Tyto věci by měl na autě kontrolovat i ten největší ignorant

Moderní auta příliš mnoho údržby nepotřebují, což majitele vede k tomu, že se nestarají o nic. . Jistou péči ale potřebují stále, alespoň tuto.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Tyto věci by měl na autě kontrolovat i ten největší ignorant

23.3.2018 | Petr Miler

Moderní auta příliš mnoho údržby nepotřebují, což majitele vede k tomu, že se nestarají o nic. . Jistou péči ale potřebují stále, alespoň tuto.

Automobilových fanoušků je na světě jistě dost, jenže lidí, kteří auty prostě jen jezdí, je daleko více. Může to pro ně být pracovní nástroj, alternativa k hromadné dopravě nebo jen prostředek přepravy v místech, kde lišky dávají dobrou noc. Je už jedno, proč a jak auto používá, otázku údržby musí řešit všichni.

První zmíněná skupina nad touto věcí ani příliš přemýšlet nemusí - nadšenci jsou zvyklí sledovat, co je třeba, a také s o to postarat. V případě ostatních to tak jednoduché není. Dnešní auta jednak už tolik péče nevyžadují a také ji amatérům ani tolik nedovolují, a tak třeba spořivě smýšlející lidé nemají tendenci na autech pracovat samostatně. Obojí vede běžné uživatele k postupnému přesvědčení, že starat se o auto není třeba ani trochu nad rámec plánované návštěvy servisu, v tom lepším případě.

Jenže není to pravda - auta pořád vyžadují alespoň minimální péči, bez níž mohou přinášet nepříjemnosti vám i okolí. Právě k té vede šest bodů naprosto minimální údržby, kterou by měl provádět i ten nejlínější řidič či majitel auta, i ten největší ignorant. Rozebereme je stručně, ale důsledně v šesti bodech níže, ze kterých si může vzít každý něco k tomu, aby jeho auto spokojeně fungovalo co nejdéle.

1. Zkontrolujte pneumatiky

Pneumatiky se dostávají do debat zejména v době, kdy je potřeba se rozhodnout pro správný moment přezutí na zimu či léto. Jinak se o nich mezi širší veřejností moc nemluví, přitom stav pneumatik je třeba kontrolovat, samy se o sebe opravdu nepostarají. A až za vaším autem začnou létat jiskry od kovového kordu pneu, je vážně pozdě.

Je tedy třeba alespoň čas od času kontrolovat, jestli mají dostatečně hluboký dezén, jestli v nich nejsou trhliny, jestli jsou správně nahuštěné či jestli na bočnici nejsou boule, například. Připomínáme, že v ČR je minimální zákonná hloubka dezénu u letních pneumatik 1,6 mm, u zimních 4 mm; za menší hloubku může policie člověka pokutovat.

Tyto věci by měl na autě kontrolovat i ten největší ignorant - 1 - kontrola pneu 6minudrz 01Tyto věci by měl na autě kontrolovat i ten největší ignorant - 2 - kontrola pneu 6minudrz 02

2. Zkontrolujte stav oleje

Olej je krví motoru a je klíčové, aby ho bylo správné množství a aby nebyl příliš starý. Zkontrolovat hladinu oleje je velmi snadné, stačí na to hadr a asi půl minuty času; minuta, pokud nevíte, kde máte v motoru měrku. Postup je jednoduchý - vytáhnout měrku, otřít, zastrčit zpátky a pak se podívat, kolik oleje je v motoru. A někdy je ještě jednodušší - obstará jej za vás elektronická měrka (např. v BMW), stačí měření pouze spustit.

Je-li ho málo, je potřeba dolít, ovšem opatrně - neměli byste se dostat nad horní rysku, protože přílišné množství oleje může motoru uškodit stejně jako nedostatečné. Také je vhodné se podívat na barvu oleje - máte-li benzínový motor, olej by neměl být úplně černý.

Pokud máte vůz s automatickou převodovkou, je nutné kontrolovat hladinu oleje i v ní. Jenže na rozdíl od motorového oleje, jehož hladina se kontroluje před nastartováním, se olej v automatu kontroluje za běhu motoru a při provozní teplotě. Olej tu nesmí být cítit spáleninou.

