Varovné signály, které by vás měly rychle odradit od koupě vyhlédnuté ojetiny

Snad nikdo rozumný si nechce pořídit problémové ojeté auto. Některé potíže vám zůstanou přes veškerou péči skryty, jiné lze ale snadno rozpoznat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Varovné signály, které by vás měly rychle odradit od koupě vyhlédnuté ojetiny

29.11.2018 | Mirek Mazal

Snad nikdo rozumný si nechce pořídit problémové ojeté auto. Některé potíže vám zůstanou přes veškerou péči skryty, jiné lze ale snadno rozpoznat.

Pořízení ojetého auta přináší určitá rizika, ať už se je snažíte eliminovat sebevíc. Je to trochu sázka do loterie - rozdíl mezi cenou srovnatelného nového a ojetého auta se může stát úsporou, která bude na jeho užitných vlastnostech a spolehlivosti pramálo znát, ušetřené peníze se ale stejně době mohou v mžiku proměnit v nezbytnou investici do neodkladných oprav.

Volba dobré ojetiny ale není jen otázkou štěstí, třebaže ona rizika nikdy nelze zcela eliminovat. Pokud se zaměříte na ty správné ukazatele, většinu zásadních problémů vyloučíte předem a právě o takových dnes bude řeč. Náš přítel, technik Jason Fenske z Engineering Explained dal dohromady pětici varovných signálů, které by vás měly spolehlivě odradit od koupě vyhlédnuté ojetiny, která zřejmě nebude tak fit, jak se na první pohled zdála být.

Nezdravý kouř z výfuku

Výfukový systém dokáže poskytnout hodně důležitých informací o stavu motoru. Pára ze studeného potrubí ničemu nevadí, ale po zahřátí by se z koncovky neměl linout žádný závadný dým. Bílý kouř může upozornit na prasklé těsnění hlavy válců, modrá barva je symbolem přítomnosti oleje ve spalování, černé nebo šedé zbarvení signalizuje spalování extrémně bohaté směsi, která kompletně neshoří ve spalovací komoře a putuje ven výfukem. Příčino může být více, každá je ale dostatečným důvodem se vyhlédnutý vůz dále nezajímat.


Varovné signály, které by vás měly rychle odradit od koupě vyhlédnuté ojetiny - 1 - Varovne signaly spatne ojetiny 01Varovné signály, které by vás měly rychle odradit od koupě vyhlédnuté ojetiny - 2 - Varovne signaly spatne ojetiny 02

Únik provozních kapalin

Druhým varovným signálem je viditelný únik provozních náplní. Čistý prostor pod autem a suché kabely v motorovém prostoru potvrzují dobrý stav, v opačném případě je potřeba zvýšit pozornost. Jason doporučuje po dlouhé zkušební jízdě prohlédnout okolí výfuku kvůli usazeninám a hned pokračovat pod kapotu. Nikde by se neměly vyskytovat olejové stopy nebo vlhká místa.

Varovné signály, které by vás měly rychle odradit od koupě vyhlédnuté ojetiny - 3 - Varovne signaly spatne ojetiny 03Varovné signály, které by vás měly rychle odradit od koupě vyhlédnuté ojetiny - 4 - Varovne signaly spatne ojetiny 04

Zakalený motorový olej

Divný olej s mléčným zbarvením značí pronikání chladicí kapaliny do mazací složky motoru. Jakékoliv nesrovnalosti jednoduše ukáže spodní strana víčka plnícího hrdla motoru anebo čistý hadřík, na který se kápne olej z měrky. Lepším řešením je odebrat vzorek do skleničky a zamíchat. Na stěnách se utvoří tenký film, který odhalí čistotu náplně. Zakalení je typické pro starý olej nebo opotřebovaný agregát.

Varovné signály, které by vás měly rychle odradit od koupě vyhlédnuté ojetiny - 5 - Varovne signaly spatne ojetiny 05Varovné signály, které by vás měly rychle odradit od koupě vyhlédnuté ojetiny - 6 - Varovne signaly spatne ojetiny 06

Koroze

Čtvrtý bod si zaslouží zvedák nebo montážní jámu. Běžná koroze je viditelná bez zvedání vozu, ale problémový zásah rzi do konstrukce automobilu odhalí až pohled zespodu. Jason jako možné východisko ukázal pomoc telefonu s kamerou, pomocí kterého si nahrál místa, kam oko nedohlédne. Podvozek by měl být čistý, hlavně zavěšení a pružení bez rezavých fleků ukazuje na dobrou ojetinu. Nežádoucí je jakékoliv poškození karoserie, koroze je vždy vážný a drahý problém.

Varovné signály, které by vás měly rychle odradit od koupě vyhlédnuté ojetiny - 7 - Varovne signaly spatne ojetiny 07Varovné signály, které by vás měly rychle odradit od koupě vyhlédnuté ojetiny - 8 - Varovne signaly spatne ojetiny 08

Chybné kódy řídící jednotky

Výhodný kup se neobejde bez kontroly počítačem nebo chytrým telefonem. Prodávají se levné adaptéry (stovky Kč) do standardizované zásuvky automobilu (OBD II), které umí přečíst kódy řídících jednotek a odeslat je do aplikace v mobilu. Uložené chyby je možné zobrazit a podle toho nahlédnout do útrob systémů. Není nutné hned ztrácet naději při první hlášce, ale mnoho definovaných poruch je důvodem k otočení se na podpatku.

Varovné signály, které by vás měly rychle odradit od koupě vyhlédnuté ojetiny - 9 - Varovne signaly spatne ojetiny 09Varovné signály, které by vás měly rychle odradit od koupě vyhlédnuté ojetiny - 10 - Varovne signaly spatne ojetiny 10

Video se všemi varovnými signály:

Zdroj: Engineering Explained@Youtube

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama