Budou elektromobily?

 | 19 příspěvků | 3.4.2012 Autoforum.cz
Reagovat

Nepřihlášený Swen_K

Celá pravda v několika vět.. | 3.4.2012 12:33reagovat
avatar

Celá pravda v několika větách. Jak rychle se zapomíná, kolikrát už byly elektromobily věci nejbližších let. S každým rokem se to posunulo někam dál, ale pořád na míle daleko od kýženého stavu.

Nepřihlášený H. Ron

To s tím Křižíkem jsem ani.. | 3.4.2012 12:46reagovat
avatar

To s tím Křižíkem jsem ani nevěděl. Každopádně pecka, je vidět, že historii se vyplatís studovat...

vana

Myslím že opravdový rozvoj.. | 3.4.2012 13:00reagovat
avatar

Myslím že opravdový rozvoj akumulátorů nastal až v posledních letech - to co máme třeba v mobilech se myslím nedá se stavem před padesáti lety srovnat. Takže já jsem optimista, věřím že během patnácti - dvaceti let by elektromobily už mohly začít trochu fungovat

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Nerv

Reakce na: Myslím že opravdový rozvoj.. | 3.4.2012 13:11reagovat
avatar

To jsi dost velký optimista, žádnou dramatickou změnu tu nevidím. Když jsi to vytáhl, zrovna baterky nestíhají následovat ani vývoj techniky mobilů - ukaž mi jeden chytrý mobil, který vydrží aspoň den opravdu aktivního užívání? Takový není, ani iPhone to nezvládne, po 6-8 hodinách je pryč. A to se s takovou 6310i apod. nestalo. A to je mobil, auto je ještě o X řádů jinde.

To samé platí o "paměťovém efektu", poměru kWh/kg apod. Posun vpřed tu je, ale příliš malý na to, aby to něco změnilo. Baterka, kterou by šlo rychle dobít, měla dostatečnou kapacitu a přitom rozumnou hmotnost pořád zdalka, zdaleka neexistuje.

Konec konců, optimista byl zjevně i pan Elstner :-) Já jím nejsem. Za těch 50 let se změnilo strašně málo vzhledem k tomu, co by bylo třeba. V principu opravdu nic, univerzálně použitelný elektromobil nejde postavit ani dnes.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Marek

Jenže elekromobil byl spušt.. | 3.4.2012 13:17reagovat
avatar

Jenže elekromobil byl spuštěn do seriovky už v Americe v 60 nebo 80 letech ... asi milion vozů Evo "něco" doslova lidi poblaznil ... jezdilo se skoro zadarmo, pořizovací cena jako každé nové auto a životnost 20let ... auto najelo okolo 300km na jedno nabití :) Ropný prumysl tyhle auta běhěm 3 let odkoupil od majtelů a všechny nechal sešrotovat a dnes se už o nich neví ... poslední kousek je někde v muzeu jako ukazka "technologie" té doby a i ten se pokouší sešrotovat pokud už není ... dnešní technologie a vyzkum je mnohem dál než se nám snaží v tomhle tvrdit.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Marek

jen se čeká až dojde ropa.. | 3.4.2012 13:21reagovat
avatar

jen se čeká až dojde ropa :) ten dokument jsi najděte a podívejte se na něj ... tak jako o tom že byla zakazaná levná vyroba energie z vody ... voda by mohla nahradit uran :) na jednu nádrž vody a toho kalizatoru té reakce by auto vydrželo jezdit několik tísíc kilometrů potom by stačilo znovu vyměnit vodu a znovu spustit reakci :) voda by byla poté nezavadná da dala se používat ...

Nepřihlášený APetr

Reakce na: To jsi dost velký optimist.. | 3.4.2012 13:22reagovat
avatar

+1, ani ja nesdilim Vanovo optimismus.

Kde je treba posun mezi NiMH akumulatory, ktere jsou na trhu neco pres 20 let a Li-ion, ktere jsou poradne rozsirene teprve par let. A kam to posouva treba Li-Pol? To je vsechno strasne malo.

NiMH mas kolem 100 Wh/kg, z Li-ion dostanes max 150 Wh/kg for. Objemove to mas kolem 300 Wh/l, Li-ion jsou max 350 Wh/l. S dobijecimi cykly je to podobne, take tak 15-20 procent nahoru. Casova zivotnost je dokonce o neco kratsi.

To je asi 20 let vyvoje a takovyhle posun. Do elektromobilu by ale bylo treba tak 10x vic, aby byl co k cemu (1 000 procent). Predstava, ze se neco podobneho odehraje v radu jednotek let je prinejmensim... No, optimisticka :)

Samozrejme nikdo nevi co bude, ale tenhle clanek dava veci krasne do casovych souvislosti. A je dobre pripomenout, ze v tu brzkou vseresici baterii se doufa uz desitky let.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený APetr

Reakce na: Jenže elekromobil byl spušt.. | 3.4.2012 13:25reagovat
avatar

Dobra paranoia, uz jsi s tim byl u doktora? ;) Nic takoveho se samozrejme nestalo, to se neda ututlat. Jo, mozna je to o jednom "velkem napadu", ale zkusenosti pravi, ze by k nemu v podobnem case dospelo vice lidi. Odlozit neco takoveho umele o 30 let...

Ropny prumysl by na tomhle stejne nezasel, tolik elektriny kolik by bylo treba k pohonu vsech aut se stejne neda v rozumnem casovem horizontu zacit vyrabet. Uz dnes je ji malo...

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Marek

najdi jsi o tom něco ... s.. | 3.4.2012 13:47reagovat
avatar

najdi jsi o tom něco ... sám jsem čuměl když obyčejní lidé "vzpomínaly" a nikoho to nezajímalo ... poku to nevidíš dnes co dnes může USA tak ututlat tenkrat tohle není problém dnes už ti lidé jsou duchodci ne maldí! ... nebo ty byt jeden ten majtel a někdo ti odkoupí vyhodně auto neprodáš? nebo bude vyhrožovat tobě i tvé rodině když nebudeš mlčet?

Nepřihlášený MattBaylesa

Můžu se zeptat na název on.. | 3.4.2012 16:20reagovat
avatar

Můžu se zeptat na název onoho zmíněného dokumentu? Díky.

Nepřihlášený asdf

Bože to je zas banda trolt.. | 3.4.2012 16:46reagovat
avatar

Bože to je zas banda troltů. Nebylo jich milion, ale tisíc, nebylo to v 60 nebo 80 letech, ale 1996-1999, nikdo to netutlá, podobnejch aut a na stejnym principu se vyrobilo spousta modelů. Je to prostě pro normální používání nepoužitelný.

http://en.wikipedia.org/wiki/GM_EV1

vana

Reakce na: To jsi dost velký optimist.. | 3.4.2012 23:20reagovat
avatar

Nerv: tak například AA tužkovka měla před třiceti lety 700mAh, dnes má čtyřnásobek.A nemůžeš srovnávat spotřebu iPIhone ( tedy výkonného kapesního počítače) s obyčejným telefonem. Kdybys do toho ajfounu šoupnul baterky co používal tvůj dědeček tak chcípne za deset minut.

Nejsem žádný poblázněnec do elektromobilů, naopak je beru s velkou rezervou. Ale když vidím jaké zoufalosti se dnes vymýšlejí u spalovacích motorů tak těm elektrickým začínám čím dál víc fandit.

Jinak Markovy příspěvky mě pobavily, hlavně to auto na vodu :-)

vana

Reakce na: +1, ani ja nesdilim Vanovo.. | 4.4.2012 07:26reagovat
avatar

APetr: máš tam chybu, doba 15-20 let není v řádu jednotek ale desítek let. Ale souhlas že baterky se musí zlepšit aspoň 10x aby se přiblížily dnešním autům. Možná to ale nebude jen o baterkách, nabízí se i jiná řešení - kondenzátory, palivové články apod. Vím, i tady je to zatím mizerné ...

Nepřihlášený Elektrikář

Na co baterky a dobíjení... | 4.4.2012 15:54reagovat
avatar

Na co baterky a dobíjení. Stačí natáhnou všude troleje a není třeba nic dlouze dobíjet. Tak přece fungují už desítky let elektrická autíčka pro děti na kolotočích: http://www.youtube.com/watch?v=e-N8B00i2rg ;-)

Nepřihlášený Jaromír Vegr EKOLO

Reakce na: Dobra paranoia, uz jsi s t.. | 11.4.2012 13:39reagovat
avatar

už mne to nebaví psát, je to jako házet perly. Na to, aby se všechny osobáky nahradily elektromobily stačí pouze 6% v současnosti vyráběné elektrické energie. To lze i ušetřit!! Navíc mohou velice účinně stabilizovat výrobu OZE.

www.elektromobily-os.cz

Nepřihlášený Jaromír Vegr EKOLO

My, tedy naše sdružení ww.. | 11.4.2012 13:49reagovat
avatar

My, tedy naše sdružení www.elektromobily-os.cz ukazujeme jak to jde, a ne jako automobilky, které zatím záměrně ukazují jak to nejde.Osobně mám několik elektromobilů-(asi 20) a včera jsem vyzkoušel dojezd u jednoho z nich a po 400 km mne to přestalo bavit. Není problém s baterkama, nejsou těžké, ani nedostupné, dokáži je nabít i za půl hodiny, stačí jen chtít a já chci a už hodně dlouho a taky 30 let na tu elektriku jezdím.

Dejte se k nám, nebo přijďte na nějakou akci.

vana

EKOLO: 30 let jezdíš na el.. | 11.4.2012 14:55reagovat
avatar

EKOLO: 30 let jezdíš na elektriku ? Jsi řidič trolejbusu ?

Nepřihlášený Jaromír Vegr EKOLO

Reakce na: Jenže elekromobil byl spušt.. | 19.4.2012 14:51reagovat
avatar

od Marka bychom potřebovali vědět kde bral ty informace, protože bychom o tom měli vědět. V americe postavili akorát koncem 20. století cca 1000 kusů EV1.

Můžeme se sejít v něděli 22.4. před FELem v Dejvicích.

karelpipa

Ty vole, já když to četl,.. | 7.5.2012 10:59reagovat
avatar

Ty vole, já když to četl, tak sem si fakt myslel, že to bylo psaný letos... :-)

Ted o víkendu jsem našel časopis automobil z roku 81, kde se píše jak sovětští vědci vyvíjejí palivový článek vodíkový) který by se dal na pumpě prostě vyměnit za nový - za těch 30 let se nic nezměnilo. Pořád jen sny. :-)

Přidat příspěvek
(pro zasílání reakcí, adresa nebude zveřejněna)
Max. 2000 znaku
b_468_60.gif