeary Eagle F1 Asymmetric 3 a Vredesteiny Ultrac Vorti. Nejlepší volbou tedy budou jistě Micheliny, ovšem je potřeba za ně také zaplatit - jakkoli všechny tyto pneu jsou dražší než obyčejné typy, i mezi nimi jsou cenové rozdíly. Pokud tedy chcete ušetřit, ale ne příliš na úkor kvality, testované Vredesteiny budou dobrá volba.

Přestože Continental podobné testy často vyhrává, Continentaly SportContact 5 příliš doporučeníhodné nejsou. To jsme měli možnost poznat na vlastní kůži při testu Leonu Cupra ST na Nordschleife. Jediná guma, která má jakoukoliv známku horší než 3+, je tu Firestone Firehawk SZ90µ. Získává dokonce čtyřky, a to výkonem na mokré vozovce.

Toto jsou nejlepší letní pneu pro náročné: i mezi dražšími jsou obrovské rozdíly - 9 - Test letni pneu pro narocne 245 40 R18 01Toto jsou nejlepší letní pneu pro náročné: i mezi dražšími jsou obrovské rozdíly - 10 - Test letni pneu pro narocne 245 40 R18 02

My můžeme jen dodat, že Pilot Sporty 4 aktuálně obouvají dva vozy kolegů z redakce a oba si je chválí jako jedny z nejlepších silničních pneu, které kdy poznali. Nezdá se tedy, že by výsledek tohoto testu byl jakkoli zmanipulován, můžeme se pod něj směle podepsat.

Toto jsou nejlepší letní pneu pro náročné: i mezi dražšími jsou obrovské rozdíly - 11 - Test letni pneu pro narocne 245 40 R18 03Toto jsou nejlepší letní pneu pro náročné: i mezi dražšími jsou obrovské rozdíly - 12 - testsportAB2017 12 michelin
Micheliny Pilot Sport 4 jsou dobrá, i když nikoliv levná volba

Toto jsou nejlepší letní pneu pro náročné: i mezi dražšími jsou obrovské rozdíly - 13 - testsportAB2017 13 firestoneToto jsou nejlepší letní pneu pro náročné: i mezi dražšími jsou obrovské rozdíly - 14 - testsportAB2017 14 firestone
Firestonům Firehawk SZ90µ se však vyhněte

Zdroj: Auto Bild

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 27 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše