Proč číst zrovna Autoforum.cz?

Webů o autech existuje celá řada a další příbývají jako houby po dešti. Proč číst právě ten náš?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Ostatní

Proč číst zrovna Autoforum.cz?

Proč číst zrovna Autoforum.cz?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Webů o autech existuje celá řada a další příbývají jako houby po dešti. Proč číst právě ten náš?

V únoru 2011 jsme se pustili do budování nové tváře Autoforum.cz. V té době již na trhu dávno existovala řada internetových automagazínů, které sledují miliony českých čtenářů. Přesto jsme přesvědčeni, že mezi nimi můžeme nabídnout něco nového. Proč?

Psát o autech nás baví, proto to děláme poctivě

Pro většinu automobilových žurnalistů je psaní o autech prostě práce. Některé baví více, jiné méně, ale pořád je to pro ně jen práce. Pro nás, redaktory Autoforum.cz je ale psaní o autech především zábavou a tomu odpovídá i náš přístup k věci.

V životě se zkrátka najde mnoho okamžiků, kdy chutí do práce nepřekypuje nikdo z nás a děláme ji tak, aby už už byla hotová. Dokážete si ale představit, že byste podobně přistoupili k dělání něčeho, co jste si sami vybrali a na co se těšíte? Třeba odpolednímu setkání s přáteli, víkendové projížďce autem nebo letní dovolené?

Co Vás baví, to děláte na sto procent a přejete si, aby to pokud možno trvalo věčně. Proto také my píšeme o autech tak poctivě, jak se jen dá, je to pro nás vítanou zábavou, ne otravnou prací.

Projděte si naše představení aut (BMW 3 F30, Toyota GT 86, Ford Mondeo/Fusion 2013), pročtěte si naše testy (Porsche 911 991 Carrera S, Hyundai i40 CW, BMW M3 vs. Audi RS5), zvažte podobu a aktuálnost našich bleskových zpráv (špionážní snímek Chevroletu Cruze 2012, první fotka faceliftovaného Renaultu Mégane měsíc před premiérou, Chevy Volt prý ujede 1 600 km na jednu nádrž, BMW M1 na prodej). Toto nejsou odbyté nebo tuctové materiály, chceme Vám říci všechny informace, doplnit všechny fotografie a postupně přidat veškeré další aktualizace. Pochopitelně také chceme být co nejaktuálnější a neváháme probdít noc, abychom pro Vás ráno měli „online” vše důležité. Proč? Protože psaní o autech nás baví, nikoli obtěžuje a čím více mu věnujeme, tím lepší pocit z něj máme.

Nebojíme se přitom srovnání s konkurencí, víme, že s touto oddaností k téže věci nikdo nepřistupuje. Nechceme ale říci, že jsme dokonalí a nikdo nikdy nic neudělá lépe. Jistě udělá a pokud se to stane, budeme rádi, když nám to bez okolků řeknete.


Proč číst zrovna Autoforum.cz? - 1 - m3rs501Proč číst zrovna Autoforum.cz? - 2 - m3rs502Proč číst zrovna Autoforum.cz? - 3 - m3rs523
Audi RS5 a BMW M3 jsme stovnali i na vojenském letišti

Píšeme nejpodrobnější testy v České republice

Představit nějaký nový vůz zvládne schopný „spisovatel” i bez větších zkušeností s auty, jakkoli se také do podobných článků snažíme vměstnat nadhled pramenící z naší dlouholeté praxe. Kde se ovšem láme chleba, jsou testy nových aut, které Vám mají být pomocníkem při výběru nového vozu. Proto jim věnujeme maximum pozornosti.

Snažíme se Vám tak o každém autě říci vše, co by Vás mohlo jen trochu zajímat. Chceme najít výrazné vlastnosti a podívat se na ně očima rozličných potenciálních uživatelů. Že je auto mimořádně komfortní a příliš nezvládá ostrou jízdu? Tak zkrátka nejde o vůz pro Chucka Norrise, neznamená to ale, že jde o špatné auto. Přesto nevnímáme vše jako vlastnost, i konstruktéři aut dělají chyby a nebojíme se na ně poukázat.

Chceme Vám zkrátka skutečně zprostředkovat reálný kontakt s vozem tak, jako byste jej řídili sami. Osobní zkušenost je jistě nenahraditelná, neboť to budete jen a pouze Vy, kdo nakonec bude „muset” auto řídit. Ale kdo z nás má čas objet desítky autosalonů a zkusit si na vlastní kůži všechna relevantní auta? Nedáváme univerzální rozřešení, chceme Vám však nabídnout věrohodné vodítko, které Vám napoví, jakým směrem se při koupi nového vozu ubírat a jakým nikoli.

Proč číst zrovna Autoforum.cz? - 4 - Test Porsche 911 991 Carrera S style 02Proč číst zrovna Autoforum.cz? - 5 - Test Porsche 911 991 Carrera S style 03Proč číst zrovna Autoforum.cz? - 6 - Test Porsche 911 991 Carrera S style 19
Nové Porsche 911 v okolí Prahy

Zabýváme se i tím, o co ostatní ani nezavadí

Pouštíme se i do témat, která jsou jiným nepříjemná, pro jejichž zpracování nemají patřičné znalosti, nebo která zkrátka nejsou schopni zpracovat.

Stalo se nemilým zvykem cenzurovat sebe sama a problematickým tématům se raději vyhnout. Pouštět se do politicky laděných komentářů, kritizovat Evropskou unii, nebo varovat výrobce aut před krátkozrakostí některých jejich kroků se u nás zkrátka nenosí. My se podobným tématům nevyhýbáme, víme, že Vás zajímají. Jsme soukromé vydavatelství, nežijeme ze státních ani evropských dotací a nemusíme přemýšlet nad tím, co na náš článek asi řekne ministr dopravy. Pokud si myslíme, že vymýšlí hlouposti, řekneme to. Pokud jsme přesvědčeni, že někdo rozkrádá veřejné rozpočty, řekneme to.

Snažíme se Vám také odhalit taje automobilismu, které vyžadují jisté technické znalosti a schopnost vidět dále než „na první metu”. Dočtete se u nás tedy třeba i o vztahu otáček motoru a spotřeby paliva, reálném smyslu systému start-stop nebo o celé historii bezvdzuchových pneumatik. Naši redaktoři mají i bohaté zkušenosti s ježděním po silnicích všeho druhu, a tak si u nás můžete přečíst i průvodce po Nordschleife ještě než na ni vyrazíte.

Chceme Vám také přiblížit historii automobilismu, která Vám třeba dosud zůstávala skryta. Mnoho pozornosti tak věnujeme i exotickým vozům jako Volkswagen SP Coupe, zaujal nás třeba i osud BMW M8 a dalších podobných skvostů automobilové minulosti. A nejde jen o auta, v třídílném seriálu jsme Vám přiblížili také celou historii slavného Nürburgringu.

V neposlední řadě pak testujeme pro Vás auta, ke kterým se mnozí jiní vůbec nedostanou. Kolik redakcí zvládne připravit již zmíněné srovnání Audi RS5 a BMW M3, do nejmenších podrobností otestovat hot hatche jako Ford Focus RS nebo VW Scirocco R, podobně laděné BMW 1 M Coupe, detailně představit nové Porsche 911 991 Carrera S či řádně vyzkoušet nový Ford Focus ještě před jeho českou premiérou? A aby přitom šlo o české testy českých řidičů z českých silnic? Snažíme se Vám vždy nabídnout více. A to ještě máme v zásobě první dojmy ze zahraničních prezentací a atraktivní auta jako nové BMW 1, Peugeot 508 nebo Hyundai ix20 jsme mohli brát v potaz ještě mnohem dříve, než je kdo uzřel v českých luzích a hájích.

Proč číst zrovna Autoforum.cz? - 7 - BMW740dx BMW740dx06Proč číst zrovna Autoforum.cz? - 8 - BMW740dx BMW740dx04Proč číst zrovna Autoforum.cz? - 9 - BMW740dx BMW740dx22
Otestovali jsme třeba i BMW 740d xDrive - pro jeho pěkné fotky jsme zajeli na pražský hrad...

Opravdu se nebojíme říci vlastní názor

Chceme Vám říkat, co si po pečlivém zvážení sami myslíme. „Objektivní žurnalistika” je vzdušný zámek vybudovaný těmi, kteří chtějí své osobní názory balit do roucha obecných pravd. My se o nic podobného nepokoušíme a říkáme Vám, co si sami myslíme.

Jsme přesvědčeni, že je to tak správné. Je snad v testu toho či onoho auta hodnotnější subjektivní názor zkušeného řidiče, nebo nicneříkající popis rádoby objektivního novináře? Je lepší být „objektivní” až za hrob a raději neříci nic, nebo se snažit zprostředkovat své vlastní dojmy a říci toho co možná nejvíce?

Snažíme se navíc při tomto přístupu vžít do Vaší kůže, nemyslíme jen za sebe. Subjektivní pohled neznamená: „Mám rád sporťáky, a proto je Mercedes třídy S špatný, protože to není sporťák.” To v žádném případě. Daný přístup znamená subjektivní pohled někoho, kdo se snaží vžít do kůže reálného zákazníka každého vozu a objevovat to, co může vnímat jako klady i zápory.

Nejde ale jen o testy aut, stejně přistupujeme i ke komentování všech dalších událostí - jsme si vědomi toho, že různí lidé mohou vidět různé věci jinak. My Vám říkáme, jak je vidíme my, nebráníme se ale ani relevantním pohledům jiných.

Proč číst zrovna Autoforum.cz? - 10 - Start and stop Audi 01Proč číst zrovna Autoforum.cz? - 11 - Start and stop Audi 02Proč číst zrovna Autoforum.cz? - 12 - Start and stop Ferrari 01.jpgProč číst zrovna Autoforum.cz? - 13 - Start and stop Ferrari 02.jpgProč číst zrovna Autoforum.cz? - 14 - Start and stop Porsche 01
Nebojíme se říci, že systém start and stop je nesmyslné opatření vynucené regulacemi

Inspirujeme celý svět

Jsme jediným českým magazínem o autech, který je pravidelně citován nejvýznamnějšími automobilovými weby z celého světa. V letech 2012 až 2013 jsme jako vůbec první odhalili desítky novinek všeho druhu a získali si pozornost kolegů ze všech koutů Země, kteří Autoforum.cz často uvádějí jako zdroj některých svých zpráv. Některé naše novinky byly převzaty až stovkami jiných magazínů, za všechny zmíníme jednu z největších internetových stránek svého druhu, Worldcarfans.com, která nás citovala už v desítkách případů.

Nechceme být pouhou kopií významných zahraničních magazínů, chceme dokázat, že i český web o autech může nabízet celosvětově unikátní zpravodajství, které pochopitelně jako první předloží českým a slovenským čtenářům.

Líbí se Vám náš přístup? Nejste sami

Náš magazín chce být čtením od náročných pro náročné a pokud se svými nároky míříte vysoko, mělo by se Vám u nás líbit. Nejsme povrchní, zabýváme se tím, co Vás zajímá, vydáváme se i tam, kam ostatní nikoli a nebojíme se přitom vykreslit vlastní pohled na věc.

Už po čtyřech a půl letech nového fungování webu se nám podařilo překročit hranici 2,5 milionu návštěv měsíčně a v srpnu 2015 jsme oslovili přes 1,3 milionu unikátních čtenářů (Uživatelé) dle statistik Google Analytics. Ve stejném měsíci jsme oslovili přes 350 tisíc „reálných uživatelů” z počítačů, téměř 200 tisíc „reálných uživatelů” z mobilů a více než 40 tisíc „reálných uživatelů” z tabletů dle auditu NetMonitor.cz.

Nezačínali jsme na nule, přesto se naše klíčové výsledky po prvním roce fungování zlepšily o více než 1 000 procent ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku. Ve dalších letech naše návštěvnost meziročně stále stoupala až o stovky procent, i když předchozí čísla už vůbec nebyla nízká. Také v roce 2015 pokračujeme v meziročním růstu o sto a více procent za situace, kdy návštěvnost řady ostatních oborových médií stagnuje či klesá. A ve výrazném růstu chceme nadále pokračovat - především zlepšováním toho, co Vám můžeme nabídnout.

Jestliže se Vám u nás něco nezamlouvá, řekněte to nám. Pokud se Vám ale líbí, jak Autoforum.cz děláme, řekněte to všem. Budeme se i nadále snažit věnovat jeho rozvoji maximální možné úsilí.

Proč číst zrovna Autoforum.cz? - 15 - Autoforum cz navstevnost 2015 srpen 01Proč číst zrovna Autoforum.cz? - 16 - Autoforum cz navstevnost 2015 srpen 02
Datové linky jsme zatím nezahltili, ale snažíme se tímto směrem mířit. Srovnání prvního a posledního srpna našeho fungování leccos naznačí...