Tyto věci by měl na autě kontrolovat i ten největší ignorant - 3 - hladina oleje 6minudrz 01Tyto věci by měl na autě kontrolovat i ten největší ignorant - 4 - hladina oleje 6minudrz 02

3. Zkontrolujte brzdy

Základní kontrolu člověk provádí mimoděk už při jízdě - pokud při brzdění něco skřípe, vrže nebo drhne, je s brzdami něco v nepořádku. Stejně tak, když při brzdění pulzuje pedál brzdy či vibruje celé auto, kotouče budou pravděpodobně zvlněné a je potřeba je vyměnit. Nedávno jsme psali, jak tyhle situace řešit.

Vhodné je také se ohnout a podívat se na kotouče, jestli jsou hladké a rovnoměrně ohlazené. Pro důslednější kontrolu brzdových destiček je většinou potřeba sundat kolo, takže to klidně svěřte servisu; v každém případě se nevyplatí brzdy zanedbávat, je to jedna z nejdůležitějších součástí z hlediska aktivní bezpečnosti auta při jízdě.

Tyto věci by měl na autě kontrolovat i ten největší ignorant - 5 - kontrola brzd 6minudrz 01Tyto věci by měl na autě kontrolovat i ten největší ignorant - 6 - kontrola brzd 6minudrz 02

4. Zkontrolujte světla

Jestli svítí obě přední světla, jak mají, člověk pozná v noci nebo na křižovatce, když stojí za jiným autem. Koncová a brzdová světla už tak snadno poznat nejsou, to je potřeba je rozsvítit a auto obejít, příp. si kvůli brzdám najít pomocníka. A stále více aut si na prasklou žárovku, nefunkční výbojku xenonu nebo LED postěžuje samo.

Výměnu žárovky by měl zvládnout snad každý, i když to u některých aut vyžaduje víc práce a třeba pro jemnější dámy to může být až neřešitelné. Překvapivě velké množství lidí ovšem žárovky přesto nehlídá, jak si jistě všimnete každý den v provozu. Podle německých STK je to tradičně nejčastější závada na voze.

Tyto věci by měl na autě kontrolovat i ten největší ignorant - 7 - kontrola zarovek 6minudrz 01Tyto věci by měl na autě kontrolovat i ten největší ignorant - 8 - kontrola zarovek 6minudrz 02

5. Zkontrolujte chladivo

Předpokládáme, že nemáte vůz se vzduchem chlazeným motorem. Pokud předpokládáme správně, ta větší nádržka pod kapotou je na chladicí kapalinu. Je na ní vyznačeno, kolik v ní má být chladiva. Pokud ho tam je málo, dolijte destilovanou vodu. Připomínáme, že je rozdíl mezi stavem za studeného motoru a za provozní teploty motoru; bývá to na nádržce vyznačeno.

Pokud ovšem máte vůz se vzduchem chlazeným motorem, ani ten není bezúdržbový. Chladicí žebra na bloku a hlavě motoru je nutné zkontrolovat, nejsou-li špinavá nebo polámaná, a příp. takový stav napravit.

Tyto věci by měl na autě kontrolovat i ten největší ignorant - 9 - kontrola chladiva 6minudrz 01Tyto věci by měl na autě kontrolovat i ten největší ignorant - 10 - kontrola chladiva 6minudrz 02

6. Zkontrolujte stav kapaliny ostřikovačů

Zejména nyní během zimy je na silnicích sůl, která umí rychle zašpinit čelní sklo, jede-li před vámi nějaké auto. Doplnit kapalinu ostřikovačů je jeden z nejjednodušších úkonů, které pod kapotou můžete udělat - stačí u benzinky koupit správnou směs a nalít ji do nádobky. Musíte ji také dolít včas, protože pokud jednou ostřikovače zamrznou, už bývá pozdě měnit letní náplň za zimní.

Tyto věci by měl na autě kontrolovat i ten největší ignorant - 11 - kapalina ostrikovacu 6minudrz 01Tyto věci by měl na autě kontrolovat i ten největší ignorant - 12 - kapalina ostrikovacu 6minudrz 02

Petr Miler

Další zajímavé články:

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše